Konspekt zajęć zintegrowanych przeznaczony dla grupy przedszkolnej.
Cel ogólny:
Poznanie w toku zabaw badawczych właściwości wody i śniegu. Zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa zagrażające środowisku ze strony człowieka.
Cele operacyjne: dziecko
- wie, że woda zmienia stan skupienia w zależności od temperatury
- nazywa stany skupienia wody
- dostrzega znaczenie wody
- wymienia przyczyny zatrucia wody i środowiska
- odróżnia i zaznacza (pozytywny i negatywny) wpływ człowieka na przyrodę
- przywołuje wcześniej przyswojone treści
- wypowiada się na temat tekstu literackiego i ilustracji
- prowadzi pracę badawczą
- pracuje w grupie i zespołach dwuosobowych
- układa puzzle
- rysuje na śniegu
- śpiewa piosenkę
- chodzi po śladach
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauczyciel czyta opowiadanie E. Barskiej Do czego potrzebny jest śnieg?
Dzieci :
- Wypowiadają się na temat : Co martwiło zimę?
- Przywołują nazwy ptaków, które odleciały jesienią.
- Wymieniają zwierzęta, które zapadły w sen zimowy ( można wykorzystać ilustracje).
- Wypowiadają się na temat: Z czego cieszyła się zima, co jej sprawiło radość?
2. Nauczycielka proponuje dzieciom, aby wyszli z przedszkola.
- Rysowanie patykami na śniegu ( ustawione jeden obok drugiego).
- Po wykonaniu rysunków, wszyscy ustawieni w rzędzie, robią falowaną
ramę wokół wspólnej pracy ( chodzenie po śladach).
3. Ćwiczenia ze śnieżkami
- Dzieci lepią po cztery śnieżki, po czym ustawione na wyznaczonej linii wykonują rzut( dwa razy prawą i dwa razy lewą ręką).
- Dzieci lepią ze śniegu kulę średniej wielkości. Każde dziecko staje przed swoją kulą. Dziecko za przeskok bez dotknięcia bryły stopami zostaje wyróżnione.
4. Dzieci, wracając do przedszkola, zabierają w słoiki śnieg i stawiają na stolikach.
- Siadając w kole, na dywanie dziecko wypowiada się, co narysowało na śniegu.
- Próbują też określić cechy śniegu, ( wśród których pojawi się zapewne odpowiedź czysty – co później wykorzystamy).
5. Dzieci sprawdzają, co się stało ze śniegiem. Zapoznanie dzieci ze zjawiskiem zmiany stanów skupienia wody.
- Przyniesienie z lodówki naczynia z lodem (dzieci wcześniej nalały wody i wstawiły do lodówki).
- Sprawdzenie, co się stało z wodą ( nalaną kilka dni wcześniej) na talerzu.
- Podgrzewanie wody w czajniku (para).
6. W celu sprawdzenia. czy śnieg jest czysty, nauczycielka poleca dzieciom w parach przelać przez gazę wodę, uzyskaną ze śniegu.
Oglądanie efektów (osad na gazie). Nauczycielka kieruje do dzieci pytanie:
Co może zanieczyszczać śnieg? Jeśli dzieci mają pomysły zgłaszają je.
7. Nauczycielka poleca dzieciom, aby zabrały sobie jeden kartonik kwadrat, koło, trójkąt (w tych kolorach, co koperty – kolor tworzy grupę).Grupa zabiera kopertę w swoim kolorze, układa puzzle. Puzzle obrazują zanieczyszczone środowisko. (Można wykorzystać takie same obrazki środowiska czystego i zanieczyszczonego. Po ułożeniu porównać).
8. Zaśpiewanie (wcześniej poznanej) piosenki Mało śniegu mało.
muzyka: R. Majewski, słowa: G. Jędryka
9. Zabawy ruchowe z piłką obrazującą kulę ziemską. Pokazanie ile powierzchni stanowi woda.
10. Rozmowa z dziećmi na temat znaczenia wody - nawiązanie do wcześniej omawianych treści, wykorzystanie ilustracji z książki Księga przyrody
Zawieszenie ilustracji na gazetce ściennej.
11. Zabawa : przenoszenie rybek z brudnej i zatrutej wody do czystego stawu przy pomocy słomek. Wyścigi grup
12. Co zanieczyszcza wodę? – praca z ilustracjami. Zawieszenie na gazetce.
13. Wpływ ludzi na ziemię. Pokolorować na czerwono strzałki wskazujące złe działania (negatywne), a na zielono dobre (pozytywne) – karta pracy do każdego dziecka.
14. Dzieci zabierają rybki, potem tworzą grupy wg kolorów przeliczają ile jest rybek w danej grupie.
15. Podsumowanie zajęć. Wyciągnięcie wniosków na temat właściwości wody oraz wpływu człowieka na środowisko.
16. Ewaluacja zajęć.
opracowała: Ewa Józefiak
nauczycielka przedszkola w Broniszewicach