X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 8935
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kosmiczna podróż - wykorzystanie aktywnych metod pracy w poszerzaniu wiedzy i rozwijaniu zainteresowań dzieci

Scenariusz zajęć przeprowadzonych
w grupie dzieci 5 - 6 letnich
Opracowała: Katarzyna Kutyła
TEMAT ZAJĘĆ: „Kosmiczna podróż”- wykorzystanie aktywnych metod pracy w poszerzaniu wiedzy i rozwijaniu zainteresowań dzieci.

CELE GŁÓWNE:
• utrwalenie wiadomości o kosmosie;
• rozwijanie twórczej inwencji, aktywności za pomocą ruchu;
• rozbudzenie zainteresowania zdobywaniem wiedzy o tym co nieznane i ciekawe;
• utrwalenie nazw wybranych planet Układu Słonecznego.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
DZIECKO:
• utrwala i systematyzuje zdobyte w ciągu tygodnia wiadomości na temat kosmosu;
• wykazuje zainteresowanie zdobywaniem wiedzy o kosmosie;
• odtwarza ruchem proponowane czynności;
• rozwija ekspresję ruchową.

METODY: zespół metod wspierających twórczą aktywność dzieci:
• czynne (działań stawianych do wykonania);
• słowne (objaśnienie, rozmowa);
• pedagogiki zabawy;
• opowieści ruchowej;

FORMY:
• w małych zespołach;
• z całą grupą;
• praca indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: treść opowieści ruchowej, folia aluminiowa, chusta animacyjna, dywanowa gra planszowa, papierowe pionki, kostki do gry, płyta CD z muzyką kosmiczną, napis RAKIETA, labirynt, kredka lub ołówek ,

PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZĘŚĆ WSTĘPNA:

1.Powitanie:
• Wszyscy są...
• Gimnastyka ważna sprawa...
• Poranna gimnastyka...(prawą nogą...)
2. Sprawdzenie listy obecności:
• Liczenie dzieci: dziewczynek, chłopców, wszystkich dzieci obecnych na zajęciach;
• Przypomnienie jaki mamy dzisiaj dzień tygodnia, miesiąc, rok, porę roku;
3. Poranna gimnastyka buzi i języka:
Kto poprawnie powtórzy zwroty:
• Wpada Burek w górkę piórek.
• Raz żabka z Rabki dostała sapki.
• Król królowej tarantulę włożył na głowę.
• Trzmiel na trzosie w trzcinie siedzi.

ZAJĘCIA GŁÓWNE
1. Wprowadzenie do tematu zajęć (przypomnienie treści omawianych w ciągu tygodnia)

Z ziemi do gwiazd
mknie pocisk złoty,
szybszy niż wiatr
i samoloty. (rakieta)
- rozwiązanie zagadki;
- globalne czytanie wyrazu RAKIETA;
- analiza i synteza wyrazu RAKIETA - podział na głoski i sylaby (wyklaskiwanie);
- rozmowa kierowana z nauczycielem - odpowiadanie na pytania nauczyciela:
• jak wygląda rakieta?
• gdzie możemy polecieć rakietą?
• jak należy się ubrać na taką podróż?
• czy lot rakietą w kosmos jest bezpieczny?
• czy każdy może polecieć w kosmos?

2. Opowieść ruchowa pantomimiczna „Lecimy w kosmos” - nauczycielka mówi i pokazuje poszczególne czynności, dzieci je naśladują; w tle słychać „kosmiczną” muzykę.

Opowieść ruchowa „Lecimy w kosmos” (wg własnego pomysłu)

Czy Wy dzieci wiecie, że w rakiecie można odbyć najciekawszą podróż na świecie? Więc zapraszam do rakiety, nie potrzebne są bilety!
Czy jesteście gotowi na podróżowanie w nieznane?.... zanim wystartujemy musimy najpierw odpowiednio się ubrać, a więc kochane dzieci - wkładamy kosmiczny kombinezon - najpierw prawa, teraz lewa noga...gotowe?....jeśli tak to ...szuuuu.....zapinamy w naszych kosmicznych kombinezonach suwak...to jednak nie koniec naszej kosmicznej garderoby - nie mamy jeszcze butów, rękawic i kosmicznego hełmu... prawda?...od czego więc zaczniemy?...oczywiście od butów - uwaga wkładamy: prawy but teraz lewy but i gotowe. ..teraz prawa i lewa rękawica i na końcu hełm...
Uwaga! Włączamy silnik: najpierw jedną, potem drugą ręką, zapinamy pasy, wyglądamy przez okno i 10, 9,8,7,6,5,4,3,2,1,0 - startujemy...lecimy wysoko, coraz wyżej i powoli „wchodzimy” w przestrzeń kosmiczną..(dłuższa przerwa dzieci w tym czasie słuchają muzyki)...uwaga turbulencje...zobaczcie z lewej strony mijamy burzę kosmiczną, w naszym kierunku leci mnóstwo odłamków skalnych...więc „gaz do dechy”!...uciekamy!.. musimy mocno skręcić w prawą stronę...udało się, możemy odetchnąć z ulgą - uff....wyjrzycie przez okno z prawej strony z pewnością zobaczycie czerwonego Marsa - przyjrzyjcie się mu uważnie może zobaczycie na nim jakichś Marsjan?...hm...ja nie widzę ani jednego ufoludka a wy dzieci?...czy chcecie troszkę pofruwać? ...jak wiecie w kosmosie nie ma grawitacji a więc z łatwością możemy poczuć się jak ptaki - uwaga odpinamy pasy i odfruwamy...unosimy się lekko i powoli ponad pokładem naszej rakiety...uwaga czy słyszycie? ..ioioio...to ostrzeżenie, że kończy nam się tlen w rakiecie musimy więc wracać na Ziemię, szybko proszę siadać na swoje miejsca... zapinamy pasy i wracamy...spójrzcie przez okno czy widzicie Ziemię?...tak, to właśnie ta niebieska planeta ... uwaga trzymajcie się mocno za chwilę będą turbulencje...uwaga zbliżamy się do Ziemi...lądujemy...uff...udało się ...mamy za sobą pierwszy lot w kosmos...rozpinamy pasy, zdejmujemy rękawice, hełm, buty, kosmiczny skafander...
- jak czuliście się podróżując w kosmos?
- czy spotkały nas jakieś niebezpieczeństwa?
- co należy na siebie włożyć zanim poleci się w kosmos?
- czy chcielibyście jeszcze kiedyś odbyć taki lot?

