Numer: 8126
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podwodny świat - scenariusz zajęć w grupie 6- latków

Cele ogólne:
•Poznawanie środowisk przyrodniczych - środowisko wodne.
•Poznanie różnorodności świata zwierząt wodnych.
•Budzenie wrażliwości na piękno przyrody.
•Rozwijanie wyobraźni.
•Wdrażanie do integracji w grupie.

Cele szczegółowe:
•Dziecko wypowiada się na dany temat,
•Potrafi udzielić odpowiedzi na zadane przez nauczyciela pytania,
•Współpracuje z innymi dziećmi,
•Wykonuje prace zgodnie z instrukcjami nauczyciela.

Pomoce: plakaty przedstawiające podwodny świat, ilustracje zwierząt żyjących pod wodą, skorupa skrzypłocza ( to żywa skamieniałość, gdyż bardzo podobne formy odnajdywane są w osadach sprzed 350 mln lat, żyje w wodach u wybrzeży Ameryki Północnej i środkowej), muszle, kamyki, kartonik, kredki, kolorowa bibuła, plastelina.

Przebieg zajęć:
1.Przywitanie dzieci i przedstawienie tematu zajęć.

2.Rozmowa z dziećmi na temat życia pod wodą.
•Co to jest podwodny świat?
•Jakie bajki związane są z przygodami pod wodą? (Mała syrenka, Gdzie jest Nemo, Rybki z ferajny, Kapitan Nemo)
•Czy w wodzie łatwo jest oddychać?
•Co jest potrzebne człowiekowi do oddychania pod wodą?
•Jakie dziwne stworzenia zamieszkują morza i oceany?
•Czy można stworzyć podwodny świat w domu? W jaki sposób?

3.Zagadki tematyczne – praca z plakatami, praca w grupach.
•Ile krewetek widzisz w morskiej głębinie?
•Ile rozgwiazd uda ci się zauważyć na plakacie?
•Wokół wraku pływają meduzy. Czy potrafisz policzyć, ile ich jest?
•Gdzie schował się krab? Czy uda ci się go odnaleźć?

4.Prezentacja pancerza skrzypłocza - stawonóg zaliczany do rzędu ostrogonów, zamieszkujący Ocean Atlantycki w strefie przybrzeżnej Ameryki Północnej. Długość do 60 cm, kształt podkowiastej tarczy, w części grzbietowej pancerz, spod którego wystaje długi, ostry kolec stanowiący przedłużenie odwłoka. Nazywany jest żywą skamieniałością, gdyż bardzo podobne formy odnajdywane są w osadach sprzed 350 mln lat.

5.Podwodny pejzaż, czyli jak zmienić pudełko po butach w podwodne królestwo. Robimy akwarium.
Boki pudełka oklejamy niebieską bibułą, a następnie z kolorowego papieru robimy wodorosty. Muszelkami, kamykami oraz przygotowanymi elementami dekorujemy dno „akwarium”. Z przygotowanych szablonów wycinamy i kolorujemy rybki, ośmiornice i koniki morskie, a następnie przewlekamy przez nie nitkę. Drugi koniec nitki przywiązujemy do patyczków i kładziemy na wierzchu pudełka, aby rybki mogły swobodnie „pływać” w akwarium.

6.Prezentacja powstałego akwarium oraz podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.