Scenariusz zajęć dla dzieci 4 – letnich
Temat kompleksowy: „Czterolatek aktorem.”
Temat dnia: „Aktorzy grają role.”
Data: 23.02.2010
Miejsce: Przedszkole nr 2 „Osiedlowe Skrzaty”
Prowadząca: Marta Dobosz
Cele ogólne:
- Rozbudzenie zainteresowania teatrem.
- Podejmowanie prób wcielania się w różne role.
- Wyzwalanie poczucia satysfakcji związanej z wysiłkiem fizycznym.
Cele operacyjne:
- Dziecko rozwija spostrzegawczość i orientację w przestrzeni;
- Potrafi zainscenizować treść wiersza ruchem;
- Zna i rozumie pojęcia: aktor, widownia, kostiumy, pacynki;
- Rozumie i wykonuje polecenia kierowane do całej grupy i pojedynczej osoby;
- Potrafi wcielać się w różne role;
- Nawiązuje pozytywne relacje z rówieśnikami;
- Przestrzega uznanych wcześniej przez grupę zasad bezpiecznej zabawy;
- Kształci zręczność i zwinność.
Metody:
-słowna: żywego słowa, objaśnienia
-czynna: zadań stawianych do wykonania i kierowania działalnością dziecka
- Zajęcia z elementami Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- tekturowe rurki, pacynki, rama lustra, kostiumy ;
- muzyka z płyty CD, tamburyn,
- Wiersz J. Tuwima „Okulary”.
Zagadnienia programowe:
1. ( -2. przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;)
5. ( -3. jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo;
- 4. uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.)
7. ( - 1. wie, jak należy się zachować na uroczystościach, np. na koncercie, festynie, przedstawieniu, w teatrze, w kinie;
- 2. odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską)).
8. (- 2. dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsając lub tańcząc;)
14. (-5. słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich; interesuje się książkami;)
Przebieg zajęć:
1) Przywitanie:
Witanie się różnymi częściami ciała
2) Zgadywanka:
Scena piękna i wspaniała, różne cuda już widziała, wilka, babcię i rycerza widownia oklaskiwała.
Różne role on odgrywa, piękne stroje przyodziewa. Śliczna dama, król dostojny a na co dzień strój dowolny.
3) Rozmowa z dziećmi na temat: Co jest w teatrze?, Kim jest aktor?, Czym są kostiumy?, Co to jest pacynka?
N. podpowiada dzieciom, że my wszyscy możemy być aktorami, w bardzo prosty sposób wcielać się w różne postacie i ruchem oraz mimiką twarzy odgrywać różne role.
Pokaz strojów i pacynek. N. uprzedza jednak, że aby być dobrym aktorem należy trenować, więc my zanim ruszymy w magiczną podróż teatru musimy odbyć trening.
4) Ćwiczenia świadomości osoby, schematu ciała i otaczającej przestrzeni.
- „Lusterko”- dwoje dzieci siedzi w rozkroku na podłodze, zwróceni do siebie twarzą. Jedno dziecko jest lusterkiem i wykonuje ćw. takie jak osoba stojąca przed lusterkiem. Robi minę wesołą, smutną , groźną, dziwną, śmieszną.
- „Oklaski widowni” - wszyscy leżą na podłodze- N. wystukuje rytm, a pozostali uczestnicy powtarzają.(nogą, klaskaniem, uderza piętą o podłogę, uderza dłońmi o uda).
- „Kotek”- przeciąganie się i kulenie jak kotek. Dzieci leżą na podłodze, na hasło „przeciągamy się” – dzieci wyciągają się szeroko jak tylko mogą, na hasło- ,,kulimy się”- dzieci kulą się jak kotek.
„Masażyk – pisarzyk” - jedno dziecko siedzi na podłodze z wyprostowanymi nogami, drugie leży brzuchem na udach pierwszej osoby. Osoba, która siedzi pisze na plecach literki „kroi” stuka, klepie paluszkami, puka, rysuje, a leżąca osoba odgaduje”. Piszemy scenariusz przedstawienia.
