Scenariusz zajęć
Temat: Rozumienie znaczenia kolorów sygnalizacji świetlnej z wykorzystaniem wiersza W. Fabera Światła na skrzyżowaniu.
Cel główny:
· utrwalenie zasad prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.
Cele operacyjne – dziecko:
· potrafi nazwać podstawowe znaki drogowe;
· wie, jak zachować się w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych;
· wykorzystać wiedzę zdobytą na zajęciach dotyczącą zasad ruchu drogowego;
· utrwala znaczenie kolorów w sygnalizacji świetlnej;
· nabędzie umiejętności współdziałania w zespole.
Metody:
- rozmowa kierowana,
- zagadki,
- działania praktyczne.
Formy:
- z całą grupą
- w zespołach
Środki dydaktyczne:
wiersz Wincentego Fabera „Światła na skrzyżowaniu”, ilustracje do historyjki obrazkowej, sygnalizacja świetlna, znaki drogowe, ilustracje związane z ruchem drogowym, papiery pakowe z narysowanymi skrzyżowaniami, papier kolorowy, kredki, pastele, farby plakatowe, klej, pędzle, kubki, koła w kolorach sygnalizacji świetlnej, skakanki, kółka.
Przebieg zajęcia:
1. Nauczycielka recytuje wiersz Wincentego Fabera „Światła na skrzyżowaniu” wykorzystując koła w kolorach sygnalizacji świetlnej, a następnie omawia z dziećmi jego treść.
„Światła na skrzyżowaniu”
Niech każdy stanie
przed skrzyżowaniem.
Palą się świata...
Popatrzmy na nie!
Światło zielone,
jak młode listki,
na drugą stronę
zaprasza wszystkich.
A światło żółte,
jak liść jesieni,
ostrzega – spiesz się,
bo ruch się zmieni!
Światło czerwone,
jak mak, jak ogień –
wszystkim przechodniom
zamyka drogę!
Wincenty Faber
2. Rozwiązywanie zagadek jako wprowadzenie w tematykę zajęć:
Stoi przy drodze, ma jedną nogę
i pokazuje podróżnym drogę (drogowskaz).
Ma aż troje oczu, przechodniom pomaga,
swoim żółtym okiem daje znak” uwaga”.
Gdy czerwonym świeci „stop”,
nie idźcie dzieci.
Zapali zielone –
Idźcie na drugą stronę. (sygnalizator)
W kostiumiku biało – czarnym
w zoo ją zobaczyć możesz.
Inna znowu śmiałym krokiem
przejść przez jezdnie Ci pomoże.( zebra)
Przejdę przez jezdnię na drugą stronę,
kiedy zapali się światło...(zielone)
Czy skręca w prawo, czy w lewo, czy dąży wprost,
Gdy chcesz ją przekroczyć, to nigdy na skos. (ulica)
3. Rozmowa kierowana, przypomnienie zasad przechodzenia przez jezdnię (pasy – zebra, światła sygnalizacyjne, miejsca nieoznakowane).
Pięć zasad przechodzenia przez jezdnię:
Zatrzymaj się!
Popatrz w lewo!
Popatrz w prawo!
Spójrz jeszcze raz w lewo!
Wolna jezdnia – przechodź!
4. Działania w sytuacjach zaaranżowanych, z wykorzystaniem ulicy (skakanki), pasów, sygnalizacji świetlnej:
przejście przez jezdnię bez sygnalizacji świetlnej w miejscu wyznaczonym (zebra);
przejście przez jezdnię w nieoznakowanym miejscu;
stosowanie się do znaków drogowych (droga dla rowerów, droga dla pieszych, sygnalizacja świetlna).
5. Zabawa ruchowa „Światła uliczne”.
Dzieci tworzą dwie grupy: pieszych i kierowców. Piesi ustawiają się z jednej strony ulicy (skakanka). Na znak nauczycielki kierującej ruchem zapala się jedno ze świateł – dzieci reagują następująco:
- światło czerwone – stoją nieruchomo,
- światło zielone – rozglądają się i przechodzą na drugą stronę ulicy.
Następnie kierowcy z kółkami, czyli kierownicą w rękach, wjeżdżają na ulicę stosując się do znaków:
- światło czerwone – stoją nieruchomo,
- światło żółte – „zapalają” silniki samochodów,
- światło zielone – wjeżdżają na ulicę.
6. Historyjka obrazkowa „Przygoda z piłką” (załącznik).
Omówienie treści obrazków i układanie ich w prawidłowej kolejności – numerki zakryte.
7. „Skrzyżowanie” – praca w grupach.
Dzieci podzielone na 4 grupy „uzupełniają” skrzyżowanie narysowane przez nauczyciela na szarym papierze pakowym, stosując różne techniki: malowanie farbami, rysowanie kredkami, rysowanie pastelami, wyklejanie papierem kolorowym.
Po zakończonej pracy wspólna ocena.