SCENARIUSZ ZAJĘĆ BIBLIOTECZNYCH
dla świetlicy
Temat: Poznajemy legendę o bazyliszku.
CELE OGÓLNE:
1. Zapoznanie dzieci z treścią legendy.
2. Zainteresowanie uczniów treścią legendy pt. Bazyliszek A. Oppmana.
3. Zachęcenie dzieci do czytania legend i innych tekstów literackich..
CELE OPERACYJNE:
Uczeń potrafi:
- uważnie słuchać czytanego tekstu,
- nazwać bohaterów legendy,
- odpowiadać na pytania związane z treścią legendy,
- uporządkować wydarzenia zgodnie z kolejnością,
- opisać bazyliszka,
- operować nowymi pojęciami – płatnerz, czarownik, bestia,
- współpracować w grupie.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Tekst legendy Bazyliszek, ilustracje przedstawiające bazyliszka, pytania do tekstu, zdania do zabawy Czy dobrze znasz legendę o bazyliszku?, labirynt, rozsypanka literowa, rozsypanka zdaniowa (plan wydarzeń).
METODY: słowna,problemowa, ćwiczenia praktyczne.
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Powitanie. Rozszyfrowanie tytułu legendy. Uczniowie zgadują i wpisują
brakujące litery.
B__ __ Y__ I __ __ __ K
Rozwiązanie - BAZYLISZEK
II. Wysłuchanie legendy czytanej przez nauczyciela.
II. Sprawdzenie zrozumienia treści legendy – wykonywanie zadań przez
uczniów.
1. Ułóż z rozsypanki imiona bohaterów legendy (praca w grupach).
A I M E C K MACIEK
A L Z S H K A HALSZKA
L W A Ś U WALUŚ
G A T A A AGATA
A J N JAN
E L O I R M C H MELCHIOR
2. Kto to taki? - nazwij bohaterów legendy
– był płatnerzem, wykonywał zbroję rycerską - Melchior Ostroga
– dzieci Melchiora - Halszka i Maciek
– miły kolega, ale straszny urwis - Waluś
– służąca, zabił ją wzrok bazyliszka - Agata
– rajca miejski - Ezechiel Strubicz
– doktor, astrolog, człowiek uczony, zwany przez lud warszawskim czarownikiem - Hermenegildus Fabula
– krawczyk wędrowny, skazaniec, zabił bazyliszka - Jan Ślązak
– mama Halszki i Maćka - Ostrożyna
3. Ustalenie kolejności zdarzeń. (wydarzenia zapisane są na paskach papieru, dzieci przypinają je do tablicy)
1) Przestroga ojca.
2) Wyprawa Halszki i Maćka na Rynek.
3) Spotkanie dzieci z Walkiem.
4) Wyprawa dzieci na ulicę Krzywe Koło.
5) Zejście do podziemi.
6) Śmierć Walka.
7) Poszukiwanie dzieci przez Agatę.
8) Rozpacz rodziców.
9) Wizyta u czarownika.
10) Porada Hermenegilusa Fabuli.
11) Zgładzenie bazyliszka.
12) Ocalenie dzieci.
4. Opis bazyliszka – dzieci na podstawie wysłuchanego tekstu podają cechy charakterystyczne bazyliszka.
Kogucia głowa, ogromny purpurowy grzebień w kształcie korony, długa, cienka, wężowa szyja; pękaty kadłub, pokryty nastroszonymi, czarnymi piórami; wysokie, kosmate nogi; łapy o ostrych i dużych pazurach; niby kogut, niby wąż, ma wyłupiaste, okrągłe oczy, podobne do sowich, jaskrawe, jarzące się czerwono i żółto;
5. Pokaz ilustracji przedstawiającej bazyliszka, wybór najtrafniejszego portretu.
6. Wyjaśnienie pojęć: bazyliszek i bazyliszkowy wzrok.
7. Zabawa TAK - NIE: Czy dobrze znasz legendę o bazyliszku?
- Ojciec Halszki i Maćka był rybakiem. NIE
- Dzieci bawiły się w kuźni płatnerskiej. TAK
- Na rynku dzieci spotkały Walka. TAK
- Dzieci posłuchały taty i nie poszły na Krzywe Koło. NIE
- Pierwszy zobaczył bazyliszka Waluś. TAK
- Bazyliszek zabijał ludzi wzrokiem. TAK
- Służącej Agacie udało się uciec przed bazyliszkiem. NIE
- Rajca Strubicz wysłał rodziców dzieci do czarownika. TAK
- Skazaniec, Jan Ślązak nie zgodził się pójść do lochu NIE
- Bazyliszek spojrzał w zwierciadło i zabił się własnym wzrokiem. TAK
- Dzieci zostały uratowane. TAK
III. Podsumowanie zajęć
Czy należy być posłusznym? – wypowiedzi dzieci.