Jesteśmy gotowi. Możemy wyruszyć w magiczną podróż w świat teatru. N. wyciąga magiczne lustro, dzieci kolejno przechodzą przez ramę lustra w świat teatru. N. rozdaje dzieciom tekturowe rurki. Dzieci początkowo bawią się rurkami. Następnie N. pyta dzieci, co możemy z nimi zrobić, sugeruje: popatrzcie przez nie dokoła, zajrzyjcie koledze w oczy. Wniosek - okulary.
5) Teatrzyk na podstawie wiersza J. Tuwima „Okulary”. N. recytuje treść wiersza, dzieci inscenizują ją ruchem i mimiką.
Biega, krzyczy pan Hilary:
"Gdzie są moje okulary?"
Szuka w spodniach i w surducie,
W prawym bucie, w lewym bucie.
Wszystko w szafach poprzewracał,
Maca szlafrok, palto maca.
"Skandal! - krzyczy - nie do wiary!
Ktoś mi ukradł okulary!"
Pod kanapą, na kanapie,
Wszędzie szuka, parska, sapie!
Szuka w piecu i w kominie,
W mysiej dziurze i w pianinie.
Już podłogę chce odrywać,
Już policję zaczął wzywać.
Nagle zerknął do lusterka...
Nie chce wierzyć... Znowu zerka.
Znalazł! Są! Okazało się,
Że je ma na własnym nosie.
6) Ćwiczenia równowagi i rytmu.
Zabawa „Posągi”. Dzieci w rytmie wystukiwanym na instrumencie biegają
w rozsypce po sali.
W przerwie zatrzymują się w takiej pozycji, w jakiej zastała dziecko przerwa.3x
„Skoki kangura”- przyjęcie poprawnej postawy wyjściowej (postawa wyprostowana, łopatki ściągnięte, ręce ugięte) rurka trzymana między kolanami, dwa podskoki.
„Zające”- stojąc w rozkroku (nogi wyprostowane) przesuwanie rurki między stopami w lewo i w prawo .Po kilku ruchach przeskoki bokiem przez rurkę
w lewo, w prawo.2x
7) Ćwiczenia przeciw płaskostopiu.
Siad ugięty podparty, kulanie delikatne rurki palcami stóp tak aby cały czas stopa przylegały do podłoża.
8) Ćwiczenia oddechowe – „Wąż”.
Leżenie przodem (na brzuchu). Dmuchanie na rurkę (wdech nosem, wydech ustami), wprowadzanie jej w ruch.
9) Ćwiczenia głowy i szyi – „Żółw”.
W siadzie skrzyżnym, ręce na kolanach dzieci naśladują ruchy głowy żółwia wydostającego się i wchodzącego do skorupy. Powtórzyć 3x.
10) Ćwiczenia mięsni tułowia – „Ukłon kapeluszem”.
Siad skrzyżny – rurki na głowie – to kapelusz. Dzieci wykonują ukłon – zdejmują rurki prawą ręką i sięgają nim daleko w prawo, skłaniając w tym kierunku głowę i tułów, po czym kładą rurkę ponownie na głowie i powtarzają ćwiczenie w lewo. Rurka trzymana oburącz na głowie, wpada do kosza podczas ukłonu. Zebranie rurek.
11) Ćwiczenia z elementami czworakowania – „Łapka na myszy”.
Połowa dzieci wiąże koło, trzymając ręce wzniesione tak, aby można było swobodnie przebiegać na czworakach pozostałe dzieci są myszkami (wbiegają do środka koła i z powrotem). Na sygnał „klap” koło się zamyka – dzieci tworzące je przysiadają, a złapane myszki powiększają koło. Powtórzyć kilka razy.
12) Ćwiczenia uspokajające przy muzyce.
Marsz po obwodzie kola zwykły i we wsparciu, marsz na zewnętrznych
i wewnętrznych krawędziach stóp. Dziecko porusza się zgodnie z tempem muzyki.