KONSPEKT ZAJĘĆ
GRUPA: rewalidacyjno- wychowawcza
TEMAT: Masaż twarzy i jamy ustnej- wykorzystanie oliwki i rumianku.
CEL GŁÓWNY:
• regulacja motoryki mięśni ust i twarzy,
• regulacja prawidłowego ułożenia względem siebie szczęki i żuchwy,
• regulacja obniżonego napięcia mięśni,
• regulacja zaburzonego oddechu,
• wzmocnienie mięśni warg, języka i podniebienia,
• zapobieganie niekontrolowanemu ślinieniu się.
CELE OPERACYJNE:
POZNAWCZY- dziecko:
• zdobywa doświadczenia płynące z bodżcowania twarzy i jamy ustnej,
• poznaje swoje ciało (oczy, usta, nos).
WYCHOWAWCZY- dziecko:
• nawiązuje kontakt emocjonalny z terapeutą.
REWALIDACYJNY- dziecko:
• ćwiczy motorykę mięśni ust i twarzy,
• ćwiczy prawidłowe ułożenie względem siebie szczęki i żuchwy,
• ćwiczy prawidłowe napięcie mięśniowego,
• ćwiczy mięśnie warg, języka, podniebienia,
• ćwiczy kontolowanie śliny,
• ćwiczy prawidłowy oddech .
PSYCHOMOTORYCZNY- dziecko:
• poddaje się czynnością wykonywanym przez terapeutę.
METODY PRACY: Ustno- twarzowa terapia regulacyjna Castillo- Moralesa, masaż jamy ustnej, elementy muzykoterapii, elementy aromaterapii.
FORMA PRACY: indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: nawilżacz powietrza z olejkiem miętowym, oliwka do masażu, nakladka silikonowa na palec, woda zimna, woda ciepła, materac.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część wstępna:
Włączenie nawilżacz powietrza z olejkiem miętowym
1. Powitanie. Terapeuta siada naprzeciwko dziecka i wita się z nim piosenką „Witaj...jak się masz”
2. Zabawy paluszkowe „ sroczka”, „rak”
Część właściwa:
3. Ustno- twarzowa terapia regulacyjna Castillo- Moralesa
• Dziecko leży na plecach tyłem do terapeuty,
• „cisza motoryczna”,
• ćwiczenia wstępne,
- terapeuta kładzie jedną rękę pod potylicę, drugą na klatce piersiowej ucznia, lekko ją uciskając.
- terapeuta rozciąga kark, przez pociąganie głowy do góry.
- terapeuta lekko odchyla głowę dziecka do tyłu i do przodu
- terapeuta pochyla i obraca głowę na bok, następnie wraca do lini środkowej.
• część zasadnicza,
Terapeuta trzymając jedną rękę na potylicy, ciągnie ją w górę i do przodu, a drugą stymuluje punkty neuromotoryczne
stymulacja pojedynczych punktów neuromotorycznych
-stymulacja punktu dna jamy ustnej,
-stymulacja punktu podbródka,
-stymulacja punktu wargi górnej,
-stymulacja punktu gładzizny,
stymulacja parzystych punktów neuromotorycznych
-stymulacja punktów kąta oka,
-stymulacja punktu żwacza.
4. Masaż jamy ustnej.
Terapeuta wykonuje masaż za pomocą silikonowej nakładki na palec, co jakiś czas zanurza ją w ciepłej i zimnej wodzie.
Podniebienie masowane jest w linii środkowej, począwszy od
podniebienia twardego, unosząc lekko ku górze podniebienie miękkie.
Masowanie dziąseł rozpoczyna się najpierw z jednej strony,
wykonując 2 do 4 ruchów w płaszczyźnie poziomej o stopniowo
słabnącej sile dotyku. Po fazie połknięcia przez dziecko śliny masaż
wykonuje się po drugiej stronie
Język masowane jest w kierunku od przodu ku tyłowi, w linii środkowej języka. Ruch ten zakończony jest przed miejscem, z którego u dziecka wyzwala się odruch wymiotny.
Zakończenie
5.Pożegnanie dziecka:
Terapeuta siada naprzeciwko dziecka i żegna się piosenką „ Na pożegnanie wszyscy razem...”
6. Czynności porządkowe: sprzątanie pomocy.