Konspekt zajęć przeprowadzony przez nauczyciela świetlicy Anetę Rowińską-Czekajewicz
Temat: Jesień pełne kosze darów niesie.
Data: 05.10.2009
Czas: 60 min
Liczba dzieci: 15
Cel główny:
• rozwijanie inwencji dziecka oraz rozwój osobowy
Cel pośrednie:
• rozbudzanie ich uczuciowego stosunku do przyrody,
• znajomość aktualnej pory roku,
• nabywanie umiejętności obserwowania,
• wywoływanie zaciekawienia zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie,
• rozwijanie pomysłowości i wyobraźni twórczej,
• wdrażanie dzieci do wypowiadania się na określony temat,
• doskonalenie naturalnych czynności ruchowych,
• pogłębienie i utrwalenie wiadomości o jesieni zdobytych podczas zajęć dydaktycznych.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
• wymienić aktualną porę roku,
• wymienić kolory jesieni,
• dostrzegać zmiany zachodzące w przyrodzie
• nazwać owoce, warzywa, dary lasu; rozpoznaje je po smaku, kształcie, dotyku
• potrafi rozpoznać, prawidłowo nazwać mieszkańców lasu
• potrafi pokazać jak poruszają się niektóre zwierzęta leśne
Metody: krótki pogadanka, ekspresyjne.
Formy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: blok rysunkowy, kredki, Ilustracje dotyczące aktualnej pory roku, zbiór zagadek, wiersze
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Zaproszenie dzieci na wykładzinę, sprawy organizacyjno-porządkowe.
2. Zapoznanie z tematem zajęć.
Część główna:
1. Zabawa w skojarzenia do słowa „jesień”.
2. Odczytanie listu powitalnego Pani Jesieni ( dziecko czyta list )
”A czy wiecie co to skarby jesieni?
Piękne jabłko, co się w sadzie rumieni,
Garść orzechów na leszczynie zebranych,
Spadające z wysoka kasztany,
Pełne maku słodkiego makówki
I czepliwe, łopianowe główki,
Strąk fasoli, kapusty łuszczyny
I czerwone jagody kaliny
I na klonach nasionka skrzydlate
Co z jesiennym ścigają się wiatrem....”
Przynoszę Wam deszcze, szarugi
Dzień krótki a wieczór długi.”
3. Wysłuchanie wiersza L. Krzemienieckiej pt. „Jabłka”. (czyta nauczyciel)
JABŁKA
Wniosły dzieci z sadu koszyk przepełniony:
jabłek żółtych, jabłek kraśnych, jabłuszek zielonych.
Teraz trzeba jabłka dobrze poukładać
i pomyśleć, które jabłko do czego się nada.
Które do zjedzenia, które do pieczenia,
które znów na marmoladę, które do suszenia.
Wniosły dzieci z sadu koszyk przepełniony:
jabłek żółtych, jabłek kraśnych, jabłuszek zielonych.
Rozmowa n/t wartości odżywczych i zdrowotnych jabłek.
4. Oglądanie ilustracji poświęconej owocom, warzywom.
5. Zagadki o darach jesiennych.
Gruszki i jabłka w sadzie dojrzały, liście na drzewach pozłaca wrzesień,
bociany od nas już odleciały, wrzosy zakwitły, bo to już...
(jesień)
Co to za rycerz w słomianej zbroi,
różę otula, w ogrodzie stoi.
(chochoł)
Co to za miesiąc, który niesie: grzyby i wrzosy liliowe w lesie,
w sadach soczyste jabłka czerwone, a także pierwszy szkolny dzwonek?
(wrzesień)
6. Kolorowanka – grzyby.
7. Podsumowanie tematu.
Część końcowa:
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.