Konspekt zajęć w internacie
Imię i nazwisko nauczyciela: Mirosław Praszel
Data: rok szkolny 2007/2008
Grupa wychowawcza: uczniowie gimnazjum
Ilość godzin: 1 godzina zegarowa
Temat: Wyrażanie uczuć pozytywnych
Cele:
Rozwijanie umiejętności:
-umiejętność porozumiewania,
-rozpoznawanie i wyrażanie uczuć,
-rozróżnianie pozytywnych i negatywnych postaw,
-umiejętność pracy zespołowej.
Metody: Wykład, dyskusja, burza mózgów, drama.
Formy pracy na lekcji: Indywidualna, grupowa, zespołowa.
Środki dydaktyczne:
- kserokopie przykładowej listy uczuć,
- karteczki z wypisanymi nazwami uczuć,
- arkusz papieru.
Tok zajęć:
1.Mini wykład:
Nauczyciel definiuje czym są uczucia,
To osobisty stosunek człowieka do rzeczy, zjawisk, osób czy wartości.
wspólnie z uczniami dokonują klasyfikacji na:
-uczucia proste, podstawowe – gniew, strach, przyjemność.
-uczucia złożone (kształtujące na emocjach podstawowych) – żal, wstyd, poczucie winy, duma.
-uczucia wyższe – moralne, estetyczne, społeczne, patriotyczne i religijne.
Nauczyciel wyjaśnia różnicę, angażując jak w największym stopniu uczniów, aby sami określali uczucia.
Metodą pracy pozostaje dyskusja pod kierunkiem nauczyciela, rozważają:
-sposoby wyrażania uczuć
-czy potrafimy wyrażać emocje ?
2.Ćwiczenie – burza mózgów.
Uczniowie wymieniają nazwę uczucia, i porządkują z pomocą nauczyciela na pozytywne i negatywne.
Następnie nauczyciel proponuje dramę;
Uczeń za pomocą mimiki wyraża uczucie wylosowane na karteczce, a drugi przedstawia klasie, też niewerbalnie, klasa zgaduje i nazywa to uczucie.
Nauczyciel kieruje dyskusją jak ważne jest wyrażanie uczuć.
-na wprost;
-prywatnie;
-zaprzeczanie.
Nauczyciel proponuje ćwiczenie:
Pomyśl sobie zdarzenie w którym byłeś , wyraź swoje uczucie.
3.Podsumowanie.
Nauczyciel wypisuje grupy uczuć na tablicy, rozdaje uczniom karteczki z nazwą emocji, aby przydzielili do odpowiedniej grupy.
Nauczyciel podkreśla, iż łatwiej wyrazić uczucia jeśli potrafi się je nazwać.