Konspekt zajęć dla dzieci 6 – letnich
Czas trwania zajęć: około 30 minut
Tematyka hospitacji: Promowanie zdrowego stylu życia oraz nabywanie umiejętności dbania o własne zdrowie
Temat zajęcia: „W jaki sposób dbam o swoje zdrowie?”- ćwiczenia w mówieniu i prawidłowym formułowaniu odpowiedzi, na podstawie opowiadania M. Kownackiej „W Plastusiowie lalki mają umywalki” oraz kolorowych ilustracji. Wykonanie kart pracy – ćwiczenia w czytaniu, analiza i synteza głoskowa, sylabowa wyrazów.
Cele szczegółowe zajęcia:
- poznawczy:
• Doskonalenie umiejętności wysławiania się w trakcie odpowiedzi na postawione pytania
• Doskonalenie umiejętności prawidłowego formułowania zdań
• Zapoznanie dzieci z treścią opowiadania M. Kownackiej „ W Plastusiowie lalki mają umywalki”
- kształcący
• Kształcenie narządów mowy w trakcie ćwiczeń ortofonicznych
- wychowawczy
• Przestrzeganie umów zawartych na początku roku i przedstawionych na początku zajęcia.
Cele ogólne operacyjne:
- dziecko
• wie, jak należy postępować, aby być zdrowym
• rozumie potrzebę dbania o czystość
• potrafi odpowiadać pełnym zdaniem na postawione pytania
• zna treść opowiadania M. Kownackiej „W Plastusiowie lalki mają umywalki”
• potrafi układać wyrazy z rozsypani sylabowej, zdania z rozsypani wyrazowej
• umie przeliczać głoski i sylaby w wyrazach
• potrafi współpracować a zespole
• zna zasady i umowy zawarte w grupie
• chętnie uczestniczy w zajęciach
Metody:
• słowna (pogadanka, opowiadanie, instrukcja)
• czynna (ćwiczenia)
• oglądowa (pokaz)
Formy:
• praca zbiorowa jednolita ( zajęcia z całą grupą)
• praca zbiorowa jednolita (zajęcia w grupach)
Przebieg zajęcia
1. Powitanie dzieci
2. Przypomnienie zasad zachowania na zajęciach i przedstawienie zasad obowiązujących na zajęciu bieżącym
3. Prezentacja woreczka z zawartością przyborów toaletowych
(W woreczku znajdują się: mydło, grzebień, szczoteczka do zębów, pasta do zębów, ręcznik, itp.)
4. Krótka pogadanka na temat potrzeby ich stosowania
• Jak mogę nazwać ogólnie wszystkie zgromadzone przybory?
• W jakim celu się je stosuje?
5. Przypomnienie piosenki „Mydło wszystko umyje”
6. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem odgłosów wody (chlup, plusk, chlap)
• Dzieci ustawione w kole naśladują rękoma chlapanie w umywalce, wydają przy tym odgłosy „chlup, chlap”
• Dzieci ustawione w kole udają skok do wanny z wodą, wydają przy tym odgłos „plusk”
7. Prezentacja opowiadania M. Kownackiej „ W Plastusiowie lalki mają umywalki”
8. Sprawdzenie znajomości treści opowiadania, pogadanka na temat opowiadania
• Kto występuje w opowiadaniu?
• Czy pamiętacie imiona lalek?
• Jaki problem miały lalki?
• Kto nauczył lalki czystości?
• W jaki sposób kotek przekonał lalki do mycia, jak się mył kotek?
• Czy ktoś pamięta co powiedział kotek na temat mycia?
• Czy kotek przekonał lalki do mycia?
9. Zwrócenie uwagi na zakończenie opowiadania
Cyt. „...Miau! Powiem wam, moje lale, kto się myje doskonale, będzie ładny, silny, zdrowy!...”
10. Wspólne dochodzenie do wniosku „Co jeszcze trzeba robić , aby być zdrowym?”
11. Losowanie kopert z ilustracjami odpowiadającymi na postawione pytanie
( spać odpowiednią ilość godzin w wywietrzonym pomieszczeniu, chodzić na spacery, myć zęby, myć całe ciało, gimnastykować się, zdrowo się odżywiać)
12. Podsumowanie tematu zajęć
13. Układanie wyrazów i zdań z rozsypanki, naklejanie na kartkę – praca w grupach
14.Samodzielne wypełnianie kart pracy