SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH W ODDZIALE DZIECI 5-LETNICH
GRUPA „MUMINKI”
Prowadząca: Hanna Mączka Del Priore
Temat: „Ruch to zdrowie”- zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.
Cel główny: -Troska o zdrowie dzieci i sprawność fizyczna; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych.PP6
-Stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych. PP5
Cele szczegółowe: -jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo,
-uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej,
-przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych,
-rozumie cel segregowania śmieci, wrzuca je do pojemników o odpowiednim kolorze,
Metody - naśladowcza,
-zadaniowa,
Formy: -indywidualna,
-zespołowa,
Środki dydaktyczne: gazety, obręcze, pudełka z kolorowymi, oznaczeniami ,kolorowe naklejki dla dzieci, kolorowa bibuła, papierowe motylki,
Przebieg zajęć:
1. .Powitanie- „Dzień dobry witamy do ćwiczeń zapraszamy, zapraszamy nas.”
2.Zabawa ruchowa ze śpiewem „Na zielonej łące”- dzieci śpiewają piosenkę
Na zielonej łące, raz, dwa, trzy,
pasły się zające raz ,dwa, trzy.
Uwaga, uwaga! – w tym miejscu nauczyciel wskazuje czynność jaką mają wykonać dzieci np.: robimy przysiady, skaczemy obunóż, ręce na ramiona, poruszamy głową.
3.Zabawa „Powódź”- dzieci swobodnie biegają, na sygnał „powódź” każde stara się zająć miejsce powyżej ziemi- drabinki, ławeczka, piaskownica itp.
4. „ Skłony i skręty”- dzieci otrzymują gazety, stojąc na formacie A3 wykonują przysiady, skłony oraz skręty tułowia.
5.,,Paierowe kule”- dzieci ugniatają z gazet papierowe kule, które potrzebne będą do następnych ćwiczeń
6.Zabawa „Podrzuć i złap”- dzieci podrzucają papierowe kule i starają się złapać je tak, by nie upadły na ziemię; to samo ćwiczenie z dodatkowym klaśnięciem w dłonie.
7.Dzieci ustawiają się w trzy rzędy według kolorowych oznaczeń, które mają przyklejone.
- „Skoki z kulą”- zabawa polega na tym, że na sygnał nauczyciela pierwsi z rzędów wykonują skoki obunóż z kulą z gazety między kolanami do wyznaczonego miejsca, poczym biegiem wracają do swojego rzędu. To samo zadanie wykonują po kolei wszyscy uczestnicy. Zwycięża ten rząd, który pierwszy wykona zadanie.
- „Kula u nogi”- dzieci mają za zadanie popychać nogą papierową kulę aż do wyznaczonego miejsca, to samo wykonują powracając do rzędu. Zwycięża ten rząd, który pierwszy wykona zadanie.
- „Rzut do obręczy”- dzieci rzucają papierowe kule do położonych na trawie obręczy. Zwycięża ten rząd, który wrzuci najwięcej papierowych kul do obręczy.
8.Po skończonej zabawie papierowymi kulami dzieci mają za zadanie sprzątnąć je do pojemników oznaczonych odpowiednimi kolorami(niebieski, żółty, zielony).
9. „Kolorowe bibułki”- zabawy ze wstążkami z bibuły. Dzieci stoją swobodnie na sygnał nauczyciela machają bibułą (mogą robić kółeczka) nad głową, przed sobą, z prawej i lewej strony swojego ciała.
10.Marsz po obwodzie koła z jednoczesnym wdychaniem powietrza nosem a wydychaniem ustami.
11.Zbiórka, zakończenie zajęć, wyróżnienie dzieci, które poprawnie wykonywały ćwiczenia. Umocowanie dzieciom sylwet motyli na wstążkach z bibuły. przez nauczycielkę. Zabawy dzieci według własnych pomysłów.