Scenariusz godziny wychowawczej
Kl. V
Temat: Kompromis- metoda rozwiązywania problemów.
Cele:
- zapoznanie z pojęciem kompromis;
- pokazanie kompromisu, jako jednej z metod rozwiązywania problemów;
- używanie pojęcia kompromis;
- aktywizowanie uczniów do czynnego uczestnictwa w zajęciach;
- zachęcanie uczniów do udziału w dyskusji;
- zaznajomienie z możliwością i sposobem prezentowania swojego zdania na dany temat;
- uczenie trafnej i adekwatnej do sytuacji argumentacji swoich poglądów;
- ćwiczenie w posługiwaniu się poprawną polszczyzną;
- ćwiczenie w skutecznym komunikowaniu się;
- integracja zespołu klasowego.
Metody pracy:
- dyskusja;
- elementy dramy;
- problemowa;
- słowna;
- „burza mózgów”;
- krzyżówka.
Forma pracy:
- praca w grupie;
- praca indywidualna.
Przebieg lekcji:
I Część wstępna: powitanie, sprawdzenie obecności.
II Część główna:
1. Podział klasy na dwie grupy:
I grupa- rola Tomka (załącznik nr 1);
II grupa- rola rodziców Tomka (załącznik nr 2).
2. Zapoznanie się uczniów z sytuacją problemową. Wybranie osób do odegrania scenki.
3. Odegranie scenki.
4. Zadania dla grup:
I grupa- Jak przekonać rodziców, aby kupili Tomkowi MP4?
II grupa- Co zrobić? Kupić Tomkowi MP4, czy nie kupić?
Dyskusja w grupach, znalezienie argumentów ZA i PRZECIW i ich wypisanie.
5. Dyskusja wspólna i zebranie argumentów.
6. Ustalenie uzgodnień- kompromisu.
7. Odegranie scenki zgodnie z uzgodnionym zakończeniem.
8. Próby zdefiniowania słowa KOMPROMIS.
9. Czym jest kompromis- znaczenie według Słownika wyrazów obcych.
10. Podanie tematu zajęć.
11. Znalezienie innych sytuacji z życia , kiedy był potrzebny kompromis.
12. Omawianie możliwych wyjść z sytuacji problemowych.
III Część końcowa:
1. Podsumowanie tematu zajęć.
2. Ocena słowna pracy na lekcji.
3. Zakończenie lekcji.
Załącznik nr 1
Chłopiec:
Tomek bardzo chce mieć MP4. Ostatnio jego kontakty z rodzicami były nie za dobre. Nie chciało mu się uczyć i w szkole dostał słabe oceny. Poza tym nie wypełniał swoich domowych obowiązków - nie chciał wynosić śmieci, ani sprzątać swojego pokoju. Wczoraj z klasówki z matematyki dostał piątkę. Tomek bardzo chce dostać tą MP4.
Wyobraźcie sobie że jesteście Tomkiem.
Załącznik nr 2
Rodzice
Wyobraźcie sobie, że jesteście rodzicami Tomka.
Synek prosi Was o kupienie mu MP4. Macie pieniądze, ale ostatnio syn Was oszukiwał. Nie mówił o złych ocenach w szkole. Przez przypadek się o tym dowiedzieliście. Poza tym Tomek nie wykonuje obowiązków domowych- nie wynosi śmieci. Wczoraj z klasówki z matematyki dostał 5. Bardzo kochacie swoje dziecko.