Numer: 8162
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Niespodzianka biedronki. Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 3,4 letnich

Cele ogólne:
- Wzbogacenie wiadomości przyrodniczych
-Wyjaśnienie pojęcia : owady; poznanie przedstawicieli tej grupy oraz środowiska, w którym bytują
- Kształtowanie przyjaznego stosunku do zwierząt mieszkających na łące

Cele operacyjne:
-Dziecko poznaje nazwy i wygląd zwierząt mieszkających na łące; potrafi dokonać analizy ich wyglądu
-Rozwija aktywność twórczą
- Potrafi słuchać z uwagą opowiadania i odpowiadać na postawione pytania
- Posługuje się wybranymi rzeczownikami (nazwy owadów i roślin) w odpowiedniej formie
- Rozwija sprawności manualne
-Wykonuje biedronkę techniką orgiami
- Rozwija szybkość reakcji na podany sygnał

Metody: opowiadanie, pokaz, rozmowa, ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne :zagadki dotyczące zwierząt mieszkających na łące,opowiadanie A.Sójki” Niespodzianka biedronki”, obrazki : do opowiadania, przedstawiający wiosenną łąkę, wybranych mieszkańców łąki, emblematy zwierząt z opowiadania, taśma dwustronna, czerwone kółka o średnicy 10 cm., czarne kółka o średnicy 3 cm., sylwety zielonych liści, klej, czarne kropki.

Przebieg zajęć:

1. Rozwiązywanie zagadek słownych „ Na wiosennej łące”. Dzieci odgadują zagadki i wskazują obrazki, które są ich rozwiązaniami.

Dźwigam dom na grzbiecie ,mam malutkie rogi
Chodzę bardzo wolno, czasem w poprzek drogi. (ślimak)

Mam skrzydełka delikatne tak jak płatki kwiatów.
Lekko się unoszę nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko. (motyl)

Skacząc po łące szybko uciekam ,gdy dziób bociana ujrzę z daleka. (żaba)

Ledwie błyśnie słońce złote, słychać brzęk wesoły.
To dla dzieci robią miodek, pracowite .................. ( pszczoły)

Błyszczą jej kropki w promieniach słonka, lata nad łąką a zwie się .......... (biedronka)

Czerwone mam nogi i białe piórka. Kiedy żaby mnie zobaczą
To do wody dają nurka. (bocian)
2.Słuchanie opowiadania .
Podczas opowiadania nauczyciel , zamiast mówić pewne słowa, pokazuje w odpowiednich miejscach obrazki – dzieci dopowiadają brakujące słowa w odpowiednich formach.
Na jednym skraju łąki stał ul .Mieszkały w nim pszczoły. Na drugim skraju łąki było mrowisko. Mieszkały w nim mrówki. Ana łące pod kwiatkiem żyła biedronka .Pszczoły przez cały dzień zbierały nektar z kwiatów, mrówki pracowicie budowały swoje mrowisko, a biedronka wygrzewała się w promieniach słonka.
- Dlaczego nic nie robisz, biedronko? Powinnaś zbierać nektar – powiedziała jedna pszczoła.
-Przestań leniuchować. Buduj z nami mrowisko. Nie można cały dzień drzemać pod kwiatkiem – pouczała ją mrówka .Biedronka zaś siedziała pod listkiem i myślała....Myślała tak długo, aż wymyśliła niespodziankę dla pszczół i mrówek .Poleciała najpierw do motyla.
- Motylu , motylu , pomożesz mi? – zapytała. Motyl obiecał pomóc. Następnie udała się do pasikonika.
- Pasikoniku, pasikoniku, pomożesz mi ? – zapytała. Pasikonik obiecał pomóc. Biedronka poprosiła też o pomoc świetlika i ślimaka , a potem wszyscy zabrali się do pracy. W czasie gdy pszczoły zbierały nektar a mrówki budowały mrowisko oni rozwieszali girlandy pod listkami i dekorowali polankę kwiatami. Kiedy już wszystko było gotowe, biedronka poleciała zaprosić pszczoły i mrówki na .......wielki bal !Wieczorem mieszkańcy łąki wesoło się bawili. Pasikonik przygrywał im do tańca, świetlik rozświetlał mrok, a ślimak powoli , jak to ślimak przygotowywał napoje.
Niech żyje biedronka! – zawołały na koniec pszczoły i mrówki, i odtąd nie namawiały jej do zbierania nektaru albo budowania mrowiska

3.Rozmowa na temat opowiadania.
- Jakie zwierzęta mieszkały na łące? Jak nazywały się ich domy?
- Co robiły pszczoły? Co robiły mrówki? Co robiła biedronka?
- O co prosiły biedronkę pszczoły i mrówki?
- Na jaki pomysł wpadła biedronka? Kogo poprosiła o pomoc?
- Co odbyło się na łące? Kto był na balu?

4.Improwizacje przy muzyce tanecznej „Wiosenny bal”
Dzieci improwizowanym tańcem pokazują , jak zwierzęta bawiły się na łące.

5.Analiza wyglądu wybranych owadów
- przeliczanie odnóży, czułek, kropek
-zwracanie uwagi na zróżnicowany wygląd : głowa, tułów , odwłok
-szukanie cech wspólnych : skrzydła , część odnóży , czułki
- przypomnienie jak wyglądają owady w poprzednim stadium

6.Zabawa ruchowa do piosenki „Pszczółka”

7.”Nasze biedronki” - wykonanie biedronek techniką orgiami
- Pokaz gotowej pracy wykonanej przez n-la
- Wyjaśnienie kolejnych etapów jej powstawania
- Wspólne działania dzieci z n –lem
- Oglądanie powstałych prac; prezentowanie ich w kąciku dla rodziców

8. Zabawa ruchowa rozwijająca szybkość reakcji :”Zabawa na łące”
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel przykleja im do ubrań emblematy zwierząt występujących w opowiadaniu, powtarzając ich kolejność np.. :ślimak , pszczoła, biedronka, motyl. Wypowiada nazwę wybranego zwierzęcia. Dzieci, które mają podany emblemat, muszą jak najszybciej wstać, obiec kółko siedzących dzieci i wrócić na swoje miejsce. Zabawę powtarzamy dla wszystkich zwierząt.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.