SCENARIUSZ ZAJĘCIA MUZYCZNEGO W GRUPIE 3-LATKÓW
CELE:
- rozwijanie zdolności muzycznych, poczucia rytmu, słuchu muzycznego;
- zachęcanie do odgrywania ról wynikających z treści piosenki;
- rozwijanie aktywności muzyczno - ruchowej i werbalnej;
POMOCE;
- płyty CD "Tematyka dziecięca w muzyce symfonicznej" Polskie Nagrania 2006, "Dla ucha malucha - zabawianki" Premium Records 2007;
- emblematy zajączków, gałązka bazi
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Wiosna i krople wody" - zabawa muzyczno - ruchowa do muzyki C. Saint - Saensa "Karnawał zwierząt" - akwarium".
- Dzieci - "zmarznięte krople wody" przykucają. "Wiosna" - nauczycielka, a potem wybrana osoba, dotyka każde dziecko gałązką bazi. "Odmrożone" dzieci budzą się i tańczą przy muzyce.
2. "Zajączki" - słuchanie piosenki K. Kwiatkowskiej (z książki D. Malko "Metodyka wychowania muzycznego w przedszkolu")
- omówienie treści piosenki
- inscenizacja piosenki wynikajaca z jej treści przy śpiewie nauczycielki
3."Zajączki" - zabawa muzyczno -ruchowa do muzyki C. Saint - Saensa "Karnawał zwierząt - kangury"
- elemanty ruchowe w zabawie: skakanie, strzyżenie uszami, chrupanie marchewki, klepanie po brzuszku, kładzenie sie spać
4. "Zajączek macha łapkami" - improwizacje ruchowo - gestowe do piosenki "Zajączek" (M. Wieman "A czy wy tak potraficie")
- śpiew nauczycielki, potem włączenie się dzieci
- improwizacje ruchowo - gestowe nauczycielki - dzieci włączają się, a potem same improwizują
5. "Kurczątka i lisy" - opowieść ruchowa do muzyki E.Giega "Taniec norweski" (budowa utworu ABA)
- dzieci podzielone na dwie grupy: kurczątka i lisy, nauczycielka to mama - kura
- część A (muzyka łagodna, radosna) - dzieci - kurczątka z mamą - kurą idą na spacer, rozglądają się czy nie ma liska, otrzepują piórka, machają skrzydełkami
- część B (muzyka groźna) - dzieci - liski atakują kurczątka schowane pod skrzydłami mamy, biegają dookoła z rozłożonymi rekoma - gdy wraca część A ( ruchy jak wyżej) liski uciekają