Scenariusz zajęcia
Temat kompleksowy: Moje rodzinne miasto
Temat szczegółowy: Wycieczka badawcza nad rzekę Drwęcę
Grupa wiekowa: dzieci pięcioletnie
Cele: (dziecko)
- wskaże na mapie Drwęcę i położenie Ostródy,
- scharakteryzuje rzekę pod względem koloru wody, czystości, zapachu i szybkości przepływu konsystencji,
- zna wybrane gatunki roślin i zwierząt żyjące w wodzie i jej pobliżu,
- opisze wygląd kropli wody obserwowanej przez lupę lub pod mikroskopem, zbada i określi właściwości wody,
- porówna i wie czemu służy badanie wody pochodzącej z różnych źródeł,
- wskazuje, skąd się biorą zanieczyszczenia wód,
- rozumie znaczenie wody w przyrodzie oraz potrzebę oszczędnego gospodarowania wodą, uzdatniania wody,
- obserwuje rzekę i piękno krajobrazu, rozumie ich wpływ na samopoczucie człowieka.
Metody i formy pracy: samodzielnych doświadczeń, obserwacja, czynne, słowne, oglądowe, zabawy ilustrowane.
Środki dydaktyczne: mapa Polski, pojemniki z wodą z kranu, z rzeki, lupa, mikroskop, mokry piasek, tacki, apaszki, chusta animacyjna, kaseta z muzyką „Muzykoterapia”.
Przebieg zajęć:
I. Przygotowanie do wycieczki
1. Słuchanie fragmentu wiersza pt. „Drwęca” (zbiór własny)
Poprzez nasze miasto płynie sobie Drwęca.
Powiedz miła rzeczko, skąd tu do nas skręcasz?
Na Wzgórzach Dylewskich mam swoje mieszkanie,
płynę przez Ostródę, Wiśle na spotkanie.
Wcale się nie boję, że zabłądzić mogę,
trzy kościelne wieże wskazują mi drogę.
Mijam stary zamek, wnet w jeziorze zginę.
Gdy już je pokonam, znów dalej popłynę.
Odszukanie na mapie Polski rzeki Drwęcy - wskazanie położenia rzeki (skąd wypływa, przez jakie miasta przepływa, gdzie wpada). Szukanie i wskazanie innych zbiorników wodnych (jeziora, rzeki).
2. Zapoznanie dzieci z planem przebiegu wycieczki nad Drwęcę:
- obserwacja rzeki i piękna krajobrazu okolic Ostródy,
- charakterystyka barwy wody i szybkości przepływu,
- utrwalenie nazw roślinności nad wodą i gatunków zwierząt żyjących w wodzie, pobranie próbek wody z Drwęcy,
- omówienie z dziećmi zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie wyprawy.
- odpoczynek nad rzeką.
☼ Przed wyjściem na wycieczkę dzieci pobierają do pojemników próbki wody z kranu i wody mineralnej.
II. Pobyt nad Drwęcą:
1. Obserwacja rzeki i piękna krajobrazu okolic Ostródy - określenie barwy i szybkości przepływu wody, utrwalenie nazw najczęściej spotykanej roślinności nad wodą i gatunków zwierząt żyjących w wodzie.
2. Rozmowa na temat „ścieki trują nasze rzeki” - uświadomienie przyczyn i stanu zanieczyszczenia wód.
3. Pobranie do pojemników próbek wody i piasku z Drwęcy.
4. Zapoznanie ze sposobem uzdatniania wody na podstawie fragmentu wiersza T. Fiutowskiej „Rozmowa z kroplą wody”.
(...) Skąd pochodzisz kropelko? Z rzeki.
Oj, to nie jesteś czysta,
Bo do rzeki wpływają ścieki.
W goście brudna nie przychodzę.
Piorą mnie do czysta w drodze.
Jaką odbywasz drogę?
Przez różne sitka, filtry i rury,
płynę coraz bardziej czysta, dziwo, do góry (...)
5. W nawiązaniu do wiersza dzieci przy pomocy nauczycielki rozbudowują informacje na temat oczyszczania i uzdatniania wody oraz zanieczyszczania wody przez ludzi. Wysłuchanie własnych lub zaobserwowanych doświadczeń dzieci.
6. Zabawa ilustracyjna nad rzeką. Wykorzystując apaszki dzieci naśladują wodę, jej poruszanie się. Wydają dźwięki zarejestrowane własnym aparatem słuchowym.
7. Zabawy dramowe „Co Drwęca chce nam powiedzieć?” - dokonują próby ukazania sposobów dbania o czystość i oszczędzania wody.
8. Ustalenie postanowień dotyczących pomocy roślinom i zwierzętom, dla których Drwęca jest domem.
9. Odpoczynek nad rzeką (wedle indywidualnych potrzeb i uznania dzieci).
Powrót do przedszkola
10. Oglądanie próbek wody z różnych źródeł (woda mineralna, z kranu, z Drwęcy) „gołym okiem” i kropli wody pod mikroskopem, lupą.
11. Dzielenie się spostrzeżeniami na podstawie dokonanych obserwacji podczas badań: czym różnią się krople wody (przejrzystość, kolor, zapach),
co wpływa na smak wody, skąd się biorą zanieczyszczenia w wodzie, jak można zapobiegać zanieczyszczeniom wody?
12. Zabawa z wodą przy muzyce „Muzykoterapia” - za pomocą ruchu, gestów i mimiki twarzy ilustrują korzyści jakie daje woda roślinom, zwierzętom i człowiekowi, jakie ma znaczenie dla każdej istoty żywej.
13. Rysowanie palcem na mokrym piasku znad Drwęcy (umieszczonym na tackach) różnych wzorów i kompozycji.