SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa: 5 - latki
Nauczyciel: Agnieszka Tantlewicz
Temat: W oczekiwaniu na święta
Cele:
Dziecko:
- uczestniczy w zabawie integracyjnej,
- potrafi podzielić wyrazy na sylaby oraz wyodrębnić pierwszą głoskę,
- umie poprzez dotyk rozpoznać kształt,
- cierpliwie oczekuje na swoją kolej, nagradza brawami kolegów,
- umie wycinać po linii,
- potrafi złożyć obrazek z części,
- prawidłowo liczy w zakresie 6,
- umie estetycznie wykonać pracę
Metody:
•Słowne: wyjaśnienie
•Poglądowa: pokaz, obserwacja
•Działań polisensorycznych
•Praktyczne: ćwiczenia
Formy pracy:
•Indywidualna
•Praca z cała grupą
Środki dydaktyczne: płyta CD, worek z drobnymi przedmiotami o zróżnicowanych kształtach, karta pracy, nożyczki, klej, kredki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Przywitanie zabawą „Wszyscy są”. Dzieci tworzą dwa koła, stoją parami naprzeciw siebie i witają się piosenką połączoną z wykonywaniem określonych ruchów. Po odśpiewaniu piosenki następuje zmiana pary.
Wszyscy są, witam was
Zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy
2.„Worek Mikołaja” – zabawa dydaktyczna.
N-el, pokazuje dz. przedmioty, jakie znajdują się w worku Mikołaja. Dz. podaje ich nazwy, dzieli je na sylaby oraz podaje pierwszą głoskę w wyrazach. Następnie n-el chowa kilka przedmiotów do worka i wyjaśnia na czym będzie polegało zadanie. Dz. kolejno podchodzą do worka i próbują za pomocą dotyku zbadać wybrany przedmiot, podać jego nazwę. Pozostałe dz. nagradzają brawami kolegów.
3.„Pomagamy Mikołajowi” – zabawa naśladowcza.
Dzieci – „elfy” pomagają Mikołajowi w jego pracowni, poukładać prezenty. Dz. potrafi określić jakie mogą być prezenty: duże, małe, ciężkie, wysokie, okrągłe itp. Następnie wspólnie z n-lem ustalają, jaki przedmiot będą przenosić. Kolejno podają wyimaginowany prezent z rąk do rąk włączając do zabawy odpowiednią gestykulację i mimikę. Następnie dzieci – „elfy” porządkują pracownię – „froterują podłogę” – wykonują naprzemienne podskoki.
4.„Renifer” – karta pracy
Dz. zgadują co znajduje się na kartce – wymieszane puzzle renifera. Następnie wycinają po liniach, składają obrazek z części, liczą elementy – 6. Dz. nakleja puzzle na kartkę, stara się estetycznie wykonać pracę, porządkuje miejsce po skończonej pracy.
5.Podsumowanie zajęć utrwaleniem poznanej piosenki „Jadą kolędnicy” - n-el chwali dzieci za aktywną pracę na zajęciach oraz za pomoc w porządkowaniu sali.