Konspekt zajęć świetlicowych
„Święto Czekolady”
Temat: „Święto Czekolady”
Data: Kwiecień 2010
Miejsce zajęć: świetlica szkolna
Czas : 75min
Cele:
Poznanie historii czekolady, wywoływanie pozytywnych emocji, kształtowanie poczucia estetyki, integracja grupy
Metody: aktywizujące
Formy pracy: praca w grupie, praca indywidualna
Środki dydaktyczne: arkusze papieru, flamastry, czekoladki.
Przebieg zajęć:
Faza wprowadzająca:
Podanie tematyki zajęć. Skąd się wzięła czekolada? – nauczyciel przybliża dzieciom historię czekolady.
Faza realizacyjna:
1.„Czekoladowe ciekawostki”
W oparciu o zabawę „ciepło- zimno” dzieci odszukują ukryte w sali opakowania po słodyczach, z których odczytują ukryte w nich ciekawostki o czekoladzie.
Surowcem do wyrobu ulubionego przysmaku dla dzieci i dorosłych jest ziarno kakaowe, otrzymane z osiągającego 10m wysokości drzewa kakaowca. Uprawia się je na wybrzeżu Kości Słoniowej, w Brazylii, Ekwadorze, Indonezji i Malezji.
Po zebraniu nasion kakaowca suszy się je, oczyszcza, pali, odtłuszcza i drobniutko mieli. Potem dodaje się tłuszcz kakaowy, cukier puder, a także mleko w proszku, orzechy i kawę.
Napój z ziaren kakaowca był specjałem Azteków. Pierwszym Europejczykiem, który zapoznał się z jego smakiem był legendarny Ferdynand Cortem. To on przywiózł na Stary Kontynent ziarna kakaowca, a wkrótce potem hiszpańscy zakonnicy stworzyli czekoladę.
Kariera słodkiego rarytasu trwa już 500 lat. Cały ten czas czekolada wzbudza emocję, gdyż z jednej strony bardzo smakuje, a z drugiej- wszyscy obawiają się skutków jej nadmiernego spożywania. Na pewno można polecić delektowanie się czekoladą w małych ilościach. Jest ona znakomitym źródłem energii zalecanym zwłaszcza osobą pracującym fizycznie. Czekolada bogata jest także w witaminę A,B,C,D,E oraz , sód, potas, wapń, żelazo. Ze względu na dużą zawartość magnezu warto ją spożywać przy wysiłku intelektualnym.
2. „ Czekoladowe reklamy”
Dzieci układają hasła reklamujące czekoladę, zapisując je przy pomocy nauczyciela na arkuszach papieru.
3. „Czekoladowy słowniczek”
Dzieci tworzą słowniczek wyrazów kojarzących się z czekoladą. Do pudełka wrzucają kartki ze swoimi propozycjami, które następnie układają w kolejność alfabetycznej.
4. „ Czekolada dla każdego” – poczęstunek uczniów kostką czekolady
Faza podsumowująca:
Podsumowanie pracy uczniów
Podsumowanie wiadomości na temat czekolady.
mgr Anna Dendys