X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 8326
Przesłano:

Na zamkach rycerskich XIV - XVI wieku. Scenariusz lekcji historii

Temat: NA ZAMKACH RYCERSKICH XIV-XVI WIEKU.

CELE LEKCJI:
Po zakończonych zajęciach uczeń potrafi:
-odpowiedzieć na pytanie gdzie budowano zamki
-wskazać elementy obronne zamków
-narysować zamek i poprawnie zaznaczyć elementy obronne
-wskazać na mapie słynne polskie zamki
-opowiedzieć w jaki sposób chłopiec stawał się rycerzem
-przedstawić cechy rycerza
-opisać ceremonię pasowania na rycerza

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-ilustracje przedstawiające zamki obronne
-podręcznik
-mapa przedstawiająca zamki obronne w Polsce w XIV wieku

ZASTOSOWANE METODY:
-pogadanka
-praca z ilustracją
-praca z podręcznikiem
-praca z mapą
-praca manualno-plastyczna

TOK LEKCJI

Temat: Na zamkach rycerskich XIV-XVI wieku.

1.Wzajemnie powitanie i sprawdzenie obecności.
2.Rekapitulacja pierwotna.

Uczniowie przypominają informacje na temat średniowiecznego miasta i jego elementów obronnych.

3.Nawiązanie do lekcji.
Nauczyciel informuje uczniów, iż na dzisiejszych zajęciach mówić będziemy o rycerzach i średniowiecznych zamkach rycerskich.

4.Nowe treści.

*Nauczyciel informuje, iż zamki rycerskie były budowlami obronnymi.
*Na podstawie ilustracji uczniowie podają miejsca powstawania zamków.
*Uczniowie na podstawie ilustracji i wiedzy ogólnej przedstawiają elementy obronne zamku.
*Nauczyciel na tablicy szkicuje zamek rycerski i zaznacza charakterystyczne dla niego elementy.
*Na podstawie ilustracji w podręczniku i na tablicy uczniowie w zeszytach szkicują własny zamek rycerski i zaznaczają najważniejsze jego elementy obronne.
*Z mapy ucznioeie odczytują gdzie istniały słynne zamki obronne w Polsce XIV wieku.
*Na podstawie przeczytanego tekstu w podręczniku ucznioeie opowiadają jak chłopiec zostawał rycerzem.
*Na podstawie ilustracji i tekstu uczniowie opowiadają jak wyglądała uroczystość pasowania an rycerza.
*Wspólne ustalenie cech rycerza.
*Przedstawienie najsłynniejszego polskiego rycerza – Zawiszy Czarnego.

5.Rekapitulacja pierwotna. Podsumowanie.

Uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące omówionej lekcji.

7.Zadanie domowe.
Napiszę czym był turniej rycerski.
Przygotuję informacje o Zawiszy Czarnym.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.