SCENARIUSZ DO ZAJĘĆ Z DZIEĆMI W KLASIE „0”
Temat kompleksowy:
Ulubione zwierzęta domowe
Temat dnia:
Małe i duże koty
Dział programu: obszar edukacji społeczno – przyrodniczej, obszar edukacji matematycznej, obszar edukacji motoryczno-ruchowej.
Materiał programowy:
Rozpoznawanie i nazywanie dużych kotów – drapieżników (lwy, tygrysy, lamparty). Układanie zadań do ilustracji i odczytywanie zapisów umieszczonych obok ilustracji. Wprowadzenie dodawania w zakresie 5. Znak „+’ i „= „
Cele:
Szczegółowe: (dziecko...)
• Zna znaczenie i potrafi odczytać znaki matematyczne „=”, „+”.
• Rozpoznaje i nazywa duże drapieżne koty: lew, lampart, tygrys.
• Układa i odczytuje działania matematyczne do zadań podanych przez nauczyciela.
• aktywnie uczestniczy w zabawach muzyczno- ruchowych.
• Reaguje na zmiany akompaniamentu w muzyce we właściwy sposób określony wcześniej przez nauczyciela
Metody:
- czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowania własną działalnością dziecka , zadań stawianych dziecku,
- oglądowe: obserwacji i pokazu,
- słowne: rozmowy, się, , objaśnienia i instrukcje.
Formy:
praca z całą grupą, działalność indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Płyta CD „Wesoła szkoła sześciolatka”, ilustracje do zadań, kartoniki z cyframi i znakami matematycznymi
Przebieg zajęć:
Dzieci siedzą na dywanie z twarzą zwróconą do nauczycielki
1. Układanie zadań do ilustracji i odczytywanie zapisów matematycznych umieszczonych obok ilustracji. (trzy ilustracje)
- Jak nazywają się zwierzęta przedstawione na pierwszej ilustracji? (lwy)
- Ile lwów leży na skale (2)
- Ułóż zadanie do ilustracji.
- Przeczytaj zapis matematyczny. (2 i 2 to 4)
- Ile i jakie zwierzęta pokazane są na drugim obrazku? (tygrysy)
- Co robią tygrysy?
- Ułóż zadanie do ilustracji.
- Przeczytaj zapis matematyczny. (1 i 1 to 2)
- Jak nazywają się zwierzęta na ostatnim obrazku? (lamparty)
- Ile ich jest i co robią?
- Ułóż zadanie do ilustracji.
- Przeczytaj zapis matematyczny. (2 i 1 to 3)
2. Wprowadzenie znaku matematycznego „=„ i „+„. Rozmowa na temat zapisu graficznego.
- Jak wygląda znak „=„?
- Jak wygląda znak „+„?
- Co przypominają znaki „=„ i „+„?
3. Wyjaśnienie znaczenia nowo poznanych znaków oraz sposobu ich odczytywania. (Wyraz „i” zastępujemy znakiem „+„ a wyraz „to” znakiem „=„.)
4. Zabawa ruchowa — „Idzie kotek po drabinie”.
Wszyscy maszerują na czworakach w różnych kierunkach. Na polecenie N. dzieci zatrzymują się w przysiadzie podpartym i powoli prostują się do stania, przebierając rękoma i mówiąc rymowankę: „Idzie kotek po drabinie, fiku-miku i już jest w koniinie”. Zabawę powtarzamy.
5. Wspólne tworzenie i odczytywanie działań matematycznych do podanych zadań ilustrowanych przez Nauczycielkę
Do dwóch bawiących się na trawniku małych kotków dołączyła kocia mama. Ile jest razem kotów na trawniku?
- Ile kotków bawiło się na trawniku? (2)
- Ile kotów dołączyło do zabawy? (1)
- Ile kotów jest razem na trawniku? (3)
- Ułóż działanie matematyczne. (2 + 1= 3)
- Odczytaj utworzony zapis.
6. Dodawanie w zakresie 5 - samodzielne tworzenie i odczytywanie działań matematycznych do kilku podanych zadań ilustrowanych przez Nauczycielkę.
Na gałęzi drzewa siedziały dwie sroki, przysiadły się do nich dwa wróbelki. Ile ptaków siedzi na gałęzi?
Ile srok siedziało na gałęzi drzewa?(2)
Ile przyleciało wróbli? (2)
Ile ptaków siedzi na gałęzi? (4)
Ułóż działanie matematyczne. (2 + 2 = 4)
Odczytaj utworzony zapis.
7. Zabawa muzyczno-ruchowa — „Koty”.
Zabawa polega na wykonywaniu trzech różnych czynności, których kolejność sygnalizuje zmienny akompaniament:
— akompaniament ćwierćnutowy — dzieci poruszają się na czworakach — „koty” idą na spacer;
— głośny dźwięk, a następnie kilka taktów drobnych wartości — „koty” uciekają i wdrapują się na drzewo;
— wolny i cichy akompaniament — „koty” odpoczywają, zwijają się w kłębek i śpią.
Opracowała:
Beata Bulwan