Scenariusz zajęć
Grupa 3, 4 ,5 latki
Temat: Znam instrumenty
Prowadzący: Barbara Kopeć-Figas
Cele ogólne:
-Poznanie nazw niektórych instrumentów.
-Uczestniczenie w zabawach rytmicznych i ruchowych.
-Rozwijanie percepcji słuchowej.
Cele operacyjne:
-Zna nazwy niektórych instrumentów.
-Rozpoznaje dźwięki poszczególnych instrumentów.
-Wykonuje grzechotkę z przygotowanych materiałów.
Metody: słowna, oglądowa, czynna.
Pomoce dydaktyczne:
płyta CD, pojemniki po kinder niespodziankach, drewniane patyczki, ryż.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa przy piosence „Podajmy sobie rączki„
2.Nazywanie instrumentów przygotowanych przez nauczyciela.
Dzieci poznają nazwy instrumentów (gitara, gitara elektryczna, akordeon,organy, bębenek, marakasy, cymbałki, trójkąt, flet, tamburyn, saksofon)
3.Granie na wybranych instrumentach w rytm piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”
4.Zabawa ruchowo-naśladowcza „Zwierzęta na łące.
Dzieci naśladują różne zwierzęta jakie można spotkać na łące, na sygnał nauczyciela poruszają się w odpowiedni sposób i naśladują dźwięki jakie wydają.
5.Zabawa „Jaki to instrument”
Nauczyciel pokazuje kolejno instrumenty, a dzieci odgadują jego nazwę.
6.Robienie grzechotek z pojemników, patyczków i ryżu.
Do pojemników po kinder niespodziankach dzieci wsypują ryż, przy pomocy nauczyciela pojemnik jest przymocowywany do patyczka.
Następnie pojemniki zostają ozdobione różnymi motywami, według pomysłu dziecka.
7.Zabawa słuchowa „Jaki instrument wydaje ten dźwięk”
Nauczyciel przykrywa instrumenty chustą i po kolei gra na nich, dzieci odgadują jaki instrument wydaje taki dźwięk. W miarę potrzeby dźwięk jest powtarzany przez nauczyciela.