Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie 4 - latków
TEMAT ZAJĘCIA : Wędrówka pluszowego Misia Nutki po Podlasiu – zabawy rytmiczne i umuzykalniające z wykorzystaniem metod aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss.
Obszar edukacji muzycznej – Słucham muzyki i uczę się jej rozumienia. Bawię się przy muzyce.
Zadania edukacyjne :
- Rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności odbierania muzyki.
- Zwiększanie zakresu wysłuchiwanych i rozpoznawanych dźwięków przyrody.
- Stosowanie instrumentów perkusyjnych do ilustrowania dźwięków i zjawisk w przyrodzie.
- Poznawanie piosenek charakterystycznych dla twórczości ludowej własnego regionu. Uczenie się prostych układów tanecznych opartych na muzyce ludowej.
Cele operacyjne :
rozpoznaje i nazywa dźwięki przyrody;
zna poprawne nazwy oraz sposób grania na instrumentach perkusyjnych ( grzechotka, trójkąt, bębenek, drewienka );
aktywnie słucha muzyki, tzn.:
- słuchając wykonuje proste ruchy ilustrujące opowiadanie nauczycielki związane z utworem ,
- wyraża spontanicznym ruchem własne doznania w kontakcie z utworem muzycznym,
spostrzega i określa elementy muzyczne, takie jak: melodia, tempo, nastrój;
jest zainteresowane twórczością ludową własnego regionu – aktywnie uczestniczy w zabawie tanecznej przy muzyce ludowej .
Metody:
- słowne ( rozmowa, opowiadanie, objaśnienia)
- aktywizujące ( improwizacje ruchowe, ilustrowanie ruchami opowiadania, gra na instrumentach perkusyjnych, zabawa taneczna)
Formy: Praca z grupą
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zapoznanie dzieci z gościem – Misiem Nutką. Powitanie. Rozmowa wprowadzająca w temat zajęcia:
Omówienie symbolu nutki ( przyklejonej na Misiu );
Nawiązanie do Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia 25 listopada;
Opowieść Misia o wędrówce po Polsce w poszukiwaniu ciekawej muzyki ( lato i jesień spędził na Podlasiu);
Ułożenie Misia do zimowego snu i zapowiedź zabaw na podstawie jego przygód podczas wędrówek po naszym Podlasiu.
2. „ Początek wędrówki Misia Nutki” – rozwiązywanie zagadek słuchowych; gra na instrumentach perkusyjnych
Dzieci na podstawie dźwięków mają za zadanie określić miejsce, gdzie znalazł się Miś Nutka na początku wędrówki po Podlasiu ( odgłosy : lasu, śpiewu ptaków, dzięcioła, burzy );wskazują odpowiednie ilustracje;
Prezentacja instrumentów perkusyjnych – nazwy, sposób gry;
Dopasowanie dźwięków do odgłosów;
Rozdanie instrumentów, gra na nich podczas słuchania odgłosów z płyty.
3. „ Głodne misie” – ilustrowanie ruchem opowiadania nauczycielki opartego o utwór muzyczny ( źr. rytmika Agnieszki z poprzedniego roku ).
4. „ Taniec niedźwiadków”- improwizacje ruchowe do muzyki; reakcja na przerwę w muzyce. Dzieci otrzymują chusty ich zadaniem jest taniec z chustą , bo tylko to powstrzyma pszczoły przed atakiem. Na przerwę w muzyce kucają ( odpoczywają) i nakrywają się chustami.
5. „Radosny taniec pszczół” – aktywne słuchanie muzyki klasycznej metodą Batii Strauss ( trzy pierwsze etapy metody ):
Słuchanie utworu muzycznego „ Taniec pastuszków” P. Czajkowskiego ( „Dziadek do orzechów” );
Rozmowa na temat muzyki – dzieci opowiadają jaka jest muzyka – wesoła – smutna, szybka – wolna, cicha – głośna itp.;
Opowiadanie – bajka;
Przedstawienie utworu przy pomocy gestów, ruchów rąk i nóg:
6. Słuchanie opowiadania nauczycielki – dalszego ciągu przygód Misia Nutki na Podlasiu: Miś wychodzi z lasu ciekawy źródła pięknej muzyki – opis zabawy ludowej na podlaskiej wsi z udziałem zespołów dziecięcych:
Krótkie omówienie strojów ludowych na podstawie ilustracji;
Wyjaśnienie co oznacza pojęcie „ muzyka ludowa”;
Określenie muzyki – do czego zaprasza?;
7. Zabawa taneczna do utworu ludowego „ U ha ha”