Numer: 8191
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Z mamą w kuchni. Konspekt zajęć dla grupy 0

Cel główny: rozpoznawanie i odczytywanie liczby 4 , dopełnianie do 4 i działanie na zbiorach w zakresie 4, budzenie zainteresowania u dzieci formą teatralną jaką jest pantomima.
Cele szczegółowe:
-dziecko zna liczbę 4 i jej zapis cyfrowy,
-działa na zbiorach w zakresie 4,
-dopełnia zbiór do 4,
-utrwala poznane wcześniej cyfry i znaki matematyczne ,
-rozpoznaje i nazywa czynności wykonywane przez mamę w kuchni,
-wie, jak zachować się w czasie ćwiczeń gimnastycznych,
-potrafi wypowiedzieć się na temat określony, buduje logiczne i komunikatywne wypowiedzi,
-kształci ekspresję ruchową ,
-słucha poleceń nauczyciela,
-potrafi bawić się w grupie wspólnie z kolegami
Metoda: słowna, zabawowa, zadań stawianych dzieciom, czynna, aktywizująca,
Formy pracy : zbiorowa, grupowa, praca indywidualna
Pomoce: ilustracja pt. „ Chatka sześciolatka” , książka część II – „Wesoła szkoła sześciolatka” ( str. 10, ćw. 11; str. 11 – ćw. 1; wyklejanka), liczmany (lalki, autka, woreczki, klocki), liczmany plastikowe, plansza - cyfry od 0 do 10 oraz sylweta cyfry 4 do przypięcia na tablicę, płyta CD z nagraniem utworu „Moja wesoła rodzinka” , kredki, ołówki, puzzle papierowe – do złożenia cyfry

4.PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Zapoznanie z ilustracją pt „Chatka sześciolatka” – dzieci siedzą na dywanie, przed tablicą.
2 . Układanie odpowiedzi na pytania związane z ilustracją:
a. Gdzie znajdują się Ola i jej mama ?
b. Co robi mama ?
c. Co robi w kuchni Ola ?
d. Odszukaj w wyklejance nalepkę, a dowiesz się do czego Ola wykorzystała herbatniki ?
e. Jak nazwałbyś to ciasto ?
f. Opowiedz jak wygląda kuchnia Oli ?
g. Wymień te rzeczy, w których w kuchni jest po 4,3.
Wprowadzenie liczby i cyfry 4.
a. utrwalenie wiadomości o poznanych liczbach 1,2,3 – zbiory 1,2,3 elementowe – dzieci przeliczają elementy w zbiorach i dopełniają je do 4 ( zbiory poukładane na dywanie, dzieci siedzą dookoła)
b. powstanie liczby 4 poprzez dołożenie odpowiedniej liczby elementów,
c. dorysowanie przez dzieci tylu maków w wazonach, aby w każdym było po 4, dzieci przeliczają i mówią po ile maków dorysowały, aby wszędzie było po 4
d. zapoznanie dzieci z zapisem liczby 4 – cyfra 4,
e. kreślenie kształtu cyfry 4 palcem w powietrzu, układanie z papierowych pasków – puzzli kształtu na stoliku,
f. pisanie po śladzie cyfry 4.
4. Zabawa muzyczno-ruchowa pt. „Co mama robi w domu” ?
Dzieci poruszają się w rytm słuchanej muzyki, gdy muzyka milknie dziecko wskazane przez Nauczyciela ruchem pewna czynność wykonywana przez mamę, zadaniem pozostałych dzieci jest odgadniecie jaka czynność mama wykonuje.
5. Nauka III zwrotki piosenki „Moja wesoła rodzinka”.
a. wysłuchanie nagrania całej piosenki,
b. śpiewanie przez Nauczyciela III zwrotki,
c. powtarzanie przez dzieci po Nauczycielu kolejnych wersów zwrotki i refrenu,d. indywidualne i zespołowe próby zaśpiewania piosenki.6. Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw I
a. Przekładanie woreczka z ręki do ręki na różne sposoby, z boku, tyłu, nad głową,
b. Zabawa ruchowa „Znajdź swój woreczek” – każde dziecko układa woreczek w dowolnym miejscu sali , w czasie muzyki dziecko swobodnie biega po sali, gdy muzyka cichnie dziecko szuka swojego woreczka i zatrzymuje się koło niego,
c. W staniu lub siadzie skrzyżnym dziecko tak długo podrzuca woreczek do góry aż spadnie mu na ziemię,
d. „Woreczkowy slalom” – dzieci w dwóch rzędach układają woreczki eden za drugim, nauczyciel określa odległości oraz miejsce startu i mety,
e. siad rozkroczny – dziecko trzymając woreczek w górze wykonuje skrętoskłony raz do prawej raz do lewej stopy, N. Zwraca uwagę na niezginanie kolan i prawidłowe trzymanie woreczka,
f. Siad klęczny, woreczek przed kolanami, dłonie na woreczku, odsuwanie woreczka szybkim ruchem do przodu i cofanie go z powrotem do kolan.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.