Scenariusz zajęć dla dzieci 3 i 4 – letnich
Prowadząca: Marta Komsta
Data: 25 lutego 2010 r.
Obszar edukacyjny:
- Rozwój mowy i myślenia.
- Wychowanie przez sztukę.
Temat: „Na szczepieniu” – teatrzyk kukiełkowy na podstawie
inscenizacji B. Szelągowskiej.
Cele ogólne:
- opanowanie lęku przed szczepieniem oraz wizytą w gabinecie lekarskim,
- zmniejszenie poziomu stresu związanego z wizytą małego dziecka w gabinecie zabiegowym,
- stosowanie zwrotów grzecznościowych,
- rozpoznawanie i nazywanie akcesoriów służących w pracy pielęgniarce,
- kształtowanie umiejętności komunikowania się dziecka z otoczeniem w różnych sytuacjach.
Cele operacyjne:
- rozpoznaje i nazywa przybory niezbędne w pracy pielęgniarki,
- stosuje zwroty grzecznościowe,
- uważnie słucha i ogląda teatrzyk kukiełkowy przedstawiony przez nauczycielkę,
- wypowiada się na temat oglądanego przedstawienia – odpowiada na zadane pytania,
- koncentruje pamięć, zdolności kojarzeniowe oraz uwagę,
- wiąże opis słowny z wyglądem,
- przezwycięża uprzedzenia, obawę oraz strach przed wizytą w gabinecie zabiegowym,
- potrafi kulturalnie zachować się podczas przedstawienia,
- dopasowuje i nazywa rekwizyty do postaci kucharki i pielęgniarki.
Treści edukacyjne:
- rozwijanie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej,
- utrwalanie zwrotów grzecznościowych,
- nazywanie akcesoriów niezbędnych w pracy pielęgniarki,
- wyodrębnianie myśli przewodniej przedstawionej inscenizacji.
Metody:
- słowna,
- oglądowa,
- zadaniowa.
Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- tekst inscenizacji B. Szelągowskiej p.t.: „Na szczepieniu”,
- sylwety występujących postaci,
- akcesoria niezbędne w pracy pielęgniarki (strzykawka, igła, termometr, bandaże, waciki, słoiczek z wodą, plastry opatrunkowe, miseczka na zużyte odpady, patyczek do oglądania gardła),
- akcesoria kuchenne (naczynia, sitko, szczotka do butelek, sztućce, tarka itp.),
- plansza „W przychodni”,
- CD z muzyką,
- odznaka „Dzielnego pacjenta” dla każdego dziecka.
Przebieg zajęcia:
1. Oglądanie inscenizacji B. Szelągowskiej„Na szczepieniu” – ilustrowanej sylwetami występujących postaci (pielęgniarka, mama, Ania i Paweł). Rozmowa na temat obejrzanego przedstawienia, kierowana pytaniami nauczycielki:
- Czego bała się Ania?
- Jak wyglądał strój pani pielęgniarki?
- Co pani pielęgniarka zrobiła przed szczepieniem?
- Czy szczepienie bolało Anię?
- Czy wśród Was są dzielni i odważni pacjenci tacy, jak Ania?
2. „Ludzie do ludzi” - zabawa ruchowa przy muzyce.
Dzieci spacerują po sali, słuchają muzyki, unosząc przy tym wysoko kolana.
Gdy muzyka cichnie, jak najszybciej znajdują sobie parę. Witają się zgodnie z sugestiami nauczycielki, np. ręka do ręki, kolano do kolana. Na hasło „ludzie do ludzi” – dzieci przytulają się do siebie.
3. Rozpoznawanie i nazywanie przedmiotów związanych z pracą pielęgniarki i kucharki.
Dzieci siadają w kole na dywanie. Opisują charakterystyczne cechy stroju pielęgniarki i kucharki. Wyszukują cechy wspólne (biały fartuch, białe czepki). Nauczycielka demonstruje i nazywa przedmioty znajdujące się na dywanie.
Z umieszczonych i pomieszanych akcesoriów dzieci kolejno dopasowują atrybuty
do przedstawicielek poszczególnych zawodów. Nazywają je.
4. Pożegnanie i wręczenie odznak „Dzielnego pacjenta” każdemu dziecku.