X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 8726
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Z ekologią na ty. Scenariusz zajęć w przedszkolu z dziećmi 5 - letnimi

Scenariusz zajęć w przedszkolu
z dziećmi 5 – letnimi

Temat kompleksowy: Z ekologią na ty.
Temat zajęć: „Patrzę na świat oczami ekologa” – badam, doświadczam, analizuje : zabawy badawcze i matematyczne inspirowane utworem W. Lewina pt. „Żyj z przyrodą w zgodzie”.

CELE OGÓLNE:
- rozwijanie mowy i myślenia;
-rozwijanie spostrzegawczości i uwagi;
- wdrażanie do uważnego słuchania;
- kształcenie umiejętności współdziałania w grupie oraz przestrzegania przyjętych zasad;
- utrwalenie umiejętności liczenia w zakresie 6 oraz porównywanie liczebności zbiorów równolicznych i różnolicznych;
- kształcenie umiejętności manualnych.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- potrafi wysuwać wnioski dotyczące zagrożeń środowiska poprzez własne doświadczenia;
- rozumie znaczenie słów „ekologia” i „ ochrona środowiska”;
- w zakresie dostępnym dla dziecka wykonuje z pomocą doświadczenia
( badania), analizuje zaobserwowane reakcje i wyciąga wnioski;
- ma świadomość, iż dobry stan środowiska gwarantuje życie i zdrowie wszystkich organizmów na Ziemi;
- zna zasady segregowania śmieci;
- bierze udział w zabawach ruchowych z muzyką;
- rysuje kredką według podanego polecenia dopełniając do podanej liczby elementów zbioru;
-wypowiada się poprawnie na określony temat;
- współpracuje w zespole podczas wykonywania zadań;
- liczy i porównuje liczebność zbiorów;
- bierze czynny udział w zabawach i grach grupowych;
- dba o estetykę pracy i otoczenia.

METODY: słowne, czynne, oglądowe.

FORMY: zbiorowa, indywidualnych zadań .

POMOCE DYDAKTYCZNE: ilustracje przedstawiające rodzaje zanieczyszczeń, lampa naftowa, gaziki, trzy szklanki z wodą ( z kałuży, z kranu, z detergentem),miska z wodą zanieczyszczoną śmieciami ( piórka, pyłki, piasek, tłuszcz), filtr do ekspresu do kawy, sitko, frotki, kostka do gry, kartony symbolizujące kosze na śmieci w odpowiednich kolorach, serwetki śniadaniowe, nagrania CD z rytmiczną muzyka, praca graficzna, kredki.

TOK ZAJĘĆ:

1. Słuchanie utworu W. Lewina pt. „Żyj z przyrodą w zgodzie” i oglądanie ilustracji obrazujących rodzaje zanieczyszczeń.

2. Odpowiedzi na pytania związane z treścią utworu i zagadnieniami ochrony środowiska:

-Co składa się na środowisko przyrodnicze?
-Kto powinien dbać o przyrodę?
-Co to jest ochrona środowiska?
-Czy mieszkańcy Ziemi są szczęśliwi, czy jest coś co zakłóca im spokój na Ziemi?

3. Oglądanie ilustracji przedstawiającej zanieczyszczone środowisko lasu i wody.
Pytania: Jak myślicie, co situ stało?
Kto to zrobił?
Dzieci dochodzą do wniosku, że to ludzie niszczą bezmyślnie przyrodę.

4. Zabawy badawcze:
A) Doświadczenie 1:
Przygotowujemy lampę naftową i wilgotny gazik. Zapalamy lampę bez klosza – dzieci obserwują wydobywający się dym i opary. Zakładamy klosz,
a na jego górny otwór zakładamy gazik. Dzieci obserwują, co dzieje się z wydobywającym się dymem, dokładnie oglądają co pozostało na gaziku.
WNIOSEK: Jeżeli na dymiący komin nałożymy odpowiedni filtr to do środowiska trafi mniej substancji szkodliwych.
B) Doświadczenie 2:
Przygotowujemy trzy szklanki z wodą ( z kałuży, z kranu i z detergentem). Płyny posłużą do dalszej obserwacji – trzy kwiatki wkładamy do szklanek
i obserwujemy do końca dnia, co dzieje się z kwiatkami.
C) Doświadczenie 3:
W szklanej misce znajduje się woda, po niej pływają statki – imitacja morza. Poprzez opowieść nauczycielka uzupełnia: W pewnym momencie nieuważni marynarze prowadzący statek nie zauważyli skał i uderzyli w nie. Z uszkodzonego statku zaczęła wypływać ropa, czarna tłusta plama pokrywa powierzchnię wody ( nauczycielka wlewa brudny olej, piórka, futerka, piasek i inne nieczystości) . Dzieci obserwują, co dzieje się, wyobrażają sobie
i analizują podobną sytuację na prawdziwym morzu, ze zwierzętami
i rybami.

5. Ekologiczna zabawa ruchowa: „Uwolnij się ze śmiecia” – każde dziecko ze swej dłoni tworzy głowę ptaka tak, aby palce stanowiły dziób, dłoń – głowę, a przedramię – szyję. Ptak szukając w wodzie jedzenia zaplątał się
w sieci, a brudna woda z ropą i olejem nie pozwala mu wyjść z pułapki. Dzieci zakładają frotki na nadgarstki i bez pomocy drugiej ręki, zębów i
nie pocierając o nic ręką próbują się wydostać z pułapki.
WNIOSKI: Zwierzętom i rybom musi pomóc człowiek!

6. Gra: „Segregowanie śmieci” – dwa zespoły dzieci mają swoje zestawy koszy na śmieci i kostkę do gry z kolorami koszy . Po wyrzuceniu koloru dziecko wybiera śmieć( kartonik z obrazkiem ) i wrzuca do odpowiedniego kosza:
zielony – szkło kolorowe
niebieski – papier
biały – białe szkło
pomarańczowy – metal
czerwony – plastik
Gra kończy się , gdy dzieci zapełnią wszystkie swoje kosze lub gdy zabraknie śmieci. Dzieci porównują liczebność zbiorów , przeliczają i określają , których jest więcej, których jest mniej i o ile, lub czy jest tyle samo.

7. Zabawa ruchowa : „Papierki i ja”- dzieci tańczą przy muzyce, na przerwę zatrzymują się i podnoszą z podłogi serwetkę ( serwetek jest tyle samo co dzieci). Rysują w powietrzu wg polecenia nauczycielki np. dom, kwiatka, rybkę itp. Zabawę powtarzamy dowolną ilość razy.

8. Matematyczna praca graficzna: „ Sadzimy drzewa i kwiaty” – dzieci otrzymują karty pracy, na których wydzielone są trzy miejsca; na środkowym pasie należy narysować 5 drzew lub 5 kwiatów ( pole oznaczone pięcioma kropkami, jak na kostce do gry) , powyżej o jeden mniej, a poniżej o jeden więcej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.