X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 9166
Przesłano:

Wszystko, co wiem o lesie - scenariusz zajęć edukacji środowiskowej w kl. III

Temat zajęć: Wszystko, co wiem o lesie. Podsumowanie wiadomości o roślinach i innych mieszkańcach lasu.

Cele:
Uczeń :
- potrafi podzielić organizmy żyjące w lesie na rośliny, zwierzęta, grzyby
- zna nazwy gatunków roślin i zwierząt zamieszkujące w lesie
- zna nazwy warstw lasu
- zna podstawowe grzyby, potrafi je nazwać
- umie podpisać ilustracje właściwymi nazwami gatunków
- potrafi przyporządkować nazwy organizmów do poszczególnych warstw lasu
- potrafi stworzyć łańcuch pokarmowy
- umie współdziałać w grupie
- potrafi wykorzystać w praktyce zdobyte wiadomości.

Środki dydaktyczne: szare arkusze papieru, nagranie odgłosów lasu, karteczki
z nazwami gatunków, koperty z zadaniami, sylwety roślin i zwierząt, karty pracy

Przebieg zajęć:

1. Wysłuchanie nagrań odgłosów lasu, odgadywanie przez uczniów , jakie zwierzęta wydały te dźwięki.

2. Rozwiązanie rebusu na tablicy Hasło: LAS I JEGO MIESZKAŃCY.

3. Praca w grupach. Losowanie kopert z zadaniami:

• Grupa I:
uzupełnienie tabeli nazwami umieszczonymi na karteczkach
(podział na rośliny, zwierzęta i grzyby), dzieci przyklejają nazwy na arkuszu szarego papieru
• Grupa II:
uzupełnianie tabeli nazwami umieszczonymi na karteczkach
(podział na ptaki, ssaki, owady), dzieci także przyklejają nazwy na arkuszu
szarego papieru
• Grupa III:
uzupełnienie warstw lasu sylwetami roślin i występujących tam zwierząt,
prezentacja na szarym papierze
• Grupa IV:
uzupełnianie kilku łańcuchów pokarmowych, prezentacja również na szarym
papierze
• Grupa V:
podział grzybów na jadalne i trujące, wypełnienie tabeli na szarym papierze.

4. Prezentacja wyników pracy zespołów. Wystawa prac na korytarzu szkolnym.

5. Indywidualne wypełnienie kart pracy:

-Wymień warstwy lasu ........................................
- Podpisz ilustracje: dąb, sosna, brzoza, leszczyna, jagody, jeżyny
lis, sowa, mysz, jelonek rogacz, zaskroniec,
borowik, muchomor sromotnikowy, prawdziwek
- Uzupełnij łańcuchy pokarmowe
- Napisz jakie korzyści czerpie człowiek dzięki lasom.
- Wymień szkodliwe zachowanie człowieka w lesie.

6. Podsumowanie zajęć .Ocena pracy zespołów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.