Numer: 8715
Przesłano:

Konspekt lekcji wychowawczej "Postawy wobec ludzi niepełnosprawnych. Tolerancja."

Temat: Postawy wobec ludzi niepełnosprawnych. Tolerancja.

Odbiorca zajęć: klasa II technikum

Czas realizacji: 45 min.

Cele:

ogólny :
uwrażliwić uczniów na problemy osób niepełnosprawnych i kształtować postawy tolerancji wobec nich

operacyjne:
uczeń potrafi:
- wyjaśnić pojęcia niepełnosprawności i tolerancji,
- wymienić formy kontaktowania się z osobami niepełnosprawnymi,
- scharakteryzować własną postawę wobec osób niepełnosprawnych,
- wczuć się w sytuacje innych osób,
- dostrzegać dobre cechy w każdym człowieku.

Metody:
- pogadanka,
- burza mózg

Formy:

- praca w grupach, w parach, indywidualna,
- zabawa ruchowa.

Środki dydaktyczne:
- kolorowe kartki, przybory do pisania,
- karty pracy.

Tok lekcji:

Faza wstępna:
- Sprawy organizacyjne (sprawdzenie obecności)

Przebieg lekcji:

Ćw. 1
Burza mózgów na temat: Co to znaczy być niepełnosprawnym.

Wprowadzenie nauczyciela:

Człowiek niepełnosprawny to jednostka, w której w wyniku wad wrodzonych, chorób lub urazów doszło do uszkodzenia organów, funkcji czy też możliwości samodzielnego działania.

Ćw.2
Ankieta(Karta pracy nr1) .
Uczniowie na arkuszach stawiają pionowe kreski, zaznaczając swój wybór.
1. Jaka jest twoja reakcja na ludzi niepełnosprawnych:
a) wzbudzają we mnie litość
b) odczuwam strach, boję się ich,
c) wzbudzają we mnie podziw, że mimo tylu utrudnień umieją się przystosować,
d) staram się unikać takich osób, bo budzą we mnie niechęć,
e) unikam, bo nie wiem jak się zachować,
f) są mi obojętni
2.Czy pomogłeś człowiekowi niepełnosprawnemu?
a) Tak, często, prawie codziennie,
b) Tak kilka razy w moim życiu, gdy zaistniała taka potrzeba,
c) Nie było takiej sytuacji,
d) Nie pomogłem nigdy, nawet jeśli była ku temu okazja.
3. Czy zaakceptowałbyś niepełnoprawnego kolegę do wspólnej nauki, pracy, spędzania wolnego czasu?
a) Tak
b) Nie
c) Nie mam zdania na temat

Nauczyciel dokonuje krótkiego podsumowania tej ankiety.

Ćw.3.
Życie pozbawione dźwięku (Karta pracy nr2).
Uczniowie dobierają się w pary i bez słów próbują sobie przekazać informacje na temat tego, co najbardziej lubią robić.
- Lubię czytać książki przygodowe z serii płaszcza i szpady
- Lubię grać na komputerze zwłaszcza w gry wojenne
- Lubię grać na gitarze zwłaszcza piosenki zespołu Metallica
- Lubię grać w piłkę nożną. Chciałbym być tak dobrym sportowcem jak..
- Lubię grać w koszykówkę. Chciałbym być tak dobrym sportowcem jak..
- Lubię grać siatkówkę. Chciałbym być tak dobrym sportowcem jak..
- Lubię jeździć na nartach. Chciałbym być tak dobrym sportowcem jak..
- Lubię jeździć na łyżwach. Chciałbym być tak dobrym sportowcem jak..
- Lubię jeździć na rolkach w parku
- Lubię jeździć na deskorolce w naszym parku
- Lubię oglądać telewizję zwłaszcza programy przyrodnicze
- Lubię chodzić do kina zwłaszcza na filmy sensacyjne
- Lubię chodzić do teatru zwłaszcza na sztuki reżyserowane przez Jandę
- Lubię chodzić po górach, najchętniej polskich
- Lubię pływać zwłaszcza w ciepłych morzach
- Lubię śpiewać piosenki zwłaszcza Anny Jantar
- Lubię spotykać się z przyjaciółmi w kawiarni
- Lubię pomagać innym
- Lubię spacerować po lesie i zbierać jagody
- Lubię zbierać grzyby w ciepłe jesienne dni

Zapisują to na kartce, a następnie porównują.

Ćw.4
Ślepiec.
Uczniowie dobierają się w pary i ramię przy ramieniu, ale nie trzymając się za ręce, poruszają się po klasie. Jeden z nich ma zamknięte oczy, drugi instruuje o sposobie poruszania. Po minucie chwytają się za ręce. Po chwili zamieniają się rolami.

Podsumowanie- uczniowie krótko wypowiadają się na temat emocji, które
im towarzyszyły.

Naucil:
Być innym to nie znaczy być gorszym. My wszyscy w każdej chwili możemy stać się osobami niepełnosprawnymi. Warto, więc byśmy traktowali niepełnosprawnych tak, jak chcielibyśmy by nas traktowano, gdybyśmy się nagle nimi stali.
Musimy starać się lepiej poznać tych ludzi, próbować z nimi współpracować, wczuć się w ich sytuację, poczekać z oceną innych do dokładnego poznania ich przekonań, sposobu myślenia i działania, wad i zalet.
Bez tolerancji niemożliwe byłoby egzystowanie osób, grup i społeczeństw.

Ćw.5
Uczniowie w grupach piszą co rozumieją pod pojęciem tolerancji, w jaki sposób
się ona przejawia(Karta pracy nr3).

Ćw.6
Klasa podzielona zostaje na 4 zespoły(Karta pracy nr4).
Uczniowie wczuwają się w rolę wychowawcy i zastanawiają się nad tym, co powiedzieliby swojej klasie i jak ją przygotowali na przyjście nowego ucznia:
a) Chorego na epilepsję
b) Na wózku inwalidzkim
c) Pochodzącego z Somalii
d) Wyznawcę Krischny

Ćw. 7
Znajdź skojarzenia do słów : człowiek tolerancyjny, człowiek nietolerancyjny
(Karta pracy nr5).

Faza końcowa:
Nauczyciel odczytuje wypowiedź podsumowującą i dziękuje za udział w lekcji.

Także ludzie zdrowi nie są wolni od przywar i ułomności, wykazują cechy niepełnosprawności w różnych dziedzinach i okresach życia. Dlatego nie należy nikim pogardzać ani nie można uważać innych za gorszych od siebie.

Jeśli wystarczy czasu- przed przeczytaniem wypowiedzi można poprosić uczniów, aby:
zastanowili się, co warto w sobie zmienić, by być bardziej tolerancyjnym.

Uczniowie kończą zdanie:
Dowiedziałam się dzisiaj, że................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.