Scenariusz zajęć dla dzieci 5 – letnich
Temat kompleksowy: „Lubimy zabawy i sport.”
Temat dnia: „Znamy różne dyscypliny sportowe.”
Data: 20.04.2010
Miejsce: Przedszkole nr 2 „Osiedlowe Skrzaty”
Prowadząca: Marta Dobosz
Cele ogólne:
- Wiązanie opisu słownego z treścią obrazka.
- Wzbogacanie słownika nazwy dyscyplin sportowych.
- Budowanie wypowiedzi wielozdaniowej.
- Wzbudzanie zainteresowania sportem.
- Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
Cele operacyjne:
- Dziecko rozumie znaczenie symboli oznaczających dyscypliny sportowe;
- Układa historyjkę obrazkową zgodnie z chronologią wydarzeń.
- Zna różne dyscypliny sportowe;
- Przestrzega reguł zabawy;
- Zna i rozumie przysłowia: „Sport to zdrowie” i „W zdrowym ciele, zdrowy duch” ;
- Poprawnie formułuje swoje spostrzeżenia;
- Buduje dłuższą wypowiedź poprawną pod względem gramatycznym;
- Odzwierciedla w formie plastycznej własne doświadczenia;
Metody:
-słowna: rozmowa, żywego słowa, objaśnienia
-czynna: zadań stawianych do wykonania i kierowania działalnością dziecka
-oglądowe: pokaz
Formy:
Zbiorowe
Indywidualne
Środki dydaktyczne:
- Obrazki przedstawiające dzieci uprawiające różne dyscypliny sportowe, historyjka obrazkowa „Gra w piłkę nożną”;
- kredki, piłki, słupki, krążki.
- Wiersz M. Dobosz „Sport to zdrowie””.
Zagadnienia programowe:
-1. ( -2. przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;)
-3. (-3. uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;)
-4 (-2. grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;)
-8 (-3. tworzy muzykę korzystając z instrumentów perkusyjnych (oraz innych przedmiotów), a także improwizuje ją ruchem;
4. w skupieniu słucha muzyki, w tym także muzyki poważnej.)
-14. (-2. potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;)
Przebieg zajęć:
1) Przywitanie wyliczanką:
"Gimnastyka to podstawa, to dla dzieci ważna sprawa, ręce w górę, w przód i w bok, skłon do przodu, przysiad, skok".
2) Dyscypliny sportowe.
Przeglądanie obrazków, określanie co robią dzieci. Nadawanie imion dzieciom. Dzieci nazywają poszczególne dyscypliny sportowe i określają jakie akcesoria są potrzebne do i uprawiania.
3) Historyjka obrazkowa „Gra w piłkę nożną”.
Dzieci opowiadają co dzieje się na obrazkach. N. opowiada o jednym obrazku, dzieci odgadują o którym obrazku mówi N.. Układanie historyjki obrazkowej zgodnie z chronologią wydarzeń.
4) Rozmowa „Mój ulubiony sport”.
N. wyjaśnia znaczenie przysłów: „Sport to zdrowie” i „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Dzieci odpowiadają na pytania: Co to jest sport?, Dlaczego sport jest taki ważny?, Jaki jest mój ulubiony sport?. Budują samodzielnie wypowiedź opierając się na własnych doświadczeniach.
5) Wysłuchanie wiersza M. Dobosz „Sport to zdrowie”.
Sport, to zabawa.
Sport, to bardzo ważna sprawa.
Bo kto sportu nie uprawia,
Zdrowia, siły nie posiada!
Sportów wiele znamy przecież.
Więc do dzieła, drogie dzieci.
Piłka, narty, deskorolka,
To nie ważne!
Ważny ruch jest moi mili,
Byśmy wszyscy zdrowi byli.
6) Zabawa z piosenką „Rozgrzewka”.
Dzieci inscenizują ruchem tekst piosenki.
Raz, dwa, trzy, cztery,
skłon i przysiad,
skok i siad.
Dziś w przedszkolu gimnastyka,
każdy będzie rad.
Poruszymy wszystkie mięśnie,
przeciągniemy stawy,
żeby potem iść z ochotą
do innej zabawy.
Raz, dwa, trzy,
ćwiczę ja , ćwicz i ty.
7) Zabawa ruchowa z elementami równowagi „Slalom z piłką”.
Dzieci podzielone na dwa zespoły ustawione są w rzędach, jedno za drugim. Zadaniem dzieci jest przetoczyć piłkę pomiędzy 4 słupkami okrążając ostatni. Drużyna, która zakończy jako pierwsza wygrywa.
.
8) Zabawa kształtująca koordynację wzrokowo-ruchową „Żut do kosza”.
Dzieci podzielone na dwa zespoły. Kapitanowie drużyn trzymają krążki, reszta dzieci kolejno trafia do krążka. Drużyna która zakończy zadanie jako pierwsza wygrywa. .
9) „Wycieczka rowerowa”.
Dzieci leżą na dywanie z uniesionymi nogami. Wykonują ćwiczenie „Rowerek”, raz powoli (jazda pod górkę), raz szybko (z górki).
10) „Skoki w dal”.
Dzieci ustawione są na skraju dywanu, na znak N. skaczą w przód obunóż.
11) Praca z książką, s. 33.
Nalepianie obrazków symbolizujących rodzaje sportu obok odpowiedniej dyscypliny.
Wyprawka pięciolatka s. 23. Kolorowanie wg. wzoru, odpowiadanie na pytanie: „W co bawią się dzieci na rysunku?”.