Scenariusz zajęć dla dzieci 5 – letnich
Temat kompleksowy: „Szanujemy środowisko, w którym żyjemy.”
Temat dnia: „Dbamy o przyrodę.”
Data: 28.04.2010
Miejsce: Przedszkole nr 2 „Osiedlowe Skrzaty”
Prowadząca: Marta Dobosz
Cele ogólne:
- Rozwijanie wrażliwości słuchowej.
- Opanowywanie elementów wiedzy przyrodniczo – ekologicznej.
- Kształtowanie czynnej postawy proekologicznej.
- Integrowanie się ze społecznością przedszkolną – umiejętność komunikowania się i współpracy.
Cele szczegółowe:
- budzenie wrażliwości na otaczające nas dźwięki;
- uwrażliwienie na dźwięki wysokie i niskie;
- wie o szkodliwej dla przyrody działalności człowieka;
- wypowiada się na temat treści wiersza;
- wie jak wielkie znaczenie dla zwierząt i ludzi ma woda;
-wie, w jaki sposób nie należy zachowywać się w stosunku do roślin i zwierząt;
-rozumie konieczność ochrony środowiska naturalnego;
- potrafi przewidzieć konsekwencje swojego zachowania;
Metody:
-słowna: rozmowa, żywego słowa, objaśnienia
-czynna: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania
-oglądowe: pokaz
Formy:
Zbiorowe
Indywidualne
Środki dydaktyczne:
- Obrazki: Kran, wazon, waga, worek, ilustracja do wiersza;
- kredki, przeźroczyste miseczki z wodą czystą i zanieczyszczoną, biała bibuła, piasek, żwir, lejek, słoik, wata, odgłosy wody z płyty CD
- Wiersz J. Papuzińskiej „Chora rzeka”
Zagadnienia programowe:
-3. ( -1. zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
-2. mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
-3. uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;)
-4. ( -1. przewiduje w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach);
-3. stara się łączyć przyczyna ze skutkiem i próbuje przewidywać co się może zdarzyć.)
-5. ( -4. uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.)
-6. ( -3. zna zagrożenia płynące ze świata ludzi, roślin oraz zwierząt i unika ich)
-8. ( -2. dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając lub tańcząc;)
Przebieg zajęć:
1) Wprowadzenie:
Zabawa w echo. Dzieci siedzą na dywanie, N. woła każde z nich po imieniu zmieniając za każdym razem głos: wysokość, rytm, dynamikę. Dzieci próbują powtórzyć własne imię dokładnie tak samo jak „echo”.
2) Słuchanie wiersza J. Papuzińskiej „Chora rzeka”.
Śniła się kotkowi rzeka ,
Wielka rzeka , pełna mleka ...
Tutaj płynie biała rzeka .
Jak tu pusto , drzewko uschło ...
Cicho tak – ani ptak ,
Ani ważka , ani komar , ani bąk ,
Ani gad , ani płaz , ani ślimak ,
Ani żadna wodna roślina .
Ani leszcz , ani płoć ,ani pstrąg ,
Nikt już nie żyje tutaj ,
Bo rzeka jest zatruta .
Sterczy napis zakaz kąpieli ,
Mętny opar nad wodą się pieni
Chora rzeka nie narzeka ,
Tylko czeka , czeka , czeka.
3. Rozmowa z dziećmi w oparciu o pytania nauczycielki:
- Dlaczego rzeka jest chora?
- Czy dzieci wiedzą „co zaszkodziło rzece”?
- Do czego nam potrzebna jest woda?(do mycia, prania, picia, podlewania roślin)
4. „Jak oczyścić wodę?”- doświadczenia.
Oglądanie czystej i zanieczyszczonej wody w naczyniach i określanie, która nadaje się do picia. Przelewanie zanieczyszczonej wody przez filtry wykonane z bibuły i wary. Sprawdzenie co pozostało na filtrach i czy woda została oczyszczona.
5. Relaksacja i wizualizacja ( punkty przestrzeni , punkty ziemi) .
Dzieci wyobrażają sobie , że są kroplami wody , które spadają z nieba ( punkty przestrzeni ). Następnie patrzą na ziemię , na którą spadły krople wody ( punkty ziemi ) .
6.Prezentacja i omówienie ilustracji przedstawiających zanieczyszczenie rzeki przez człowieka.
7.Zabawa ruchowa „Słońce świeci, deszczyk pada”
Dzieci tańczą w rytm skocznej melodii – słońce świeci. Gdy melodia milknie dzieci przykucają i stukają palcami o podłogę naśladując padający deszcz.
8.Ćwiczenie słuchowe – „Woda kapie, pluska, szumi”.
Wysłuchiwanie i rozpoznawanie dźwięków z płyty CD (szum morskich fal, rwąca rzeka, padający deszcz).
Naśladowanie odgłosów wydawanych przez wodę. Są to zwroty wypowiadane przez nauczycielkę w dowolnie wymyślonym rytmie:
bul, bul, bul
plusku plusk, plusku plusk
plum, plum, plum
chlupu chlupu, chlupu chlup.
9.Rozmowa podsumowująca na temat znaczenia wody w przyrodzie i w życiu człowieka. Dziecko uświadamia sobie i werbalizuje niebezpieczeństwa grożące ludziom spowodowanych zanieczyszczeniami przyrody .
10 . Swoje wyobrażenia przedstawiają w formie plastycznej – dorysowują twarze wyciętym z papieru kroplom wody (wykonują zadowolone kropelki).
11 . Integracja grupy . Po wykonaniu tego zadania swoje krople przyklejają na konturze szklanki ( karton w kształcie szklanki ) – integracja wody ( grupy ). Każde dziecko podaje dlaczego jego kropelka przedstawia pozytywne emocje – np. ta kropelka jest wesoła , ponieważ spadła z chmury nie zanieczyszczonej przez dym z fabrycznego komina .