Szkoła ponadgimnazjalna
--------------------------------------
LEKCJA OTWARTA
Konspekt – Język niemiecki
Nauczyciel: Karolina Karbowska
Klasa: II TE – 15.03.2010
Temat: Reisen – Podróże, lekcja powtórzeniowa, praca metodą mapy pamięci.
Cele ogólne:
• powtórzenie i utrwalenie działu na temat podróży
• poznanie i praca metodą mapy pamięci, skojarzeń, pomagającej w utrwalaniu poznanych treści
• doskonalenie umiejętności rozumienia tekstu ze słuchu
Cele operacyjne:
• U. potrafi nanieść na mapkę pamięci skojarzenia, główne aspekty związane z omawianym tematem
• Po naniesieniu na mapkę głównych aspektów i uzupełnieniu ich z pomocą podręcznika uczeń potrafi odpowiedzieć sobie na pytanie co wiem?, a czego jeszcze nie wiem?
• U. rozwiązują dodatkowe zadania z treści najmniej opanowanych
• U. doskonali umiejętność rozumienia ze słuchu
Metoda: wizualizacja, demonstracja, Środki dydaktyczne: „alles klar 1b” podręcznik+ćwiczenia+CD, mapki pamięci
Faza wstępna:
- Przywitanie uczniów
- Sprawdzenie obecności
- Sprawdzenie zadania domowego
Faza właściwa:
- N. przypomina klasie temat, który będzie przedmiotem powtórzenia i zawiesza na tablicy arkusz z częściowo uzupełnioną mapą pamięci.
- U. otrzymują własne mapki pamięci
- N. pyta uczniów o obrazy, skojarzenia, główne aspekty omawianego tematu, zapisane zostają gałęzie główne, a następnie skojarzenia wynikające z gałęzi głównych
- Po wyczerpaniu się wiadomości i wiedzy uczniów na ten temat, mapka zostaje uzupełniona za pomocą podręcznika , to ćwiczenie umożliwia odpowiedzenie sobie na pytanie czego jeszcze nie wiem? i w związku z tym stanowi lukę, którą należy uzupełnić
Faza końcowa:
- U. rozwiązują zadanie ze słuchu zawierające treści omawianego tematu
- U. rozwiązują ćwiczenia służące powtórzeniu danego tematu, na początku takie, które zawierają treści sprawiające im nadal dużo trudności