SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI DZIECI 6 - LETNICH
FORMA: zespołowa
CELE OGÓLNE:
- zdobywanie wiadomości na temat tradycyjnych wróżb i zabaw andrzejkowych – czynny udział w zabawie,
- integracja rodziców i dzieci,
- wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie, podporządkowanie się przyjętym zasadom,
- wspomaganie rozwoju psycho – ruchowego dziecka poprzez ruch i bliski kontakt emocjonalny z rodzicem,
- wytworzenie miłej atmosfery podczas wspólnych zabaw
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dziecko potrafi rozwiązywać proste zagadki słowne,
- dziecko nabywa swobody w rozmowach prowadzonych na określony temat,
- dziecko kształci swą spostrzegawczość wzrokową i koordynację wzrokową,
- dziecko potrafi współdziałać w zespole.
-
METODY:
słowna – rozwiązywanie zagadki, rozmowa
czynna – zadania stawiane do wykonania, samodzielne doświadczenia dzieci,
POMOCE:
treść zagadki słownej, obrazek wróżki, obrazki do składania dla każdego dziecka (pantofelek), magnetofon, taśma z muzyką do zabaw, lampa, ekran, woskowe wytwory dzieci, rekwizyty do wróżb ( papierowe, kolorowe świece, plansze z horoskopami, kubeczki a pod nimi piórko, ziarenko pieprzu, muszelka, cukierek, obrazki przedstawiające różne przedmioty charakterystyczne dla poszczególnych zawodów, teksty przysłów związanych z andrzejkami.
PRZEBIEG:
1. Wprowadzenie – krótka informacja na temat historii i tradycji wróżb andrzejkowych:
Wigilia św. Andrzeja przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta chciały w tym dniu dowiedzieć się wszystko o swym przyszłym losie. Wróżby andrzejkowe były rozpowszechnione w całej chrześcijańskiej Europie. Dawniej istotną częścią wieczoru andrzejkowego stanowiły wróżby, które obecnie maja charakter zabawowy. Dawniej na wodę lano ołów a obecnie leje się wosk. Z uformowanych w ten sposób figur przepowiada się przyszłość, można ją odczytywać pod światło, co cień pokaże, np. jaki zawód będzie miał chłopiec, lub jaką zabawkę czy zwierzątko dostanie dziecko od św. Mikołaja bądź na gwiazdkę. Istnieje bardzo dużo innych jeszcze wróżb związanych z wigilią św. Andrzeja, które i wy za chwilę poznacie.
Pląs integracyjny „ Dwa koła” (Klanza, B. Strauss)
2. Zabawa integrująca w kole wspólnie z rodzicami.
Dzieci i rodzice stoją w dużym kole, nauczycielka wypowiada następujące zdania a dzieci i rodzice wykonują gest machania dłonią do siebie nawzajem:
„niech pomachają do mnie osoby, które wierzą we wróżby andrzejkowe”,
„niech pomachają do mnie osoby, które na widok kominiarza łapią się za guzik”,
„niech pomachają do mnie osoby, które nie wierzą we wróżby, ale przyszły tu aby dobrze się bawić”,
„niech pomachają do mnie osoby, które chciałyby umieć czarować”.
3. Zagadka słowna „ Kopciuszek”
„Co to za dziewczynka ma roboty wiele a na pięknym balu gubi pantofelek”.
4. Zagadka obrazkowa dla dzieci – składanie obrazka z części „pantofelek” z bajki pt. „kopciuszek”
5. Zabawa ruchowa integrująca w kole wspólnie z rodzicami „Ludzie do ludzi”.
Dzieci w raz z rodzicami ustawieni w dużym kole, na hasło nauczycielki np. „kolana” dzieci wraz z rodzicem witają się kolanami, „łokieć” – witają się łokciami itp. A na hasło „ludzie do ludzi” dzieci i rodzice zmieniają swoje miejsce w kole i zabawa toczy się dalej tak samo.
Teatr cieni – odkrywanie tego co nam niesie los poprzez przyglądanie się cieniom woskowych tworów, które powstały w skutek lania wosku przez ucho od klucza, wcześniej na zajęciach z nauczycielką.
Czarowanie – wprowadzenie nastroju
Mam laseczkę czarodziejską
siądźcie w kole na dywanie
Nic nie mówcie, tylko patrzcie
zobaczycie, co się stanie ..
6. Andrzejkowe wróżby:
a) „kolorowe świece” – rodzice wraz z dziećmi wybierają kartonową świecę w ulubionym kolorze, a następnie odczytują co oznaczają wybrane kolory:
RÓŻOWY – patrząc na świat zakładaj różowe okulary, różowy szalik i czapka przyciągną do ciebie wielu wspaniałych kolegów!
