Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci sześcioletnich.
Temat kompleksowy: Wykorzystanie literatury dziecięcej w pracy edukacyjnej przedszkola.
Temat szczegółowy: W Królestwie Bajkolandii.
Cel główny:
- poszerzenie doświadczeń dziecka w świecie literatury w celu rozbudzania pozytywnego stosunku do książek.
Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi:
- dostrzegać dobro, prawdę, piękno w postępowaniu bohaterów utworów literackich,
- oceniać postawy bohaterów literackich i uzasadniać formułowane oceny,
- aktywnie komunikować się i twórczo myśleć,
- rozwiązywać rebusy, odczytywać proste słowa,
- rozwiązywać proste działania matematyczne,
- ilustrować ruchem muzykę,
- wyrażać przeżycia i nastroje w powiązaniu z treścią utworów literackich.
Metody pracy:
- słowne
- czynne
- percepcyjne
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita
- grupowa zróżnicowana
- indywidualna zróżnicowana
POMOCE: pacynki króla i skrzata, wizytówki z imionami dzieci, karty pracy- działania matematyczne, ilustracja do bajki „Kopciuszek”, napisy- cechy postaci występujących w bajce, czarodziejski worek, budzik, chusta animacyjna, farby plakatowe, kartki, miotła.
PRZEBIEG:
1. Dzieci zgromadzone przed nauczycielką, recytacja przez nią wiersza J. Brzechwy: „Na wyspach Bergamutach”, rozmowa dotycząca treści wiersza, wątki baśniowe w utworze.
2. Zaproszenie dzieci do Królestwa Bajkolandii - wybór wizytówek z własnymi imionami.
3. Zabawa integracyjna: „Samoloty”, przelot do Królestwa Bajkolandii z przeszkodami (mgła, przelatujące smoki nad Smokolandią, czarownice na miotłach, gradowe chmury itp.).
4. Rozwiązywanie działań matematycznych (dodawanie, odejmowanie), wpisanie rozwiązań jako szyfru do bramy Królestwa (budzik elektroniczny, chusta animacyjna).
5. Spotkanie ze skrzatem, paziem Króla Bajkolandii powitanie dzieci w imieniu króla - odczytanie listu zapisanego mlekiem, przy pomocy świecy. Z listu dowiadujemy się, że Król jest chory i prosi o wskazanie przez dzieci, w jakiej bajce otrzyma pomoc medyczną. Dzieci podają propozycje utworów, w których paź może otrzymać pomoc dla Króla. Nauczycielka zapisuje propozycje dzieci: „Żaba”, „Chory kotek”, „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele” itp. Przekazanie listu paziowi.
6. Rozwiązywanie rebusów (tytuły wierszy i bajek: „Kot w butach”, Stonoga”, „Kłamczucha”, „Rzepka”, „Tomcio Paluszek”), każdy rozwiązany rebus odsłania kolejny fragment ilustracji do bajki „Kopciuszek”.
7. Praca w grupach – układanie puzzli z podpisem postaci, do której cechy dzieci będą dobierać z rozsypani wyrazowej (zła, dobra, leniwa, zarozumiała, pracowita, uczynna, zazdrosna, kłótliwa, wrzaskliwa, niesprawiedliwa itp.)
I grupa - dobiera cechy Kopciuszka,
II grupa - dobiera cechy siostry,
III grupa - dobiera cechy wróżki.
Każda grupa przedstawia scenkę darmową, do jakiej postaci dobierała cechy, odczytanie wybranych wyrazów.
8. Zabawa ruchowa przy muzyce: „Taniec na miotle”.
9. Kolejna prośba Króla Bajkolandii o odnalezienie bajki, w której uzyska pomoc przy szyciu nowych szat. Dzieci podają propozycje, nauczycielka zapisuje („Dwie krawcowe”, „Tańcowała igła z nitką”, „Krawcowa” itp.). Przekazanie wiadomości paziowi.
10. Czarodziejski worek rozpoznawanie dotykiem rekwizytów pochodzących z utworów literackich (okulary, żaba, pantofelek, klucz, itp.), dobieranie podpisów z rozsypanki wyrazowej.
11. Spotkanie z Królem Bajkolandii – podziękowanie za pomoc okazaną przez dzieci, prośba Króla o pozostawienie w Królestwie ilustracji do swojej ulubionej bajki, a także rozmowa dotycząca szanowania książek przez dzieci.
12. Praca dzieci, malowanie farbą plakatową ilustracji do ulubionej bajki, utworu literackiego.
13. Pożegnanie z Królem, wręczenie prac, recytacja przez dzieci wiersza: „W mojej bibliotece”.
14. Powrót do przedszkola – zabawa integracyjna „Zajęcia skończone”.