SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z OBSZARU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ
Grupa dzieci 5 – letnich
Opracowała: mgr BARBARA ANTROPIK
Temat: „Hop do dzbanka” – zabawy kształtujące myślenie matematyczne i logiczne.
Treści programowe:
• Posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi zakresie od 1 do 6. Przeliczanie elementów w zbiorach różnymi sposobami, np. od lewej do prawej, odwrotnie lub od dowolnego miejsca – spostrzeganie, że liczba elementów nie zmienia się.
• Odtwarzanie liczebności zbioru za pomocą liczmanów i dźwięków.
• Porządkowanie zbiorów według ich liczebności wzrastającej i malejącej.
• Odwzorowywanie zbiorów za pomocą liczmanów lub znaków graficznych.
• Utrwalenie kolorów.
• Kształcenie pamięci, uwagi i spostrzegawczości.
• Utrwalenie liczb do 6 i ich zapisu graficznego.
• Porównywanie zbiorów elementów ze zbiorami, które mają o 1 element mniej (więcej).
• Wdrażanie do wysiłku umysłowego i myślenia matematycznego.
• Wyrabianie umiejętności współpracy w grupie i w zespołach (np. w zabawach ruchowych, integracyjnych, podczas wykonywania wspólnych zadań).
Cele operacyjne:
Dziecko:
• poprawnie wypowiada się na podany temat,
• chętnie i poprawnie wykonuje polecenia nauczycielki,
• potrafi skoncentrować swoją uwagę na zajęciu,
• poprawnie przelicza elementy zbiorów, porównuje liczebność,
• kojarzy cyfrę z liczbą elementów,
• zna liczebnik porządkowy odpowiadający określonej liczbie,
• potrafi współpracować w zespole bądź podejmować próby takiej współpracy,
• przestrzega umów zawartych w grupie dotyczących zgodnego współdziałania oraz bezpiecznego poruszania się po sali.
Metody:
• czynne: zadań stawianych dzieciom, zabawy ruchowe,
• słowne: wiersz, rozmowa, wyjaśnianie,
• oglądowe: pokaz, obserwacja
Formy: praca z całą grupą, indywidualna, zespołowa.
Środki dydaktyczne:
• wiersz „Na płotku”,
• nagranie piosenki na płycie CD „Polka fasolka”,
• sylwety 6 dzbanków w różnych kolorach (żółty, 2 niebieskie, 2 czerwone, zielony w kółka), płotek,
• dzbanek szklany z uchem,
• kubeczki plastikowe (jednorazowe) dla każdego dziecka oraz do ćwiczeń dodatkowych w liczeniu (6 szt. z naklejoną cyferką), talerzyki plastikowe (6 szt.),
• liczmany: fasola, makaron, cukierki, lizaki, nakrętki kolorowe,
• obręcze duże w 6 kolorach, krążki kolorowe (małe),
• cyfry, lizaki liczbowe,
• karty pracy indywidualnej: 1) plątaninka cyfrowa „Połącz cyfry”(zadanie dla dzieci zdolnych), 2) labirynt „Zbieramy fasolki”, 3) odwzorowywanie – naklejanie dzbanków na płotek (dzieci 4 – letnie), 4) dopasowywanie ilości kropek na fasolce do kubeczka z odpowiednią cyfrą,
• nagrody dla dzieci w postaci emblematów (order – „Doskonały matematyk”).
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I. WPROWADZENIE
1. Zabawa integrująca grupę: „Stańmy w kole”, „Płynęła szalupa”.
2. Wysłuchanie wiersza „Na płotku”.
Sterczy żółty dzban na płocie.
Po co?, Żeby z wody ociekł.
Dwa niebieskie, dwa czerwone
dnem do góry zawieszone.
A ten w kółka, duży ten
także schnie do góry dnem.
Ile dzbanków wisi Włodku
na rozchwianym starym płotku?
• Rozmowa na temat przeznaczenia dzbanka.
- wyjaśnienie zwrotów: sterczy do góry dnem, rozchwiany.
