X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 8702
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kiedy jestem chory. Scenariusz dla dzieci 4 - letnich

Cele ogólne:
-zapoznanie z charakterem pracy lekarza,
-uczulenie na potrzebę pozostania w domu w razie występujących objawów przeziębienia by nie zarażać innych,
-rozwijanie sprawności manualnej rąk i palców,
-zwrócenie uwagi na konieczność stosowania chusteczek higienicznych w razie kataru i poprawne ich stosowanie.

Cele operacyjne:
Dziecko:
-wie, na czym polega praca lekarza,
-uważnie słucha i wypowiada się,
-przeplata wstążkę przez dziurki,
-używa chusteczek higienicznych w razie kataru i wie jak z nich korzystać.

Środki dydaktyczne:
Wiersz M. Minczakiewicz pt. "Rada na katar", W. Grodzieńska "Chory kotek", maskotka kotek, chusteczki higieniczne, kartki z dziurkami i wzorami ilustrujące chusteczki do nosa, kolorowe wstążki, ilustracje różnych przedmiotów w tym tych których używa lekarz, plansza "U lekarza".

Przebieg:

1.Zabawa twórcza "Przyjacielski krąg" w/g K. Wopla.
Stoimy ramię przy ramieniu - dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce.
Możemy być wielcy w okamgnieniu - stoją na palcach z uniesionymi rękoma.
Możemy być także mali - przykucając.
Ale nigdy nie będziemy sami - witają się ze sobą poprzez podawanie ręki.
2.Zabawa "Polecenia".
Dzieci stoją w kręgu, do środka wchodzi chętne dziecko i wykonuje polecenia:
-dotknij kadego, kto tak jak ty jest zdrowy i przyszedł dzisiaj do przedszkola,
-dotknij każdego, kto ma czyste ręce,
-dotknij każdego, kto ma czysty nos,
-dotknij każdego, kto nie marudzi przy jedzeniu.
3. Zabawa "Rysujemy wzory".
Na dywanie są rozłożone kartki z prostymi wzorami (zygzaki, schodki itp.) imitujące chusteczki do nosa. Przy dźwiękach muzyki dzieci biegają omijając chusteczki, przerwa w muzyce jet sygnałem do zatrzymania sę przy wybranej chusteczce i wodzenie palcem po narysowanym wzorze, następnie odwzorowaniem tego wzoru palcem w powietrzu.
4.Słuchanie fragmentu wiersza W. Grodzieńskiej pt. "Chory kotek".
Wyszedł kotek na deszczyk
dostał kataru i dreszczy.
Boli głowa i oczy
nogi w błocie przemoczył.
Kładzie mama koteczka
do ciepłego łóżeczka.
Bierze synka za rączkę
oj masz kotku gorączkę.
Rozmowa na temat treści wiersza:
-dlaczego kotek się zaziębił?
-co go bolało?
-co powinien zrobić, aby wyzdrowieć?
5.Kto nas leczy?
Słuchanie zagadki:
Leczy wszystkich ludzi
odwiedza też chore dzieci.
Chodzi w białym fartuchu.
Kto to jest? Czy wiecie?

Masz gorączkę? Źle się czujesz?
Pora by Cię zbadał ....... (lekarz)

6.Rozmowa na temat lekarza przy planszy "U lekarza".
7.Ćwiczenia klasyfikacyjne.
Wskazywanie wśród obrazków przedstawiających rózne przedmioty tych, którymi posługuje się lekarz. Nazywanie ich, określanie do czego służą.
8.Zabawa "Bawimy się w lekarza".
Dzieci dobierają się parami. Jedno jest lekarzem, drugie pacjentem:
-naśladowanie czynności wykonywanych w gabinecie lekarskim (osłuchiwanie, oklepywanie, zaglądanie do gardła itp).
9.Ekspresja słowna "Co robimy gdy mamy katar?".
10.Zabawa z chusteczką.
Każde dziecko kładzie chusteczkę na głowie i maszeruje, następnie robi przysiad, podskok.
11.Rozmowa na temat poprawnego korzystania z chusteczki higienicznej ze zwróceniem szczeólnej uwagi na konieczność wyrzucenia użytej chusteczki do kubła.
12.Zabawa "Pzeplatanka".
Dziecko otrzymuje wstążkę i przeplata ją przez diurki w kartce imitującej chusteczkę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.