Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6-letnich
Temat dnia: Nasze radości i smutki –wyrażanie swoich uczuć w formie plastycznej z wykorzystaniem mandali
Cele ogólne:
-zapoznanie z mandalą,
-kształcenie sprawności manualnej
-kształcenie umiejętności wyrażania uczuć za pomocą barw,
Dziecko:
-potrafi rozwiązać krzyżówkę,
-zna znaczenie słowa mandala,
-potrafi odczytać hasło krzyżówki,
-potrafi rozpoznać i nazwać uczucia,
-kojarzy jasne kolory z radością, a ciemne ze smutkiem,
-potrafi wykonać mandalę zgodnie z objaśnieniami nauczycielki,
-potrafi zatytułować swoją pracę,
-potrafi dostosować kolory do tytułu pracy.
Metoda – twórczo-zadaniowa
Środki dydaktyczne – krzyżówka, kartony z cyframi, obrazki, rozsypanka literowa, sylwety z twarzami wyrażającymi uczucia, kolorowe mandale, karty z mandalą (zaznaczony kontur koła), farby, plastelina, płyta z nagraniami
Przebieg zajęć
1. Powitanie ,, Przekazujemy sobie uśmiech”
Dzieci siedzą w kole. N-el mówi do dzieci: wysyłam do was powitalny promyk uśmiechu, który powróci do mnie w pośpiechu – dotyka ramienia dziecka siedzącego obok (po prawej stronie) i patrząc mu w oczy uśmiecha się. Dzieci przekazują sobie uśmiech bez słów, dotykając lekko ramienia kolegi i uśmiechają się najpiękniej, jak potrafią.
2. Rozwiązanie krzyżówki.
Zapoznanie z tematem zajęć, wspólne rozwiązanie krzyżówki. Ułożenie z liter nazw poszczególnych obrazków: samolot, balon, sanki, buda, lalki, klocki, narty. Odczytanie hasła – MANDALA.
3.Wyjaśnienie pojęcia mandala.
Nauczycielka wyjaśnia dzieciom co to jest mandala i pokazuje kilka przykładów. Mandala to koło, w którym znajdują się symetrycznie ułożone rysunki.
4.Rozpoznanie emocji z wykorzystaniem ilustracji.
- Przyjrzyjcie się uważnie ilustracjom. Co mogą przedstawiać te twarze, nazwijcie uczucia, nastrój, który przedstawiają twarze (smutek, radość, złość, zdziwienie, strach itp.).
- Czy za pomocą kolorów możemy przedstawić nasze uczucia, smutki
i radości?
- Z jakimi kolorami kojarzy wam się radość, a z jakimi smutek i dlaczego?
Dzieci wymieniają kolor – równocześnie spośród kolorowych, kartonowych kół wybierając odpowiedni, dopasowują do nastroju oraz uzasadniają swój wybór.
- na kole mandali pokażemy czy jesteśmy smutni, czy weseli, a może czy nasza radość przeplata się ze smutkiem
5.Zabawa ruchowa „Smutek – radość”.
Dzieci poruszają się po sali przy muzyce wesołej lub smutnej, dzieci powinny rozpoznać jej rodzaj. Na przerwę w muzyce każde dziecko, spośród rozłożonych w sali kolorowych, kartonowych kół wybiera kolor, który kojarzy mu się ze słyszaną muzyką. Zabawę powtarzamy 3-4 razy. Dzieci improwizują zachowanie się wesołe lub smutne, wybierają kolorowe koła, potrafią uzasadnić i przyporządkować kolor, np. żółty – muzyka wesoła, czarny – muzyka smutna. Dzieci zostawiają koła w wyznaczonych miejscach. Po zakończeniu zabawy dyżurni zbierają koła do pojemnika i odkładają na wyznaczone miejsce.
6.Praca plastyczna - „Mandala”
Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka objaśnia sposób wykonania mandali (koła uczuć)z jednoczesnym pokazem.
W trakcie wykonywania pracy gra cicho spokojna muzyka, co pozwoli dzieciom wyciszyć się, skupić i chwilę zastanowić nad swoimi uczuciami, nastrojami
7. „Nasze radości i smutki” - wypowiedzi dzieci. Ocena prac.
Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka mówi, że teraz będziemy tytułować swoje prace oraz uzasadniać dlaczego taki tytuł oraz dlaczego do niego dobrane są takie, a nie inne kolory. Wybrane dzieci tytułują swoje prace i uzasadniają dobór kolorów. Następuje ocena prac – czy kolory zostały prawidłowo dobrane do tytułu, czy praca jest wykonana dokładnie i estetycznie.