Scenariusz zajęcia „ Wiosenne zabawy z wykorzystaniem metody I. Majchrzak”
Grupa: 5- latki
Cele operacyjne:
- dziecko rozpoznaje swoją wizytówkę z imieniem;
- dziecko zdolniejsze dobiera proste podpisy do obrazków- metoda I. Majchrzak;
- dziecko właściwie posługuje się kostką do gry, prawidłowo odczytuje cyfrę lub przelicza odpowiednią liczbę oczek;
- dziecko wyodrębnia spośród innych te same litery i wyrazy wg własnych możliwości.
Metody pracy:
- czynnościowe
- zadania stawiane przez nauczyciela
Środki dydaktyczne: obrazki, rozsypani z liter, obrazki-puzzle, kartki z imionami, kostka do gry, zakryte paskami papieru z cyferkami obrazki dotyczące wiosny
Przebieg:
1. Powitanie – śpiew piosenki ,,Wiosna w błękitnej sukience” z prostym układem.
2. Zabawy z sylabami:
a) Przedstawienie się – Wyklaskanie swoich imion (sylaby) .
b) Dzielenie podanych słów na sylaby.
3. „Jaki to wyraz ?” – wyszukiwanie słów według podanej głoski o tematyce wiosennej.
4. Zabawy z wizytówkami- na sygnał znalezienie rozłożonych przez nauczyciela swoich wizytówek z imieniem. Taniec pomiędzy wizytówkami przy muzyce Vivaldiego „Wiosna”. Odczytywanie imion kolegów.
5. Masaż relaksacyjny – Płynie, płynie rzeczka..
6. Zaproszenie do wykonania przygotowanych zadań- dzieci wykonują zadania wg własnych możliwości.
- „Moje imię” – ułożenie imion z przygotowanych liter;
- „Obrazki i napisy” – dobranie odpowiedniego napisu do obrazka.
7. Utrwalenie cyfr lub prawidłowe przeliczenie- odkrywanie zakrytych obrazków wg oznaczeń na kostce (wg cyfr lub przeliczając kropki ).
- omówienie obrazków dotyczących wiosny - podsumowanie wiadomości o wiośnie.
8. Zabawy z chustą animacyjną (np. chowają się dzieci,których imiona zaczynają się na głoskę „A” itp.).
9. Podsumowanie i zakończenie zajęcia.