ZIELONY – przebywaj częściej na świeżym powietrzu, wśród zielonych traw. Baw się zieloną piłką i skacz na zielonej skakance. Nie wykrzywiaj buzi tak, jakbyś jadł zielony szpinak!
NIEBIESKI – ubieraj się cieplej, bo za często masz siny nos. Zjedź z chmur na ziemię. Jagodowa zupa pozwoli ci śpiewać smerfne hity. Noś w kieszeni niezapominajki, bo zapomnisz przyjść do przedszkola!
ŻÓŁTY – więcej się uśmiechaj i spoglądaj w słońce. Nie garb się jak banan i nie bądź kwaśny jak cytryna. Jeżeli będziesz nosić żółte spodnie będzie ci cieplej i radośniej na duszy!
POMARAŃCZOWY – jesteś zbyt blady, pij więcej soku z marchewki. Ubieraj się w kolorze pomarańczy, jest ci w nim do twarzy. Jedz mniej słodyczy bo niedługo będziesz wyglądać jak dynia!
b) „Przysłowia andrzejkowe” – rodzice spacerują po sali i odczytują wywieszone na kolorowych kartonach przysłowia związane z andrzejkami:
„Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży”,
„Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja”,
„Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima”,
„Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota”.
c) „Ukryta prawda” czyli co nas czeka – na stoliku pod kubeczkami ukryte różne przedmioty, które dzieci wraz z rodzicami odkrywają, rodzice odczytują jaki los przepowiada dany przedmiot np.:
CUKIEREK – życie słodkie i wesołe,
PIÓRKO – życie lekkie i przyjemne,
ZIARENKO PIEPRZU – życie pełne przygód,
MUSZELKA – życie na morzu lub w dalekim kraju,
KAMYK – życie pracowite i pożyteczne.
d) „Kim będę” – na stoliku leżą kartki z obrazkami – atrybutami różnych zawodów, wybrany obrazek przez dziecko symbolizuje kim zostanie w przyszłości:
PIŁKA – sportowiec,
ZNAK DROGOWY – kierowca,
RECEPTA – lekarz,
CEGŁA – murarz,
KWIAT – ogrodnik,
GRZEBIEŃ – fryzjer.
e) „Nasze charaktery” – na kartonie w kształcie koła leżą poukładane różne przedmioty, na środku leży plastikowa butelka, rodzic kręci butelką, przedmiot na którym zatrzyma się butelka wskazuje o charakterze wróżącego np.:
ZEGAREK – spóźnialski,
PIENIĄŻEK – skąpiec,
KORALE – strojnisia,
ŁYŻKA – żarłok,
GRZEBIEŃ – elegant,
CHUSTECZKA – płaczek,
KSIĄŻKA – naukowiec,
MYDŁO – czyścioszek.
ORZECH - twardziel
NOTES - drobiazgowy
GĘSIE PIÓRO - kłamca
f) „Horoskopy” – w różnych miejscach sali rozwieszone są horoskopy na rok 2008, rodzice wraz z dziećmi odczytują swoją przyszłość.
g) „Mędrcy i lenie"
Na stoliku leżą dwa talerzyki. Pod jednym z nich ukryta jest książeczka, drugi jest pusty. Wróżka prosi dzieci, aby ustawiły się w dwóch rzędach. Jeden- przed talerzem z książką, drugi- pustym.
Osoby, które ustawią się przed talerzem z książką- garną do wiedzy, przed pustym- lenie.
h) „Magiczne liczby”
Każdy uczestnik może losować los z daną liczbą lub obliczyć, jaka liczba jest dla niego szczęśliwa, dodając do siebie kolejne cyfry ze swojej daty urodzenia.
7. Konkursy na wesoło:
1) „Czy znasz głos swojego dziecka?” – 5, 6 chętnych rodziców siada tyłem do dzieci – dotknięte dziecko woła swoją mamę lub tatę.
2) „Wiązanie supełków” – 5, 6 rodziców wiąże jak najwięcej supełków na wstążce – kto ich najwięcej zawiąże, ten w przyszłym roku zbije najmniej talerzy.
4) „Rozwiązywanie supełków” – kto najwięcej rozwiążę, ten będzie miał najmniej kłopotów.
8. „Horoskop zodiakalny” – rodzice i dzieci otrzymują na zakończenie zabawy zodiakalny horoskop.
9. Zaproszenie rodziców i dzieci na słodki poczęstunek a przy nim swobodne rozmowy.