II. ZAJĘCIE WAŁAŚCIWE
1. Praca z wierszem:
• ponowne wysłuchanie wiersza,
• przeliczanie dzbanków liczebnikiem głównym i porządkowym,
• rozpoznawanie i nazywanie kolorów,
• porównywanie wysokości dzbanków,
• przyporządkowanie liczb – rozpoznawanie i nazywanie cyfr od 1 do 6.
2. Zabawa „Wrzuć ciasteczko do kubeczka”.
Dzieci wrzucają do kubeczka plastikowego, tyle nakrętek ile pokazuje liczba na kubeczku. Porządkowanie kubeczków w kolejności od 1 do 6.
3. Współzawodnictwo. Zabawa ruchowa „Kto pierwszy!” .
Dzieci są podzielone na dwa zespoły (chłopców i dziewczynek), których zadaniem jest zebranie na talerzyki takiej ilości fasolek, jaką pokazuje liczba na talerzyku. Który zespół wykona zadanie pierwszy, ten wygrywa.
4. Zabawa „Policz fasolki”:
1) Nauczycielka wrzuca fasolki do dzbanka. Zadaniem dzieci jest policzenie ilości wrzuconych fasolek (ilość dźwięków uderzeń fasolek o dno dzbanka), zapamiętanie i odtworzenie ruchem (w sposób określony przez nauczyciela) określonej liczby oraz wskazanie odpowiedniej cyfry.
2) jw. Z tym, że zadaniem dzieci jest wrzucenie tylu fasolek do kubeczka, ile usłyszą dźwięków za zasłonką.
5. Zabawa ruchowa „Fasolki do garnka!”.
1)Pomoce: 6 obręczy dużych oznaczonych cyframi od 3 do 6. Dzieci bawią się przy muzyce tanecznej, na przerwę w muzyce (na hasło: „Fasolki do garnka!”) zajmują miejsce jak najszybciej w obręczy (liczba dzieci musi być zgodna z liczbą w obręczy).
2)Obręcze bez cyferek. Na hasło „Fasolki do garnka” – dzieci zajmują miejsce w obręczy i wybierają określoną liczbę (dzieci zdolniejsze, które dobrze liczą).
6. Zabawa matematyczna „Zgadywanka – odkrywanka” – „Pod którym kubeczkiem?”.
Kształcenie pamięci i spostrzegawczości. Wdrażanie do rozumienia znaczenia liczb porządkowych w zakresie 6 elem. oraz utrwalenia nazw tych liczb.
Dzieci ustawiają kubeczki w kolejności od 1 do 6. Nauczycielka umieszcza pod kubeczkami określoną ilość cukierków (niezgodną z liczbą na kubeczku). Zadaniem dzieci jest zapamiętanie, pod którym kubeczkiem, ile znajduje się cukierków. Dziecko.
Które prawidłowo odgadnie, dostaje w nagrodę cukierka.
III. ZAKOŃCZENIE
1. Zabawa „Magiczna liczba 7” – zapamiętanie kolejności wykonywanych ruchów przez dzieci.
2. Zabawa z zastosowaniem lizaków liczbowych „Pociągi liczbowe” przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”.
3. Zabawa matematyczno-ruchowa przy piosence „Polka – fasolka”.
Podczas pierwszej zwrotki dzieci „sadzą” fasolki do „ziemi” (na dywanie). W czasie zaś refrenu – zbierają fasolki do kubeczka.
PRACA INDYWIDUALNA PRZY STOLIKACH
1. Naklejanie dzbanków na płotek – odwzorowywanie zbiorów (praca dla dzieci 4 –letnich).
2. Labirynt „Zbieramy fasolki do garnka” (praca dla dzieci 5 –letnich).
3. Plątaninka cyfrowa „Połącz cyferki” – zadanie dla dziecka zdolnego.
4. „Połącz fasolkę z kubeczkiem” – dopasowanie ilości kropek na fasolce do kubeczka z odpowiednią liczbą.
PODSUMOWANIE:
• Co robiliśmy dzisiaj na zajęciu? – przypomnienie zabaw i zadań wykonywanych przez dzieci.
• Podziękowanie i wręczenie nagrody w postaci odznaki „Doskonały matema