Konspekt lekcji techniki w II-III klasie gimnazjum. Temat: „To dzięki wam...” - przygotowywanie wiązanek, złożenie wiązanek na grobach poległych.
Odpowiedzialni: Maria Orłowska.
Wspomagający: Barbara Pazowska .
Cele :
- Kształtowanie więzi emocjonalnej z własnym krajem,
- pamiętanie o poległych żołnierzach,
- rozwijanie kreatywności i pomysłowości,
- doskonalenie umiejętności przymocowywanie elementów do podłoża.
Metody :
- oparte na słowie: rozmowa, odpowiedzi na pytania,
- oparte na obserwacji: pokaz wykonania pracy,
- oparte na działaniu praktycznym.
Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne :
Gałązki ze świerka, lniane nici, bibuła kolorowa, klej, nożyce, wstążka biała i czerwona, sizal, znicze.
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna.
1. Przybliżenie uczniom tematu dzisiejszego zajęcia.
Czytanie wiersza pt. „11 Listopada”
Dzisiaj wielka jest rocznica
jedenasty listopada!...
Tym co zmarli za ojczyznę
Hołd wdzięczności Polska składa.
Data 11 Listopad 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska uzyskała niepodległość. Możemy
sobie wyobrazić radość Polaków słyszących słowa : POLSKA WOLNA! Polacy zaczęli w spokoju ducha budować nową przyszłość i tą przyszłością jesteśmy -MY!
2. Wspólne recytowanie wiersza pt. „Katechizm polskiego dziecka”:
Kto ty jesteś?
Polak mały!
Jaki znak twój?
Orzeł biały!
Gzie ty mieszkasz?
Między swymi!
W jakim kraju?
W polskiej ziemi!
Czym ta ziemia?
Mą ojczyzną!
Czym zdobyta?
Krwią i blizną!
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze!
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę!
Dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy, którzy wywalczyli wolność dla naszej Ojczyzny dzisiaj my, Polacy, możemy spokojnie spać i żyć w dostatku.
Dlatego jesteśmy winni im, Polskim Żołnierzom - szacunek, pamięć i najzwyklejsze - Dziękuję.
II. Część właściwa.
3. Wykonanie wiązanki na grób:
- mocowanie gałązek ze świerku - tworzenie wiązanki,
- wiązanie wstążek czerwono-białych na kokardę,
- układanie płatków z bibuły w kwiat,
- mocowanie elementów ozdobnych przy pomocy lnianych nici.
4. Wyjście na cmentarz:
- odwiedzenie grobów nieznanych żołnierzy,
- złożenie wiązanek i lampionów.
Przypomnienie uczniom zasady zachowywania się w miejscach publicznych, przy grobach i mogiłach poległych.
5. Powrót do klasy. Porządkowanie stołu, wyniesienie śmieci do kosza, mycie rąk przed obiadem.
III. Zakończenie.
6. Podsumowanie zajęcia, dzielenie się wrażeniami, pożegnanie się.