X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 8837
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesteśmy na grzybobraniu - zapoznanie z wybranymi nazwami grzybów. Konspekt zajęć dla dzieci 4 - letnich

Obszar: Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.

Wskaźniki:
Dziecko:
• Poznaje nazwy wybranych grzybów
• Liczy w zakresie trzech.
• Klasyfikuje grzyby według kryterium przydatności do spożycia przez człowieka na grzyby: jadalne i trujące.
• Wie, jakie środki ostrożności trzeba zachować podczas grzybobrania
• Stosuje pojęcia określające położenie: na, pod, obok
• Rozwija sprawność manualną podczas wypełniania konturu muchomora

Cele:
• Zapoznanie z wybranymi nazwami gatunków grzybów
• Klasyfikowanie grzybów na: jadalne i trujące
• Poznanie znaczenia zachowania środków ostrożności podczas grzybobrania.
• Utrwalenie umiejętności przeliczania w zakresie trzech
• Doskonalenie sprawności manualnych poprzez wypełnianie konturu muchomora plasteliną i pastelami.

Metody:
problemowa, podająca, ekspresyjna

Formy pracy:
Grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
Wiersz Grzyby I. Landau, sylwety trzech brązowych grzybków, obrazki wybranych grzybów jadalnych i trujących, białe i czarne kropki, nagrania CD piosenek: Krasnoludki, Śmieszne grzybki (muz. A. Pałac, sł. D. Gellner), Kolorowe kapelusze, kontur muchomora i sylweta krasnoludka, biała plastelina i czerwone pastele.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa ze śpiewem "Krasnoludki"
- dzieci naśladują czynności krasnoludków
2. Inscenizowanie przez nauczyciela wiersza pt. Grzyby I. Landau
- dzieci uważnie słuchają treści wiersza
3. Rozmowa na temat wiersza. Przeliczanie w zakresie trzech.
- Ile grzybów miał krasnal?
- Czym różnił się trzeci grzyb od pierwszego i drugiego?
- Dla kogo przeznaczył krasnoludek pierwszy, drugi i trzeci grzybek?
- Komu zaniósł grzyby?
- Ile grzybów w śmietanie będzie na kolację?
- Dlaczego będą dwa grzyby na kolację?
4. Zabawa Śpiące grzybki do słów i melodii piosenki Śmieszne grzybki (muz. A. Pałac, sł. D. Gellner),
- dzieci naśladują śpiące grzybki w lesie, nauczyciel podchodzi do każdego grzybka i budzi go głaskając po nosku, grzybek budzi się ze snu, siada w kole.
Ref. Co tam ścieżki, co tam dróżki
Nas grzybowe bolą nóżki.
A jak sobie odpoczniemy
Znów przy ścieżkach stać będziemy (bis)
1. Na polanie, na polanie,
siedzą grzybki na tapczanie.
Zamiast grzecznie stać przy dróżkach
wolą siedzieć na poduszkach.
3 razy klasnąć.... na poduszkach.
Ref. Co tam ścieżki, co tam dróżki...

2. Hej leniuszki, hej leniuszki!
Puste bez was leśne dróżki.
Każda dróżka, każda ścieżka,
chce by przy niej grzybek mieszkał
3 razy klasnąć.... grzybek mieszkał.
Ref. Co tam ścieżki, co tam dróżki...

3. Odpoczęły tak, jak chciały
Kapelusze powkładały.
Teraz pędzą z plecakami,
Zająć miejsce pod krzakami.
3 razy klasnąć.... pod krzakami.
Ref. Co tam ścieżki, co tam dróżki...

5. Klasyfikowanie grzybów według podanego kryterium.
- dzieci losowo dzielą się na dwie grupy. Pierwsza grupa losuje kolorowe kartoniki z obrazkiem grzyba. Druga grupa losuje kartoniki w takim samym kolorze z nazwami tych grzybów. W ten sposób dzieci zostały połączone w pary. Każda para prezentuje swojego grzyba i określa biała kropką jeśli jest to grzyb jadalny lub czarną kropką jeśli jest to grzyb trujący.
- Rozmowa z dziećmi na temat środków ostrożności podczas grzybobrania oraz grzybów trujących, że nie należy ich zbierać, ale także nie należy ich niszczyć. Są one ozdobą lasu i pokarmem dla zwierząt leśnych.
7. Zabawa ze śpiewem „Kolorowe kapelusze”
- dzieci inscenizują ruchem słowa piosenki
1. Kolorowe kapelusze tańczą na polanie.
Wytupują jedną nogą swój wesoły taniec.
Ref.
Tupu, tup, tupu tup,
pełno nas, tam i tu. (bis)
2.Kolorowe kapelusze między sosenkami
Jak się one nazywają odgadnijcie sami.
Ref.
Tupu, tup, tupu tup,
pełno nas, tam i tu. (bis)
3.Kolorowe kapelusze maja muchomory.
Nie dotykaj muchomorów, abyś nie był chory.
Ref.
Tupu, tup, tupu tup
pełno nas, tam i tu. (bis)
8. Praca plastyczna Muchomor i krasnoludek
- dzieci określają położenie krasnoludka względem muchomora używając określeń: nad, pod, obok
- wypełniają kontur kapelusza muchomora białą plasteliną i czerwoną pastelą, kolorują sylwetę krasnoludka.
9. Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.