X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 9038
Przesłano:

Anoreksja i bulimia - choroby duszy czy ciała? Konspekt lekcji wychowawczej lub lekcji z wychowania do życia w rodzinie

Cele lekcji:
- wprowadzenie nowych terminów: anoreksja i bulimia;
- poznanie przyczyn powstawania anoreksji i bulimii;
-uświadomienie uczniom jak groźne skutki mogą mieć te choroby;
-zachęcenie do akceptacji samego siebie.

Metody i techniki pracy z grupą
- wykład
-rozmowa kierowana
-praca w grupach

Środki dydaktyczne
- kartki z materiałami dotyczącymi przyczyn powstawania anoreksji
-artykuły z czasopism
-kartki z tabelami dotyczącymi poziomu akceptacji samego siebie

Przebieg lekcji

1. Wprowadzenie do lekcji, podanie tematu.
2. Wyjaśnienie terminów : anoreksja i bulimia- wykład nauczyciela.
( Anorexia nervosa, bo tak brzmi jej łacińska nazwa jest jedną z nowych chorób cywilizacyjnych. Jest to choroba o podłożu psychicznym. Objawia się silną obawą przed utyciem prowadzącą do unikania jedzenia. Osoby chore na anoreksję postrzegają siebie jako dużo grubsze i brzydsze niż są w rzeczywistośc. Mają także niskie poczucie własnej wartości. Bulimia , czyli żarłoczność psychiczna jest to również choroba o podłożu psychicznym. Są to okresowe napady żarłozności połączone z utratą kontroli nad ilością spożywanego pokarmu.

3. Praca w grupach- uczniowie na podstawie orzymanych materiałów wypisują przyczyny powstawania anoreksji i bulimii.
4.Nauczyciel omawia najważniejsze objawy anoreksji:
-brak apetytu
-wstęt do jedzenia
-osłabienie, odwodnienie organizmu
-doleglowości ze strony układu krążenia
-zatrzymanie miesiączki
-odsuwanie się od innych, tracenie przyjaciół
5. Nauczyciel uświadamia uczniom jak grożne skutki mogą mieć te choroby ( gwałtowne wyniszczenie organizmu prowadzące nawet do śmierci ).
6.Historie nastolatek chorych na anoreksję i bulimię- artykuły z czasopism.
7. Zachęcenie do akceptacji samego siebie- uczniowie wypełniją ankietę.

W jakim stopniu akceptuję:
-wygląd zewnętrzny
-uzdolnienia
-temperament
-charakter
-świat uczuć
-postawy]
-wartości
-normy
-styl życia
Co pragnę zmienić ?

8. Nauczyciel podsumowuje lekcję cytatem "Choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu Piękna, nie znajdziemy go nigdzie, jeśli nie nosimy go w sobie..."
Ralph Waldo Emerson

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.