X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 8379
Przesłano:

Dokarmiamy ptaki. Scenariusz zajęć z dziećmi z głęboką niepełnosprawnością

KONSPEKT ZAJĘĆ
PROWADZĄCY: Galas Violetta
SKŁAD GRUPY: uczniowie z głęboką niepełnosprawnością intelektualną.
DATA: 5.03.2010 rok.
TEMAT : Dokarmiamy ptaki.
METODY: słowna, oglądowa, działań praktycznych (samodzielne na miarę możliwości) oraz z pomocą nauczyciela, stymulacja polisensoryczna.
FORMY PRACY: praca odbywa się na dwóch poziomach - grupowym i indywidualnym.

CELE OGÓLNE:
Rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznania świata i wzbogacanie wiedzy o nim.
Pobudzanie ukierunkowanej aktywności dziecka.
Ćwiczenia usprawniające w zakresie małej motoryki.
Ćwiczenie zachowań społecznych – umiejętności czekania na swoją kolej.

CELE OPERACYJNE:
Podopieczny potrafi:
• zaakceptować bliski kontakt z nauczycielem;
• skierować wzrok w stronę proponowanego przedmiotu;
• skupić na chwilę uwagę na tym co mówi i co pokazuje nauczyciel oraz współdziałać z nim podczas pracy;
• manipulować rękoma w pojemnikach z ziarnami;
• ugniatać masę ze smalcu i nasion i ubić ją w pojemniczku,
• zawiesić pojemniczek na gałązce;
Wychowanek także:
• doskonali wrażliwość zmysłową angażując zmysły w trakcie działalności;
• poznaje zmysłami imitacje ptaków, obserwuje ptaki w naturze;
• dowiaduje się co jedzą ptaki;
• współpracuje obiema rękoma, by ulepić kulę z masy;
• aktywnie uczestniczy w zajęciach;
• rozwija sprawność manualną;
• czeka na swoją kolej;
• rozumie konieczność umycia rąk po skończonej pracy.

POMOCE :
Opowiadanie o ptakach zimą, wierszyk „Domek dla ptaków”, płyty CD z utworami, magnetofon, karmnik, imitacje i ilustracje ptaków, karty pracy, ziarna słonecznika w łupinkach i łuskane, ziarna dyni, ziarna maku, pszenica, owies, kromka chleba, płatki kukurydziane, smalec, kasza, kukurydza, fartuszki, plastikowe podkładki, papierowy ręcznik, plastikowe pojemniczki na ziarna, pojemniczki ze sznurkami na karmę.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I Zajęcia wstępne
• Powitanie się z dziećmi na dywanie, trzykrotne odśpiewanie piosenki „ Wszyscy są witam was”.
• Przeczytanie krótkiego opowiadania o losie ptaków zimą (zał.1).
• Prezentacja różnych ptaszków plastikowych, wykonanych z materiałów naturalnych, a także na fotografiach. Poznawanie ptaszków poprzez dotyk, głaskanie, zwrócenie uwagi na ich upierzenie, na oczy i dzioby, na fakt, iż ptaki dziobią pokarm. Kierowanie ręki dziecka w kierunku ptaka leżącego w zasięgu jego wzroku.
• Zabawa paluszkowa „Sroczka kaszkę ważyła”(zał.1).
• Obserwacja sztucznych ptaszków wprawianych w ruch (przez nauczyciela) na białej tkaninie imitującej śnieg. Jednoczesne słuchanie piosenki „ Biegały ptaszki po śniegu”.

II. Zajęcia właściwe
• Przeczytanie wiersza I. Suchorzewskiej pt. „Domek dla ptaków”
( zał.1).
• Pokazanie dzieciom karmnika, wskazanie jego elementów wymienionych w wierszu. Wskazanie miejsca na ziarenka i okruszki, gwoździka do zawieszenia słoninki.
• Wysłuchanie piosenki „Tupu tup po śniegu” ( płyta „Miś i Margolcia”, nr. 14), w której miś buduje domek dla ptaszków.
• Przejście z karmnikiem i ptaszkami do stołu.
• Prezentacja ilustracji ptaków dokarmianych przez dzieci, ptaków w karmnikach.
• Wskazywanie dzieciom różnych rodzajów ziaren oraz słoninki, rozdrabnianie chleba na okruszki, które są pokarmem dla ptaków. Dzieci poznają je poprzez dotyk, zapach, wzrok i smak. Kierowanie ręki dziecka w kierunku pojemników z ziarnami, mieszanie w pojemnikach, przesypywanie ziaren, nabieranie ich miseczkami, zagarnianie także dłońmi, zbieranie rozsypanych itp. Nasypanie ziarenek i okruszków do karmnika, zawieszenie słoninki.
• Ugniatanie rękoma miękkiego smalcu, wymieszanie go z ziarnami oraz napełnienie tak przygotowaną papką wcześniej przygotowanych plastikowych pojemniczków ze sznurkiem.

III. Zajęcia końcowe

• Mycie i wycieranie rąk.
• Pochwała dzieci za aktywność, podziękowanie.
• Uprzątnięcie pomocy dydaktycznych.
• Ubranie się w odzież wierzchnią i przejście do ogrodu w celu zamontowania karmnika i zawieszenia pojemniczków z karmą dla ptaków na gałązkach drzew.

Podczas zajęć konieczne są:
• Zachęta i pomoc nauczyciela podczas wykonywania poszczególnych czynności.
• Kierowanie uwagi dziecka na interesujący nas przedmiot i zachęcanie go do aktywności ruchowej.
• Pochwały słowne.
• Informowanie oraz komentowanie kolejnych etapów działań.
• Pozostawienie każdemu dziecku możliwości swobodnej ekspresji własnej oraz ewentualnej chwilowej odmowy wykonania zadania.

Załącznik 1

1. „ Nie wszystkie zwierzęta przesypiają zimę.
Dla tych, które muszą codziennie zdobywać pokarm nadeszła ciężka pora. Śnieg, mróz, ziemia zamarznięta, a zapasy żywności już się wyczerpały. Ptaszki mają mocne, długie dzioby, kują nimi śnieg i zamarzniętą ziemię szukając pożywienia. Dlatego musimy im pomóc podczas zimy, dokarmiajmy ptaki”.
2. „Sroczka kaszkę ważyła, dzieci swoje karmiła,
temu dała na miseczce, temu dała na łyżeczce,
temu dała na spodeczku, temu dała w garnuszeczku,
a dla tego nic nie miała, frrrr...po więcej poleciała”

3. Wiersz I. Suchorzewskiej pt. „Domek dla ptaków”:

„ Dziś w przedszkolu Krzyś i Tomek
zmajstrowali ptaszkom domek.
Jest podłoga, jest i daszek
żeby mógł się schronić ptaszek.
Jest tam miejsce na okruszki
dla wróbelka Pośmieciuszki.
Jest i gwoździk na skraweczki dla łakomej sikoreczki.”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.