Konspekt zajęć dla dzieci 4-5– letnich
Opracowanie : Graczyk Magdalena
Czas trwania zajęć: około 25 minut
Tematyka hospitacji: Różnorodność metod stosowanych w pracy z dziećmi ze szczególnym uwzględnieniem metod aktywizujących podczas zajęć edukacyjnych
Temat zajęcia: „Wieczór wigilijny” – słuchanie wiersza D.Jagiełło. Rozmowa na temat treści wiersza i tradycji świątecznych na podstawie tekstu, ilustracji i własnych doświadczeń. .
Cele szczegółowe zajęcia:
- poznawczy:
• Zapoznanie z treścią wiersza i tradycjami świątecznymi
• Bogacenie słownika dziecka poprzez wprowadzanie nowych słów
- kształcący
• Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat
• Kształcenie umiejętności określania pierwszej głoski w nazwach obrazków i rekwizytów
• Kształcenie umiejętności spostrzegania
- wychowawczy
• Wzmacnianie więzi koleżeńskich poprzez wspólne przeżywanie emocji i radości
Cele operacyjne:
- dziecko
• Zna tradycje świąteczne
• Potrafi swobodnie wypowiadać się na dany temat
• Potrafi zapamiętać znaczenie nowych słów
• Wie jaką głoskę słychać na początku przedstawionych obrazków
• Dostrzega różnice w przedstawionych obrazkach
• Odczuwa radość i przeżywa nastrój świąt
Metody:
• słowna (pogadanka, opowiadanie, instrukcja)
• czynna (ćwiczenia)
• oglądowa (pokaz)
• pedagogiki zabawy
• burza mózgów
• kula śniegowa
Formy organizacyjne:
• praca z całą grupą
• praca w grupach
Środki dydaktyczne:
Kolorowe emblematy, ilustracje z tradycjami świątecznymi, karty pracy dla dwóch grup wiekowych, wiersz, rekwizyty do nakrycia stołu wigilijnego, nagranie CD piosenki
Przebieg zajęcia
1. Wspólny śpiew piosenki „Wszyscy są witam was „ -„Klanza „
2. Pogadanka:
• My już się powitaliśmy. Kogo witaliśmy w naszej sali w ubiegłym tygodniu? (rodzice)
• Z jakiej okazji? (ubieranie choinki)
• W jakim celu ubiera się choinkę? (aby było nam miło i uroczyście podczas świąt)
3. Losowanie choinek, pajacyków, gwiazdek, aniołków – przydział dzieci do grup w których będą pracować
• Wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów ( kolęda, wigilia, tradycja – zwyczaj) metodą kuli śniegowej
4. Prezentacja wiersza D. Jagiełło „Wieczór wigilijny”
W ten wieczór w blasku świec
Opłatkiem się podzielimy.
Przy jednym stole razem dziś,
Kolędę zanucimy.
Rozświetla mrok choinki blask,
Melodie kolęd brzmią w uszach.
Tajemna moc, wigilii czar
Od razu wszystkich wzrusza.
Na niebie pierwsza gwiazda wnet
Roztoczy blask swój wokoło.
A w sercach wszystkich radość jest,
Więc śmiejmy się wesoło.
Na stole karp i zapach ciast
O świętach przypominają.
A pod choinką darów sto
Dzieci już nań zerkają.
Pogadanka na temat treści wiersza:
• O jakiej porze dnia szykuje się kolację wigilijną?
• Co musi pojawić się na niebie?
• Co pięknie stroimy w święta?
• Co znajdzie się pod choinką?
• Jak nazywają się pieśni które śpiewamy w czasie świąt?
5. Rozdawanie poszczególnym grupom ilustracji przedstawiających tradycje świąteczne
6. Omówienie otrzymanych ilustracji przez poszczególne grupy
• Oczekiwanie pierwszej gwiazdki
• Ubieranie choinki
• Kolacja wigilijna
• Dzielenie się opłatkiem
Ze świętami wiążą się rożne zwyczaje. Powtarzamy je każdego roku .
• Jak myślicie co to za tradycje? (dodatkowy talerz, śpiewanie kolęd)
7. Zabawa ruchowa – „Wielkie sprzątanie” (zamiatanie podłogi, mycie podłogi, układanie czasopism taty)
8. Szykowanie stołu wigilijnego
• Odgadywanie przez kolejne grupy pierwszych liter w prezentowanych ilustracjach ( obrus, talerze, potrawy, opłatek, sianko)
• Przygotowywanie elementów stołu wigilijnego przez kolejne grupy
9. Karta pracy - wyszukiwanie różnic w prezentowanych choinkach (4latki 4 różnice, 6 latki – 6 różnic)