KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH
TEMAT: NA SPOTKANIE ZIMY – ZABAWY INTEGRACYJNE PRZY MUZYCE,
Z PRZYBORAMI NIETYPOWYMI.
Czas trwania zajęć: 1 godzina
Cele ogólne
integracja grupy,
przestrzegania norm i zasad społecznych.
Cele operacyjne
Uczeń :
potrafi wykorzystywać różne przybory nietypowe w grach i zabawach,
stosuje reguły i zasady w zabawach,
doskonali koordynację wzrokowo – słuchowo – ruchową,
dba o porządek w miejscu zabawy.
Metody pracy: zabawowo – naśladowcza, zadaniowa, ekspresji twórczej.
Formy pracy: zbiorowa, zespołowa
Środki dydaktyczne i pomoce: tekst piosenki i płyta CD z utworami muzycznymi, gumki, gazety, kartony, szarfy w dwóch kolorach, rulony z gazet, poszewka na poduszkę, sznurek, wentylator, papier samoprzylepny, taśma samoprzylepna, rurka (słomka).
Przebieg zajęć
Powitanie dzieci, wprowadzenie do tematu zajęć.
Pląs „Zuch” wykonany przy akompaniamencie gitary.
„Buty” zabawa ruchowa przy muzyce dyskotekowej.
Dzieci zakładają arkusz gazety i przymocowują gumką na jednej nodze. Poruszają się w rytm dynamicznej muzyki, starają się zerwać „but” koleżanki lub kolegi, jednocześnie zachowując własny. Wygrywa uczeń, który zachowa cały but.
„Taniec z ciupagami” - zabawa ruchowa przy muzyce Golec uOrkiestra „Szarpany”.
Dzieci ustawiają mur z tekturowych pudełek na środku sali. Ugniatają gazety formując „kule śnieżne”. Według kolorów szarf uczniowie zostają podzieleni na grupy. Zabawa polega na przerzucaniu papierowych „kul śnieżnych” na stronę przeciwnika w czasie wyznaczonym przez muzykę. Wygrywa zespół, który przerzucił na stronę przeciwnika większą ilość kul.
„Śnieżyca” - zabawa ruchowa przy muzyce Vivaldi „Zima”.
Dzieci drą gazety na małe cząstki (płatki śniegu), a następnie podrzucają papierki, które rozwiewa po sali włączony wentylator. Podzielone na zespoły dzieci zbierają „płatki śniegu” za pomocą rurki (słomki). Wygrywa zespół, który zebrał do pojemnika więcej płatków.
Zakończenie
Podczas zajęć uczniowie zbierają wszystkie skrawki gazet do poszewki. Na zakończenie zajęć z poszewki formują bałwana, przyklejają oczy, nos, guziki.
Ewaluacja
Zabawa ruchowa „Czuję się super dobrze!” Ocena zajęć przez uczniów; poprzez udział w zabawie lub odmowę udziału.