Cel zajęcia dla rodziców:
• Prezentacja pracy dzieci podczas zajęć,
- Umiejętność dokonywania analizy i syntezy wyrazów,
- Podział wyrazów na sylaby,
- Czytanie prostych wyrazów
• Prezentacja metod pracy z dziećmi,
• Zachęcenie rodziców do udziału w zajęciach otwartych,
• Zachęcenie do brania udziału w życiu klasy.
Scenariusz zajęcia
Temat zajęcia:. „W wiejskiej zagrodzie”.
Cele główne:
- Posumowanie i utrwalenie wiadomości na temat zwierząt mieszkających w wiejskiej zagrodzie,
- Sprawdzenie umiejętności analizy i syntezy, podziału wyrazów na sylaby, czytanie prostych wyrazów.
Cele operacyjne:
Uczeń
- Potrafi nazwać zwierzęta mieszkające w wiejskiej zagrodzie,
- Umie wyodrębnić zbiór przedmiotów i nazwać go,
- Potrafi analizować i syntezować wyrazy,
- Potrafi odczytać nazwy zwierząt i przyporządkować do ilustracji,
- Potrafi rozwiązać zagadkę,
- Umie ułożyć wyrazy z sylab,
- Słucha odgłosów zwierząt i potrafi je nazwać,
- Potrafi rozwiązać krzyżówkę,
- Bawi się przy muzyce,
- Umie wykonać proste ćwiczenie gimnastyczne,
- Dokładnie wykonuje powierzone zadanie
- Potrafi wypowiadać się całym zdaniem.
Metoda: pogadanka, opowiadanie, pokaz, ćwiczenia, zabawa ruchowa, improwizacja muzyczna
Formy pracy: - zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: opowiadanie „Zwierzęta Pana Pyzy”, karty pracy wyodrębnianie zbiorów, przyporządkowanie nazw do obrazków, zagadki o zwierzętach, obrazki ze zwierzętami, sylaby, krzyżówka, płyta z odgłosami zwierząt i z zabawami muzycznymi, kredki, klej, nożyczki, wycinanki.
Przebieg zajęcia:
1. Przy gazetce tematycznej, wprowadzenie do zajęć, przypomnienie dzieciom tematyki kompleksowej.
2. Czytanie opowiadania „Zwierzęta Pana Pyzy” krótka rozmowa na temat utworu.
3. Praca przy stoliku - na karcie pracy wyodrębnić zbiory przedmiotów, zaznaczyć kolorową kredką i nazwać je. Jeden zbiór to zbiór zwierząt.
4. Nazywanie zwierząt, podział wyrazów na głoski, odczytywanie nazw zwierząt, wycinanie nożyczkami i naklejanie pod odpowiednim obrazkiem.
5. Zabawa ruchowa do piosenki „Pada deszczyk” wspólny śpiew i zabawa dowolna przy muzyce.
6. Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach, podział wyrazów na sylaby, wyszukiwanie odpowiednich sylab, dopasowanie do obrazka i naklejanie.
Znasz takie stworzenie,
Co nosi korale?
Ty byś ich na szyję
nie włożyła wcale. ...
( indyk)
W każdej wsi jest taki budzik,
który co dzień budzi ludzi.
Budzik chodzi, łapką grzebie.
Choć nie czesze się, ma grzebień. ...
( kogut)
Chodzi po podwórku
I grzebie łapami.
Jest to ptak domowy,
Nazwijcie go sami. ...
(kura)
Na jego widok, drżysz zuchu.
Ma mocne nogi i chodzi w kożuchu.
(baran)
7. Wykonywanie działań na dodawanie i odejmowanie, liczenie elementów w zbiorze wpisywanie wyniku.
8. Słuchanie odgłosów zwierząt i odgadywanie ich nazw. Zabawa ruchowa „Kotki w słońcu”
9. Krzyżówka – podział nazw zwierząt na głoski, wpisywanie do krzyżówki nazw zwierząt, odczytanie hasła rysowanie hasła w wyznaczonym miejscu.
10. Praca plastyczna wypełnianie konturu kotka kolorowym papierem – praca w grupie 2 – 3 osobowej.
11. Posumowanie zajęcia. Zadanie pracy domowej kolorowanie sylwet zwierząt.
12. Pożegnanie gości.
Ewaluacja zajęcia:
Głównym celem zajęć było utrwalenie wiadomości na temat zwierząt, nazywanie ich oraz sprawdzenie umiejętności analizy i syntezy, podziału wyrazów na sylaby, czytywanie wyrazów ze zrozumieniem. Sprawdzeniu tych umiejętności służyły różnorodne ćwiczenia ustne i wykonywane na karcie pracy. Zaplanowane cele zostały zrealizowane.