3. Znajdź drogę rakiety na księżyc - zadaniem dzieci jest pokonanie labiryntu. Praca z kartą zadaniową.

4. „Kosmiczna podróż” - dywanowa gra planszowa
Nauczycielka na dywanie rozkłada grę. Dzieci siedzą przy stolikach . Następnie dzieli dzieci na dwie drużyny i objaśnia zasady gry.
- Lot kosmiczny rozpoczyna ta drużyna, która wyrzuci większą liczbę oczek;
- Dziecko, które rzuca kostką przestawia pionek o tyle pól, ile wskazuje kostka, jeśli pionek stanie na polu „zadaniowym” wykonuje ono powierzone mu zadanie;
- Gdy oba pionki staną na tym samym polu, wszystkie dzieci witają się kosmicznie.
- Jeśli dzieci z dwóch drużyn spotkają się na tym samym polu muszą przywitać się po „marsjańsku”.
- Dzieci rzucają kostką według kolejności ustalonej przez nauczyciela;
- Wygrywa ta drużyna, która pierwsza minie pole mety;
- Drużyna , która wygra , wita się z drużyną przeciwną w wymyślony przez siebie sposób, np. jak misie, jak Eskimosi, jak ufoludki...
POLA „ZADANIOWE”:
• CZARNA DZIURA - zostałeś wessany, rozpoczynasz grę od nowa, zapraszam na start;
• SŁOŃCE- uwaga gorąco - zaraz się spalisz, cofasz się o dwa pola;
• MERKURY - wygrywasz dodatkową kolejkę rzutu kostką - gratuluję!
• WENUS - zatrzymujesz się i zwiedzasz Wenus - tracisz jedną kolejkę;
• ZIEMIA -na ziemi mieszka dużo ludzi, którzy mówią w różnych językach, my mówimy po polsku bo mieszkamy w Polsce , a twoim zadaniem jest powtórzenie zdania: Stół z powyłamywanymi nogami. Powodzenia bo to bardzo, ale to bardzo trudne.
• MARS - jak myślisz jak będzie brzmiało Dzień Dobry w języku Marsjan? Powiedz nam.
• JOWISZ- wymień dwie nazwy planet, które wchodzą w skład Układu Słonecznego.
• SATURN- Pokaż nam w jaki sposób przywitałbyś(-ałabyś) ufoludki, gdybyś je spotkał (-ała).
• URAN- znajdź rym do mojej nazwy.
• NEPTUN- gra zbliża się do końca, wszystkim planetom robi się bardzo smutno - niech Twoja drużyna zaśpiewa nam jakąś piosenkę - może o zimie? (powie wierszyk)
Gra planszowa zrobiona została z kolorowych kartonów formatu A5, połączonych ozdobnym sznurkiem. Każda planeta jest okrągła w kolorze takim samym jaki ma w rzeczywistości; na każdym dodanym elemencie widnieją odpowiednio napisy : np. czarna dziura, Słońce, Merkury itp. Dzieci rzucają dużymi kostkami wykonanymi przez nauczyciela z papieru. Kolejność pojawiania się w grze planet jest identyczna z kolejnością ich występowania w Układzie Słonecznym.

5. Deszcz gwiezdny - zabawa z chustą animacyjną.
Na stolikach znajdują się kawałki foli aluminiowej, zadaniem dzieci jest wykonanie jak największej ilości kulek.
Na środku sali rozłożona jest chusta animacyjna, dzieci rzucają na nią wykonane kulki z folii aluminiowej. Następnie trzymają za brzegi chusty i podrzucają do góry, tworząc w ten sposób „gwiezdny deszcz”.

6. Przesłanie kosmicznego uścisku .
Dzieci na zakończenie zajęć ustawiają się w kole i chwytają się za ręce, aby przesłać sobie nawzajem przyjacielski uścisk przyjaźni.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.