Konspekt zajęcia otwartego
Grupa: 4-latków
Temat zajęcia: Pomagamy „Calineczce” odzyskać wolność- dziecko potrafi dokonać właściwego wyboru , rozwiązuje stawiane przed nim zadania, czerpie radość z ich wykonania. Potrafi dokonać oceny postaci pozytywnych i negatywnych.
Cele ogólne:
-rozwijanie sprawności umysłowych oraz koordynacji wzrokowo- ruchowej podczas zabaw
- pokonywanie zahamowań i nabieranie pewności siebie prezentowanie krótkich utworów literackich
Cele szczegółowe:
- dziecko potrafi dokonać właściwego obrazka do treści baśni
- właściwie reguluje oddech wprawiając małe elementy w ruch
-przewleka sznurek przez niewielkie otwory
- odnajduje drugą połowę obrazka i łączy w parę
- zna podstawowe kolory
- układa elementy według właściwej kolejności
- posługuje się liczebnikami głównymi w zakresie 5, pojęciami mały- duży
- reaguje na umówiony sygnał
- przekazuje dany element zgodnie z wystukiwanym rytmem
- chętnie wykonuje prace plastyczną i cieszy się z jej efektów
- zapamiętuje krótkie teksty
- chętnie śpiewa piosenki
- potrafi odgrywać przydzielone role
- chętnie współdziała w grupie i z partnerem (rodzicem)
Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa, emblematy, przewlekanka, kartoniki z obrazkami, sylwety (żabek i krecików), słomki , układanka –kopiec kreta, obręcze, przybory plastyczne.
Przebieg zajęcia:
1. Sprawdzenie znajomości baśni „Calineczka”- wybór odpowiedniej ilustracji do fragmentu przeczytanego przez nauczycielkę. Zawieszenie jej na tablicy.
2. „Żabki” Na stolikach nauczycielka rozkłada niebieski karton w kształcie stawu. Wokół niego ustawia żabki wykonane z cienkiego papieru. Do każdego stolika naucz. wybiera dzieci. Uczestnik zabawy pochylając się nad wybraną żabką mocno wymawia wybuchową głoskę „P” w taki sposób , aby strumień powietrza umieścił żabkę na tafli stawu.
3. „Myszki lubią ser” Dziecko otrzymuje karton z dziurkami i sznurek. Zadaniem dziecka jest przewlekanie sznurka przez kolejne dziurki.
4.„Szukamy swojej pary” Dzieci i rodzice losują kolorowe kartoniki z obrazkami, następnie poruszają się po sali przy muzyce. Podczas przerwy w muzyce szukają swojej pary.
5.„Kopce kretów” dziecko układa z przygotowanych elementów kształty kopców ( mały i duży ) ,układając poszczególne elementy( od największego do najmniejszego), przelicza je oraz dopasowuje sylwetę kreta zgodnie z poleceniem nauczycielki.
6. „Jaskółki” Dzieci otrzymują emblematy z jaskółkami w czterech kolorach. Na sygnał biegają (latają), na kolejny sygnał lecą do gniazda odnajdując gniazdo w kolorze emblematu.
7. „Wędrujący kwiat” Dzieci siedzą w kole, jedno dziecko trzyma kwiat i na raz podaje dziecku siedzącemu z prawej strony.
8. „Kolorowy motyl” – praca plastyczna Na stolikach przygotowane są kartki. Na połowie każdej narysowany narysowana jest połowa motyla. Dziecko zgniata kartkę, następnie składa ja na połowę i tamponem z gąbki nanosi farbą na motyla. Ponownie składa kartkę i mocno dociska, odbijając na drugiej części kartki drugą połowę motyla. ( rodzice nadzorują prace dzieci).