X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 828
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wspaniała zabawa w podróż z bajką - grajką

Scenariusz wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Bajko Graj


Miejsce: Miejskie Przedszkole nr 57 im. Krasnala Hałabały w Katowicach
Prowadząca: mgr Agnieszka Kubiczek
Grupa: 5-latki
Liczba dzieci: 23

Cele ogólne:
· kształtowanie nawyku uważnego słuchania bajki CD jako inspiracji do słownego i ruchowego wyrażania treści i przeżyć
· rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej
· integrowanie grupy

Cele operacyjne:
· Dziecko uważnie słucha bajki
· Dziecko odzwierciedla treść bajki muzycznej „Zabawa w podróż” w formie aktywności językowej, ruchowej, muzycznej, plastycznej, zdrowotnej
· Dziecko w zabawie przejawia ciekawość i chęć poznawania Polski
· Dziecko rozumie konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas podróżowania
· Dziecko zgodnie współdziała w grupie

Metody:
· słowna
· oglądowa
· czynna
· pedagogika zabawy
· W.Sherborne (Ruch Rozwijający)


Formy organizacyjne:
· praca z całą grupą
· praca w zespołach
· praca indywidualna

Pomoce:
· płyta CD Bajki-Grajki „Zabawa w podróż”
· płyta CD „Dzień dobry” D. Pakuła
· odtwarzacz CD
· komputer
· chusta animacyjna Klanza
· mapa Polski
· maskotka smoka wawelskiego
· gazetka Bajki-Grajki
· kuferek
· tabela do konkursu „Połykacze witaminek”
· order podróżnika dla każdego uczestnika
· Kartki, miseczki oraz papierowe produkty spożywcze, klej
· ramki na portret Jacka i Wacka, kredki
· owoce

Uwagi o realizacji: ze względu na dużą ilość proponowanych zabaw i ćwiczeń dla dzieci 5-letnich, zajęcia podzieliłam na 3 dni. Szczególnie uwzględniłam tematykę:
· zdrowia – dzień pierwszy,
· podróżowania – dzień drugi,
· bezpieczeństwa – dzień trzeci


Proponowany przebieg zajęć

Pierwszy dzień

1. Zabawa integracyjna: przywitanie każdego dziecka piosenką „Ania chce wyjechać w daleki świat, ale mama bardzo płacze, że już Ani nie zobaczy, Ania się odwróci i do mamy wróci”
2. Zgromadzenie dzieci przed mapą Polski – nawiązanie do tematyki tygodnia „ Z Hałabałą i misiem małym, Polskę nasz kraj zwiedzamy”.
3. Wskazanie na mapie przez nauczycielkę miast: Warszawy, Katowic, Krakowa oraz Morza Bałtyckiego.
4. Zaproszenie dzieci do wspaniałej podróży po Polsce z bajką – grajką (słuchanie treści bajki na siedząco przy piosenkach zabawy ruchowo-naśladowcze):
· zabawa taneczna do piosenki „Uwaga! Tu jest Warszawa”
· zabawa ruchowa w pociąg przy piosence „Czeka pociąg”
· stacja Kraków: słuchanie legendy o smoku i piosenki „Smoku, wyłaź z jamy”.
5. Rozmowa z dziećmi na temat zdrowego odżywiania się przez smoka.
6. Rozpoczęcie miesięcznego konkursu zdrowotnego „Połykacze witaminek” – wpisywanie w tabelę orderów za zjadanie przez dzieci surówek, warzyw i owoców. Nagrodzenie zwycięzców konkursu pod koniec miesiąca.
7. Praca w zespołach przy stoliku pt. „Sałatka dla smoka” – wyklejanie papierowych misek zdrowymi produktami spożywczymi.
8. Prezentacja wykonanych sałatek przez poszczególne zespoły.
9. Podziękowanie dzieciom za udział w zabawie, zaproszenie na degustację owoców.


Drugi dzień

1. Zabawa integracyjna przy piosence „Smokowy Rock” z płyty CD „Dzień dobry”, naśladowanie ruchem treści piosenki:

Parurarura, parurarura

I. Czy ktoś widział kiedyś smoka, który świetnie tańczył rocka?
Lubił walca i lambadę i uwielbiał czekoladę.
Ref.: Co to za smok? Smok Rock, do przodu krok, Smok Rock
Chwyć się za bok, Smok Rock, w górę skok, Smok Rock.
Obróć się w prawo, Smok Rock, a teraz w lewo, Smok Rock
Zrób hula-hop, Smok Rock, wytężaj wzrok, Smok Rock.

II. Smok nocował w smoczej jamie, jadł barana na śniadanie,
Był wesoły, przyjacielski, na nazwisko miał wawelski.

III. Mieszkał w prastarym Krakowie, mama bajkę Ci opowie,
Już od dzisiaj Polska cała, tę piosenkę będzie znała.

2. Przypomnienie treści bajki z poprzedniego dnia, opowiadanie przez to dziecko u którego siądzie na kolanach maskotka - smoka wawelskiego.
3. Zaproszenie do dalszej podróży z Jackiem i Wackiem:
· zabawa ruchowa w samoloty przy piosence „Pasażerowie do samolotu”
· lądowanie na dywan i słuchanie dalszych przygód na Morzu Bałtyckim oraz wyspie Skarbów
· zabawa naśladowcza do piosenki „Płynie statek płynie” – trzymanie i poruszanie dużą kolorową chustą animacyjną w rytm muzyki, EL. METODY W. SHERBORNE
· dopłynięcie do wyspy Skarbów – siadanie na chustę animacyjną i słuchanie przygód o znalezieniu kufra z diamentami
4. Zabawa „Ciepło-zimno” odszukiwanie przez grupę kufra w sali.
5. Niespodzianka z kufra – wręczenie dzieciom kolorowanki z gazetki Bajki-Grajki oraz zaproszenie do kolorowania i grania w „Wyścigi samochodowe” na komputerze.
6. Podziękowanie dzieciom za udział w zabawie.


Trzeci dzień

1. Zabawa integracyjna: przywitanie każdego dziecka piosenką „Ania chce wyjechać w daleki świat, ale mama bardzo płacze, że już Ani nie zobaczy, Ania się odwróci i do mamy wróci”
2. Przypomnienie treści bajki z poprzednich dwóch dni poprzez opowiadanie przez chętne dzieci.
3. Śpiewanie refrenu piosenki „Uwaga! Tu jest Warszawa”
4. Zaproszenie do wysłuchania dalszych przygód podróżowania Jacka i Wacka:
· o zaginięciu chłopców i poszukaniu ich przez rodzinę i pana policjanta
· zabawa ruchowa przy piosence „Czeka pociąg”
5. Rozmowa na temat zachowania bezpieczeństwa podczas podróżowania, nie oddalania się od rodziców.
6. Wypowiedzi dzieci na temat pracy policjanta.
7. Rysowanie przez dzieci portretu Jacka i Wacka.
8. Wspólne oglądanie prac.
9. Podziękowanie dzieciom za wspaniałą trzydniową podróż z bajką- grajką – wręczenie dzieciom orderu podróżnika.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.