Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4- letnich
Opracowała: Hanna Mączka Del Priore,
Temat: Matematyczne zabawy ze zwierzętami.
Cel główny: Stwarzanie okazji do klasyfikowania i porządkowania przedmiotów:
- wskazywanie i grupowanie przedmiotów podobnych do siebie pod względem kształtu, koloru, przeznaczenia. PP I 5a
Umożliwienie dziecku porównywania liczenia. PP II 5
Cele szczegółowe:
- przeliczam elementy zbioru w zakresie 4
- tworzę zbiór o określoną cechę
- porównuję liczebność zbiorów (,,na oko”, i przez przeliczanie)
- znam pojęcia określające położenie przedmiotów w przestrzeni
- znam podstawowe kolory
- uważnie słucham i postępuję według poleceń nauczyciela
Metody:
- podające: rozmowa, objaśnienia
- poszukujące: stawianie pytań, rozwiązywanie problemów
- ekspresyjne: zabawy ruchowe
- zadań stawianych dzieciom do wykonania
Formy: zbiorowa, indywidualna
Pomoce: obrazki przedstawiające 1,2,3 lub 4 sztuki zwierząt, pluszowe maskotki zwierząt, emblematy zwierząt dla każdego dziecka, pomoc z odgłosami zwierząt, kartony, kredki pastele, sylwetki kaczuszek i kwiatków po cztery dla każdego dziecka, klej, papier szary, muzyka do zabaw ruchowych i ćwiczeń w systemie ,,Edukacja przez ruch’’.
Przebieg zajęć:
1. Marsz w kole z piosenką ,,Marzec psotnik’’.
2. Nauczycielka przedstawia kaczuszkę ,,Cudaczkę’’, która zaprosi dzieci do zabawy.
3. Zabawa liczbowa ,,Pokaż obrazek’’- dzieci otrzymują obrazki przedstawiające 1,2,3,,4 sztuki zwierząt. Nauczycielka recytuje wyliczanki-rymowanki, a dzieci odnajdują właściwy obrazek i unoszą go do góry :-były sobie świnki trzy, - mały kotek wlazł na płotek,- pieski małe dwa chciały przejść przez rzeczkę, - trzy rogate kózki obgryzały brzózki,- obok zagrody pasą się cztery krowy podziękowania, (można też nucić te wyliczanki).
4. Zabawa ,,Gdzie leży zwierzątko’- nauczycielka rozdaje dzieciom zabawki zwierząt, na polecenie kładą je w określony sposób: przed sobą, za sobą, obok, z tyłu, z przodu, w górę, na dół, na głowę.
5. Zabawa klasyfikacyjna ,,Zwierzęta do domu’’ – dzieci podskakują w rytm muzyki, na przerwę w muzyce ,,zwierzęta jednego gatunku ‘’ chowają się w swoim domu (koła hula-hop).Po zabawie dzieci odkładają zabawki do skrzyni.
6. Zabawa ,, Pociąg zwierząt’’ – nauczycielka przyczepia każdemu dziecku emblematy zwierząt(kogut, kot, pies, koń, krowa) w trzech kolorach (żółty, czerwony, niebieski). Na określony głos np. kota , do pociągu wsiadają tylko koty, itd.
7. Zabawa ,,Zwierzątka czerwone, niebieskie i żółte’’- dzieci podskakują w rytm melodii, na przerwę w muzyce tworzą trzy koła, w jednym kole są zwierzątka koloru czerwonego, w drugim żółtego, a w trzecim niebieskiego.
8. ,,Trawa i kaczuszki’’- ćwiczenia w systemie ,,Edukacja przez ruch’’, kreślenie rytmicznych pionowych kresek w rytm melodii np. żywy marsz. Dzieci przy stoliku mają kredki w różnych kolorach, stawiają kreski ,a na znak nauczyciela następuje zamiana kredki. Do zamiany dochodzi tyle razy, ile kolorów kredek znajduje się na stoliku.. Po narysowaniu trawy dzieci mają za zadanie przykleić 4 kaczki, ( n-l pyta jakiego koloru są kaczki), a następnie 3 kwiatki (n-l pyta o kolor kwiatków).Następnie dzieci porównują czego jest więcej kaczek czy kwiatków , czego jest mniej, co należy zrobić by było tyle samo.
9. Po wykonaniu zadania dzieci kładą swoje prace na dywanie tworząc ,,łąkę” na, której są kaczuszki. Wspólnie z nauczycielem przyklejają na szary papier(2 lub 3arkusze).
10. Zakończenie zajęć.