Scenariusz zabaw „Witamy wiosnę”
Cele główne:
• Zapoznanie z tradycją żegnania zimy i powitania wiosny
• Nawiązanie do akcji „Cała Polska czyta dzieciom”
• Utrwalanie nawyków proekologicznych- (wykorzystane w zabawie materiały)
• Integrowanie się dzieci z różnych grup
• Swobodne wyrażanie siebie- ćwiczenie słuchu muzycznego, rozwijanie wyobraźni
• Nabywanie umiejętności współdziałania w zespole
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Poznaje tradycję żegnania zimy i witania wiosny
• Poznaje obrzęd topienia Marzanny i zwyczaj chodzenia z gaikiem maikiem
• Uważnie słucha opowiadania
• Wypowiada się na podany temat
• Rozwiązuje zagadki słowne
• Przedstawia ruchem usłyszaną muzykę
• Uczestniczy w zabawach kreatywnych
• Współdziała w zespole
• Współtworzy radosną atmosferę i integruje się z dziećmi z innych grup
• Śpiewa piosenki o tematyce wiosennej
Przebieg:
1. Czytelnicze powitanie wiosny- Słuchanie opowiadania „Marzanna” G. Troszczyńskiej
2. Pogadanka o wiośnie i obrzędzie topienia Marzanny wysnuta z treści opowiadania
• Co dzieci robiły z panią w przedszkolu?
• Jak wyglądała Marzanna?
• Z czego dzieci zrobiły jej oczy?
• Z czego dzieci zrobiły jej buzię?
• Z czego dzieci zrobiły korale?
• Dokąd wybrały się dzieci?
• Co dzieci zrobiły nad rzeką?
• Dlaczego wrzucamy Marzannę do rzeki?
• Dzieci pożegnały zimę, ale nadchodzi wiosna, co powinny zrobić?
• Jak witamy wiosnę?
3. „Wiosenny taniec”- swobodne improwizacje ruchowe z taśmami z bibuły- Vivaldi „Cztery pory roku-
Wiosna”.
4. Rozwiązywanie zagadek słownych: Nauczycielki losują dla grupy zagadkę, rozwiązanie będzie odpowiedzią na pytanie- Jakie zadanie otrzyma do wykonania dana grupa.
Ze słomy i wstążek
zrobiona ta panna
Symbolem jest zimy
ta nasza ................ Marzanna
Skończyły się już mrozy
Marzanka płynie strumykiem
a my witamy wiosnę
przepięknym ................. Gaikiem
Gdy niebo zasłonią chmury
to nawet mała biedronka
zerkając w górę ze smutkiem
szuka żółtego .............. Słonka
Marzanna- wykonanie Marzanny ze słomy, gazet i bibuły
Gaik- wykonanie Gaikaz kolorowej bibuły, wstążek i zielonych gałązek
Słoneczko- wykonanie paluszkowych promieni słońca w wykorzystaniem żółtej farby plakatowej
W sali przygotowane są materiały do wykonania każdego zadania ( słoma, bibuła, wstążki, sylweta słońca, żółta farba, gazety, maszt na gaik, zielone gałązki bukszpanu itp)
Wyjście do ogrodu przedszkolnego z Marzanną- Dzieci śpiewają piosenki o tematyce wiosennej, zbiórka przy rozpalonym ognisku, palenie Marzanny, powitanie wiosny, powrót do przedszkola z gaikiem.