Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich – zabawy badawcze
Cele ogólne:
• rozwijanie aktywności poznawczej dziecka 6 – letniego w oparciu o zabawy badawcze,
• przestrzeganie norm zachowań w grupie.
Cele szczegółowe:
• dziecko ma poczucie sprawstwa, odczuwa radość z wykonanego zadania (P.P.10.1),
• dziecko stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć (P.P.4.3),
• dziecko obdarza uwagą dorosłych i dzieci, aby zrozumieć co mówią i czego oczekują (P.P.1.1),
• dziecko przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej, stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych (P.P.1.2).
Przebieg zajęcia
1. Powitanie dzieci i zapoznanie z tematem zajęć.
Witam wszystkie dzieci, a szczególnie te dzieci, które...
.......lubią odkrywać tajemnice,
.......chcą zwiedzić świat,
.......lubią latać samolotem.
Zapraszam was więc dzisiaj w podróż po świecie. Będziemy lecieć samolotem i zatrzymywać w różnych ciekawych miejscach. A co będziemy tam robić, przekonacie się sami za chwilę.
2. Zabawa ruchowa „W krainie Grenlandii” przy muzyce z płyty.
Dzieci witają się i żegnają z Eskimosami noskami.
Mój samolot huczy głośno,
Drgają skrzydła złote.
Chodźcie, chodźcie dzieci
Polecimy w podróż samolotem.
3. Zabawa dotykowa „Rozpoznaj i odszukaj”.
Dzieci ze znaczkiem dłoni mają zasłonięte oczy opaską. Kolejno odgadują nazwy przedmiotów ukrytych w woreczku. Następnie wyszukują te przedmioty wśród innych zgromadzonych na stole. Są to: folia aluminiowa, chusteczka higieniczna, kartka papieru, tektura.
4. Zabawa badawcza „Przechowaj odrobinę ciepła”.
Słoik owijamy 2 warstwami folii aluminiowej (błyszczącą stroną do wewnątrz) i zabezpieczamy taśmą. Nalewamy ciepłą wodę do słoiczka i do szklanki, szczelnie zakręcamy słoiczek. Kładziemy korek na dno dużego słoja i ustawiamy na nim słoiczek, zamykamy słój pokrywką. Ustawiamy minutnik na 10 minut.
Wniosek: W słoiczku wyjętym ze słoja woda jest gorąca, a w szklance woda jest chłodna. Folia i słój przechowały ciepło.
POŻEGNANIE NOSKAMI
5. Zabawa ruchowa „W krainie Japonii” przy muzyce z płyty.
Dzieci witają się i żegnają ukłonem.
Znów samolot wzbił się w górę
Leci w świat nieznany
Pod nim morza
Pod nim oceany.
Patrzcie dzieci piękna wyspa słońcem wyzłocona
I Japonki jak motyle w kwiecistych kimonach.
6. Zabawa węchowa „Co tak pachnie ?”.
Dzieci ze znaczkiem nosa mają zasłonięte oczy opaską. Mają za zadanie rozpoznać zapach ze słoiczka, a następnie odszukać torebkę z przedmiotem, który ma taki zapach. Są to zapachy: kawy, perfum, mandarynki, pieprzu, cebuli.
POŻEGNANIE UKŁONEM
7. Zabawa ruchowa „W krainie Indian” przy muzyce z płyty.
Dzieci witają się i żegnają unosząc do góry rękę zgiętą w łokciu „witaj biały bracie”, „witaj czerwonoskóry bracie”.
Wielkie tipi Indianina
Stoi na polanie.
Lądujemy drogie dzieci
Tutaj na śniadanie.
8. Zabawa wzrokowa „Czyj to ślad ?”.
Dzieci ze znaczkiem oka mają za zadanie rozpoznać ślady zwierząt, następnie pokazać je na obrazku. Są to ślady: kaczki, wilka, wiewiórki, lwa.
9. Zabawa badawcza „Mieszamy ciecze”.
Do naczynia z wodą dodajemy trochę oleju, aby pływał na powierzchni wody. Następnie ostrożnie dodajemy barwnik (może być tusz). Barwnik unosi się na oleju, chociaż zrobiono go z dodatkiem wody. Następnie łyżką przepychamy barwnik do wody, „eksploduje” różnymi barwami. Dlaczego tak się dzieje?
Wniosek: olej jest lekki, dlatego pływa po wodzie. Olej utrzymuje małą kroplę barwnika na powierzchni. Gdy zrobimy „otwór w oleju” barwnik i woda połączą się.
POŻEGNANIE UNIESIENIEM DŁONI
10. Zabawa ruchowa „W krainie Arabii” przy muzyce z płyty.
Dzieci witają się i żegnają dotykając prawą dłonią ust, czoła i kłaniając się.
Arab jedzie na wielbłądzie
I zjada daktyle.
Wylądujmy na pustyni
Na tę małą chwilę.
11. Zabawa smakowa „Jaki to smak? ”.
Dzieci ze znakiem języka rozpoznają smaki (produkty są rozpuszczone w wodzie), a następnie szukają tych produktów w woreczkach. Są to smaki: kwaśny - woda z cytryną, słodki –woda z cukrem, słony - woda z solą, gorzki - gorzka herbata.
12. Zabawa badawcza „Niewidoczny atrament”.
Nauczycielka na białej kartce rysuje pędzelkiem samolot używając soku z cytryny. Pokazuje dzieciom co narysowała (nic nie widać) i mówi, że to jest specjalny list. Ukryta jest w nim wiadomość. Jak ją odczytać?
Nauczycielka nad świeczką podgrzewa papier, dzieciom ukazuje się rysunek.
Wniosek: ciepło powoduje spalanie płynu, którym pisałam, dlatego widać rysunek.
Jak myślicie co teraz będziemy robić? Co mówi rysunek?
POŻEGNANIE dotknięcie ust i czoła dłonią
13. Zabawa ruchowa „W krainie Afryki” przy muzyce.
Dzieci witają się i żegnają zabawą: tam-ram, tam-ram (klaskanie w dłonie kolegi), o gili, gili, gili (łaskotanie), o jej, o jej (ręce w górę).
Teraz Czarny Ląd zwiedzimy
Dla nas wszędzie blisko
A już wkrótce polecimy
Na nasze lotnisko.
14. Zabawa słuchowa „Co słyszysz?”.
Dzieci ze znakiem ucha rozpoznają głosy zwierząt nagrane na płycie, a następnie pokazują to zwierzę na obrazku. Są to: małpa, lew, słoń, tygrys, grzechotnik.
POŻEGNANIE KLASKANKĄ
15. Zabawa ruchowa „W polskiej krainie” przy muzyce.
Dzieci witają się podając sobie rękę.
Na podróż powrotną nadeszła pora,
Czas wracać do naszego przedszkola.
16. Rozmowa podsumowująca zdobyte wiadomości.
Gdzie byliśmy i co robiliśmy ?
W jakiej krainie wykorzystaliśmy zmysł dotyku? –Grenlandia (węchu-Japonia, wzroku-kraina Indian, smaku-Arabia, słuchu-Afryka).
Jakiej części ciała użyliśmy?
Czy wszyscy ludzie widzą i słyszą tak samo dobrze?
Czy są takie osoby, które wcale nie widzą lub nie słyszą?
Czy tym osobom łatwo jest żyć? Dlaczego?
Wniosek: trzeba takim ludziom pomagać.
17. Ćwiczenia graficzne „Dorysuj czego brakuje?
Dzieci na sylwetkach głowy muszą dorysować brakujące części głowy: ucho, nos, oczy, usta.
Opracowała: Małgorzata Bastrzyk