SCENARIUSZ ZAJĘĆ RELAKSACYJNYCH DLA 6-LATKÓW
Cele ogólne:
- wdrażanie do poszanowania własnego ciała poprzez kontrolowanie swoich emocji
- nabycie umiejętności wyciszenia się i relaksacji
Cele szczegółowe:
· Dziecko:
- skupia uwagę na rytmie swojego ciała
- wzmacnia wiarę w siebie
- potrafi odczuć piękno utworów muzycznych i uspokoić pod wpływem muzyki
Metody:
- czynna – wykonywanie zadań i ćwiczeń relaksacyjnych
- słowna – słuchanie opowiadania, muzyki
- oglądowa – ilustracja - nad jeziorem
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- 3 kartki z odpowiednim obrazkiem, tekst opowiadania, kasety magnet., chusta, ilustracja lata
Przebieg zajęć:
1. Zabawa „Szukanie słońca”.
Dzieciom pokazuje się 3 różne kartki: jedną ze słońcem, jedną z deszczem, jedna z chmurkami. Potem zostają one zakryte i położone obok siebie. N. na oczach dzieci szybko zmienia miejsca kartek. Potem mruga do jednego z dzieci, które powinno wskazać kartkę ze słońcem. Jeśli zostanie ona znaleziona wówczas rozpoczyna się następna runda zabawy.
2. Opowieść relaksacyjna przy muzyce pt. “Wsiądź do żaglówki”
Pewnego słonecznego popołudnia wybrałeś się na spacer do portu. Słońce świeci i przyjemnie ogrzewa twoje ciało. Na błękitnym niebie możesz zauważyć krążące wkoło mewy. Idąc dalej dostrzegasz statki przy nabrzeżu. Obok wielkich i pięknych statków zauważasz też małą, niepozorna żaglówkę. Zawsze chciałeś mieć taką na własność. Wiesz, że w twojej fantazji wszystko jest możliwe. Postanawiasz więc w myślach wsiąść do żaglówki i powoli opuścić port.
Morze jest całkiem spokojne. Robisz wdech i wydech, wdech i wydech. Oddychasz bardzo regularnie i samodzielnie. Ciepły wiatr muska przyjemnie twą skórę. Możesz wąchać bryzę morska, która pieści twój nos.
Możesz teraz zauważyć kilka delfinów, które bawią się w wodzie. Nieco dalej, widzisz małą wyspę. Chciałbyś ją chętnie odwiedzić. Skręcasz w jej kierunku. Gdy twoja żaglówka dobiła do brzegu, wysiadasz powoli. Czujesz ciepły, miękki piach pod stopami. Idziesz kawałek wzdłuż plaży, aż znajdujesz piękne i ocienione miejsce. Chciałbyś tam odpocząć. Kładziesz się powoli na piasku i zamykasz oczy. Jest tu bardzo cicho i cisza jest również w tobie. Robisz wdech i wydech, wdech i wydech. Oddychasz bardzo regularnie i samodzielnie.
Gdy zaczerpnąłeś dość sił, chcesz pożeglować do domu. Wstajesz powoli. Idąc do żaglówki, możesz znowu poczuć ciepły, miękki piach pod stopami. Wsiadasz do żaglówki i płyniesz powoli do portu. Po przybyciu do nabrzeża, wracasz wypoczęty do domu. Wiesz teraz, że jeśli chcesz wybrać się w podróż i zaczerpnąć nowych sił, musisz tylko uruchomić fantazję i wsiąść do swojej żaglówki.
Wracasz powoli z podróży i otwierasz oczy. Wstajesz powoli. Zaciskasz pięści, rozciągasz się. Jesteś teraz świeży i rześki.
3. Zabawa „Wytwarzanie fal”.
Dzieci trzymają chustę stojąc naokoło. Następnie poruszają nią wg wskazówek nauczyciela:
- poruszanie chusty na dół i do góry,
- wywoływanie małych i dużych fal,
- napinanie chusty i chodzenie w kręgu,
- niektóre dzieci kładą się pod chustą, a pozostałe wywołują fale.
4. Relaksacja „Kwiatki i dmuchawce” – rymowanka:
„ Chodzi Zosia po lace, zrywa kwiatki pachnące, chodzi Zosia po trawce zbiera puszyste dmuchawce”.
W trakcie wypowiadania słów dzieci schylają się naśladując zrywanie roślin wykonują czynności wdychania zapachów kwiatu oraz wydychania dmuchając na dmuchawce.
5. Zakończenie ćwiczeń „Falą kibica”.