KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH
PROWADZĄCY: Galas Violetta
DATA: 5 styczeń 2010r.
SKŁAD GRUPY: uczniowie z głęboką niepełnosprawnością intelektualną
TEMAT :„Poranny krąg” – stymulacja polisensoryczna według pór roku /zima/.
METODY: stymulacji polisensorycznej obejmującej dotyk, wzrok, słuch, węch i smak, ukierunkowanej aktywności.
FORMY PRACY: praca odbywa się na dwóch poziomach - grupowym i indywidualnym.
CELE OGÓLNE:
• Rozwijanie umiejętności wielosensorycznego poznania świata.
• Integracja nauczyciela i uczniów oraz uczniów ze sobą nawzajem.
• Komunikowanie się za pomocą języka znaków i symboli.
• Pobudzenie ukierunkowanej aktywności ucznia.
• Inicjowanie i podtrzymywanie kontaktu wzrokowego z uczniem.
• Budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa.
• Ćwiczenie zachowań społecznych – umiejętności czekania na swoją kolej.
CELE OPERACYJNE: uczeń:
• doskonali wrażliwość zmysłową angażując zmysły w trakcie działalności,
• zapoznaje się z zapachem, smakiem i kolorem związanym z zimą,
• poznaje zasady bezpiecznego postępowania z ogniem,
• aktywnie uczestniczy w zajęciach,
• umiejętnie czeka na swoją kolej,
• rozwija sprawność manualną,
• rozwija percepcję wzrokowo- słuchową,
POMOCE : kominek zapachowy, olejek miętowy, oliwka, biały materiał, białe chusty, pojemnik z wodą z lodem oraz śniegiem, dzwonki, trójkąt, płyty z piosenkami, znaczki, białe wełniane kuleczki imitujące śnieg, przedmioty odblaskowe i migoczące, lampion, zapalniczka, podgrzewacze, miętowe pastylki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Stworzenie odpowiedniego klimatu spotkania i zredukowanie niepewności poprzez: utworzenie kręgu, ciepły nastrój panujący w pomieszczeniu, palącą się świecę w czasie zajęć, znajomy zapach, odśpiewanie na powitanie piosenki.
2. Zapalenie lampki zapachowej pachnącej miętą.
3. Obejście z lampką kręgu uczniów, wymienienie imion (zwrócenie uwagi na zapach oraz cechy ognia – ciepły, jasny), zwrócenie uwagi na ciepło i zapach, a także na zachowanie ostrożności podczas obserwacji płomienia.
4. Śpiewanie powitalnej piosenki, w której wymienia się imię każdego ucznia i jednoczesne masowanie dłoni oliwką połączoną z olejkiem miętowym. (Słowa piosenki Witaj ....../imię ucznia/, jak się masz. Wszyscy cię lubimy, bądź wśród nas., śpiewane na melodię „Panie Janie”). Następnie dziecko wybiera swój znaczek i przyczepia go na tablicy. Nauczyciel głaszcząc dłoń dziecka, odśpiewuje piosenkę „ Dobrze, że jesteś” ze szczególnym wypowiedzeniem imienia dziecka. W ten sposób witane jest każde dziecko.
5. Następnie nauczyciel zakłada białą szatę i krótko opowiada o danej porze roku (zimie). Odsłuchanie piosenki „ Przyszła zima”( płyta „ Miś i Margolcia”).
6. Kolejny etap zajęć, to podejście przez wszystkich do okna i obserwacja ukierunkowana pogody jaką przyniosła Pani Zima. Wybranie odpowiedniego znaczka z pogodą i przyczepienie go na tablicy.
7. Spotkanie z żywiołem (demonstrowanie wody w stanie ciekłym i stałym, uczniowie dotykają lodu, który jest twardy, śliski, zimny i mokry oraz puszystego i zimnego śniegu). Odsłuchanie piosenek o mrozie i śniegu (płyta „Miś i Margolcia”).
8. Demonstracja instrumentu muzycznego, granie przez nauczyciela i jeśli to możliwe, przez uczniów – na dzwonkach, trójkącie. Najpierw gra się na instrumentach blisko ciała uczniów, tak by mogli czuć wibracje, a potem źródło dźwięku oddala się w celu wytworzenia odruchu orientacyjnego, uczenia rozpoznawania kierunku, z którego dochodzi dźwięk. Zaśpiewanie przez nauczyciela piosenki „ Zima, zima”, dzieci próbują zagrać na dzwoneczkach w odpowiednim momencie.
9. Zakładanie na głowy uczniów białej chusty (uczeń samodzielnie lub z pomocą ściąga chustę z głowy).
10. Rozrzucanie „ śniegu” ( wełniane kuleczki ) podczas słuchania piosenki z płyty „ Gdy pada śnieg”.
11. Zaciemnienie sali (szukanie z lampionem uczniów, wymawianie ich imion). Zapalenie lampy nadfioletowej (pokazywanie w ciemnościach i w świetle nadfioletowym wełnianego śniegu i fosforyzujących zabawek). Podniesienie rolet.
12. Zastosowanie bodźców smakowych (podanie uczniom pastylek miętowych).
13. Odśpiewanie piosenki „ Na pożegnanie”.
14. Gaszenie lampki zapachowej.
Uwagi: Podstawowe znaczenie w zajęciach „Porannego kręgu” ma rytualizacja czynności. Stymulowanie bez rytualizacji może wprowadzić chaos i spowodować zamknięcie się uczniów na kontakt.Ważne jest uświadomienie sobie przez nauczyciela własnej ekspresji mimicznej, ruchowej, głosowej, a także kształtowanie pozytywnego nastawienia do podopiecznych oraz ich motywacji do działania.