X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 8519
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe motyle - scenariusz zajęć w grupie dzieci 4, 5 i 6-letnich

Konspekt zajęć przeprowadzonych w oddziale przedszkolnym
Nauczyciel prowadzący zajęcia : Anna Kogut

Temat kompleksowy: Witamy wiosnę.

Temat zajęć: Kolorowe motyle.

Metody: percepcyjne: pokaz, obserwacja, słowne: wiersz, rozmowa kierowana, czynne: zadania stawiane do wykonania; metoda ewaluacyjna: „Słoneczko i chmurka”, zabawa integracyjna „Iskiereczka”, metoda opowieści ruchowej J. C. Thulin

Środki dydaktyczne: wiersz Hanny Łochockiej „Ile ich”, obrazki (zdjęcia) do wiersza, karty pracy, nalepki, wiersz „Gąsienica – tajemnica”, historyjka obrazkowa, motyl z kolorowego brystolu dla każdego dziecka, odtwarzacz płyt CD, płyta CD „Razem w przedszkolu” cz. 2

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna zróżnicowana, grupowa

Cel ogólny:
Kształtowanie wrażliwości estetycznej dziecka przez obserwację i odczuwanie piękna przyrody,
Kształtowanie właściwego stosunku do środowiska przyrodniczego

Cele operacyjne: dziecko:
- posługuje się liczebnikami porządkowymi w zakresie 1-9
- Porządkuje historyjkę obrazkową według chronologicznych wydarzeń
- zna przemianę rozwojową od gąsienicy do motyla,
- potrafi zaśpiewać w grupie piosenkę pt. „Kwietniowe psoty”,
- Rozumie określenie symetryczny wzór,
- potrafi dopasować nalepkę do cienia
- uważnie słucha poleceń nauczyciela i wykonuje je
- uważnie słucha treści wiersza i odpowiada na pytania dotyczące jego treści
- potrafi odzwierciedlić ruchem opowieść
- estetycznie wykonuje prace plastyczną

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci iskierką przyjaźni.
Wprowadzenie przyjaznej atmosfery. Nauczycielka mówi „Iskiereczkę puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk. Kiedy iskierka powróci „iskiereczka powróciła i nas wszystkich połączyła”.
2. Zaśpiewanie przez całą grupę piosenki „Kwietniowe psoty”.
3. Słuchanie wiersza Hanny Łochockiej „Ile ich?”
Dzieci uważnie słuchają treści wiersza i obserwują demonstrowane przez nauczyciela zdjęcia wymienianych motyli.
4. Liczenie motyli i określenie ich liczby za pomocą liczebnika porządkowego.
Uczniowie ćwiczą poprawne przeliczanie.
5. Dopasowanie do cieni nalepek motyli. (karty pracy Razem w przedszkolu cz.4)
Ćwiczenie spostrzegawczości.
6. Słuchanie wiersza „Gąsienica - tajemnica”.
7. Udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące treści wiersza
Kto szedł ścieżką?
Jak wyglądała gąsienica?
Co zrobiła przed zimą gąsienica?
W czym przespała zimę?
Co się stało na wiosnę?
8. Opowieść ruchowa.
Mała gąsieniczka spacerowała po lesie. Rozglądała się dookoła i zauważyła że z drzew spadają już liście, ptaki odlatują a powietrze jest coraz chłodniejsze. Postanowiła schować się przez mrozem w ciepłym kokonie na drzewie. Ułożyła się wygodnie i zapadła w zimowy sen. Spała bardzo długo. Kiedy się obudziła poczuła milutkie ciepło. To wiosna połaskotała ją promykiem słońca po nosku. Zrobiło się jej niewygodnie, za ciasno. Zaczęła przeciągać się coraz mocniej i mocniej i wtedy kokon którym była owinięta pękł. Gąsienniczka była bardzo zdziwiona, kiedy okazało się, że wyrosły jej piękne kolorowe skrzydła. Przeobraziła się w przepięknego motyla. Był on bardzo szczęśliwy. Postanowił polecieć na wycieczkę. Leciał wśród wielu drzew, aż dotarł na łąkę. Tam okazało się, że nie jest sam. Wśród kwiatów latało mnóstwo przepięknych, kolorowych motyli. Piękny motyl bardzo się ucieszył, że ma tylu przyjaciół i serdecznie się z nimi przywitał.
9. „Gąsienica – tajemnica” - historyjka obrazkowa. Podział dzieci na grupy.
Opowiadanie na podstawie obrazków umieszczonych na tablicy w różnej kolejności. Układanie historyjki według kolejności wydarzeń. Opowiadanie historyjki z użyciem zwrotów: najpierw, potem, na końcu (czterolatki omawiają wersję z trzema obrazkami, a starsze dzieci z sześcioma).
10. „Motyl” – praca plastyczna. Dzieci czteroletnie: naklejanie elementów ozdobnych. Wyjaśnienie pojęcia symetryczny wzór. Wypychanie motyla i elementów ozdobnych. Naklejanie ozdób na skrzydłach motyla – symetryczny wzór (wyprawka „razem w przedszkolu cz.4). Dzieci pięcio- i sześcioletnie: Malowanie farbami jednego skrzydła motyla w dowolne wzory i tworzenie symetrycznego wzoru poprzez złożenie motyla i odbicie farby na drugim skrzydle.
11. Podsumowanie zajęć. „Słoneczko i chmurka”. Jeśli dziecko było
zadowolone z udziału w zajęciach, przykleja „cenkę” na symbol słoneczka,
jeżeli nie – na chmurkę.
12. Zorganizowanie wystawki prac.

Opracowała: Anna Kogut

Załączniki:
Historyjka obrazkowa o zróżnicowanym stopniu trudności do wyboru przez nauczyciela.
Zdjęcia motyli

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.